چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ -
- 01 Apr 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
خانواده های دراویش زندانی: زندانیان ما در آستانه مرگ قرار دارند
جرس: خانواده های دراویش محبوس در زندان عادل آباد شیراز می گویند که این زندانیان "تحت فشار هستند برای اینکه از حق خودشان از اعتقادات خودشان دفاع می کنند ما هیچ خواسته سیاسی نداریم، مقاصد سیاسی نداریم و اعضای خانواده های ما به دلیل دفاع از عقیده و مکتب مان زندانی هستند. دراویش خیلی تحت فشار و ازار و اذیت هستند و هر کجا هم که می رویم دادستانی و قاضی و سایر مسولان جواب درستی به ما نمی دهد. وزارت اطلاعات شده قاضی و دادستان و همه کاره و وضعیت دراویش زندانی در زندان به شدت وخیم است در استانه مرگ قرار دارند و اما هیچ کسی توجهی نمیکند”.


خانواده های دروایش زندانی که در زندان عادل آباد شیراز دست به اعتصاب غذا زده اند می گویند ۶۴ روز از اعتصاب تر و ۷ روز از آغاز اعتصاب خشک آنها می گذرد و وضعیت جسمانی بسیار وخیمی دارند.


صالح مرادی از ۱۹ ماه پیش و کسری نوری از ۱۵ ماه پیش در زندان عادل اباد شیراز زندانی هستند. دو درویشی که خانواده هایشان به “روز” می گویند نه مطالبه و خواسته سیاسی دارند نه چیز دیگر، آنها فقط به دلیل درویش بودن و مسائل اعتقادی شان بازداشت شده اند.


آقای نوری و آقای مرادی از ۷۰ روز پیش در اعتصاب غذا به سر می برند و برخی وب سایت ها از وضعیت وخیم جسمانی این دو نفر و بی هوش شدن آنها بر اثر اعتصاب غذا نوشته اند همسر صالح مرادی در مصاحبه با “روز” توضیح میدهد: همسر من امروز هفتادمین روز اعتصاب غذایش است که ۶۴ روز اعتصاب تر بوده اما از اول فروردین به دلیل عدم توجه مسولان به خواسته های او و آقای نوری، هر دو اعتصاب غذای خشک را اغاز کرده اند. وضعیت به شدت وخیمی دارند و ما نگران سلامتی آنها هستیم به خصوص که چند روز پیش موفق شدیم آنها را ملاقات کنیم دیدیم که فوق العاده ضعیف شده اند ۳۰ تا ۳۵ کیلو وزن از دست داده اند و اینقدر وضعیت شان وخیم بود که گفتیم تا شب دوام نمی اورند و دور از جان ، زنده نمی مانند. عصر همان روز متوجه شدیم که حالشان خیلی بد شده و آقای نوری بی هوش شده و آنها را به بهداری برده سرم وصل کرده اند.


اعتراض و درخواست این دو درویش زندانی انتقال وکلای دراویش گنابادی و مدیران سایت مجذوبان نور از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۳۵۰ این زندان است. حمید رضا مرادی سروستانی، مصطفی دانشجو، امیر اسلامی، رضا انتصاری، امید بهروزی، افشین کرم‌پور و فرشید یدالهی فارسی، هفت وکیل دراویش گانابادی و یا همکاران سایت مجذوبان نور هستند که بیش از ۱۷ ماه است در بازداشت به سر می برند و به دلیل خودداری از حضور در دادگاه به سلول انفرادی منتقل شده اند. سایت مجذوبان نور، پایگاه خبری دراویش گنابادی است.


خانم مرادی می گوید: اعتصاب همسر من و اقای نوری سر این شروع شد که برادرانشان را در زندان اوین با وضعیت بسیار بد و با ازار و اذیت به بند ۲۰۹ منتقل کرده بودند در حالیکه آن دراویش تنها خواسته شان دادرسی عادلانه بود و چنین پاسخی گرفته بودند.


همسر صالح مرادی سپس از تجمع دراویش گنابادی در مقابل زندان عادل اباد شیراز در روز گذشته خبر میدهد و می گوید: دیروز تعدادی از دراویش گنابادی در اعتراض به این مسائل جلوی زندان عادل اباد شیراز تجمع کردند تا صدایشان از طریق مسولان زندان عادل آباد به گوش مسولان در تهران برسد اما متاسفانه صدای ما و اعتراض ما و درویشان را نادیده می گیرند. تا جایی که دیروز به جای توجه و رسیدگی، شنیدیم که همسر من و اقای نوری را با فشار و زور جلوی دوربین نشانده، دست آنها نان داده و گفته اند باید بخورید تا ما جواب رسانه های بیگانه را که شلوغ کرده اند با انتشار این فیلم بدهیم و بگوییم که اعتصاب نیستید. ما هنوز نمیدانیم آنها نان را مقابل دوربین و زیر فشار خورده اند یا نه اما کسی که ۷۰ روز در اعتصاب است نیاز به سرم دارد و چگونه می تواند نان بخورد؟ این چه بخروردی است می کنند که به جای رسیدگی به اعتراضات و خواسته های آنها مجبورشان میکنند جلوی دوربین نان بخورند؟
خانم مرادی می افزاید: همه دراویش تحت فشار هستند برای اینکه از حق خودشان از اعتقادات خودشان دفاع میکنند ما هیچ خواسته سیاسی نداریم، مقاصد سیاسی نداریم و اعضای خانواده های ما به دلیل دفاع از عقیده و مکتب مان زندانی هستند. دراویش خیلی تحت فشار و ازار و اذیت هستند و هر کجا هم که می رویم دادستانی و قاضی و سایر مسولان جواب درستی به ما نمیدهد. وزارت اطلاعات شده قاضی و دادستان و همه کاره.


بازداشت اعضای خانواده ها در تحویل سال
دقایقی پس از تحویل سال و آغاز سال نو، تعدادی از اعضای خانواده های دراویش زندانی بازداشت شدند. خانم یدالهی، مادر کسری نوری دیگر درویش زندانی در زندان عادل آباد شیراز که در اعتصاب غذا به سر می برد می گوید: موقع تحویل سال ما خانواده ها برای اینکه نزدیک عزیزان مان باشیم که رد زندان به سر می برند سفره ۷ سین مان را مقابل زندان عادل آباد شیراز و پشت دیوارها چیدیم. دقایقی نگذشته بود که ۱۵ الی ۲۰ نفر از نیروهای امنیتی به ما هجوم اوردند سفره ۷ سین را برهم زدند و ۷ نفر از اعضای خانواده ها را داخل زندان عادل آباد کشاندند. با اصرارها و اعتراضات ما ۴ نفر را آزاد کردند و ۳ نفر را نگهداشتند که برای این ۳ نفر تشکیل پرونده داده و شب آزادشان کردند.


مادر کسری نوری می افزاید: این برخوردها فقط برای این بود که ما سفره ۷ سین چیده بودیم که کنار عزیزان مان باشیم و بگوییم که همیشه همراه و همفکر آنها هستیم و پشت شان ایستاده ایم.


خانم یدالهی که روز یکشنبه با فرزندش ملاقات حضوری داشته درباره وضعیت او می گوید: زندگی کسری و همین طور آقای مرادی با سرم درمانی ادامه دارد یعنی به خاطر فشارهایی که مسولان زندان عادل اباد می آورند آنها پذیرفته اند که سرم بزنند اما وضعیت جسمانی به شدت وخیمی دارند روز یکشنبه که انها را دیدیم به هیچ عنوان قادر به حرف زدن نبودند تا جایی که ما خانواده ها واقعا منقلب شدیم. آنها وضعیت وخیمی دارند و در آستانه مرگ هستند.


مادر کسری نوری در پاسخ به اینکه "با توجه به وضعیت وخیمی که اشاره دارید آیا از آنها خواسته اید که اعتصاب شان را پایان دهند؟" می گوید: هر فردی خود تصمیم می گیرد و ما نمی توانیم از آنها تقاضا کنیم که کوتاه بیایند سلامتی شان برای ما بسیار مهم است اما تصمیم و اعتقادشان هم برای ما مهم است و به تصمیم شان احترام می گذاریم. پسر من ۲۳ سال دارد و دانشجو است. او ۱۵ ماه است بهترین لحظات زندگی اش را در زندان و در بدترین شرایط سپری میکند و تنها به خاطر عقیده اش بازداشت شده بقیه دراویش زندانی هم همین طور. آنها به خاطر عقیده شان و ایمان شان به خدا زندانی شده اند و به خاطر دفاع از حقوق دراویش.


خانم یدالهی سپس از مراجع بین المللی و مدافعین حقوق بشر میخواهد که “صدای تظلم خواهی و دادخواهی زندانیان دراویش را که بدون هیچ گناهی در بدترین شرایط به سر می برند و وضعیت سلامتی شان در خطر است بشنوند”.


پرونده مجذوبان
فرهاد نوری، فعال حقوق دراویش و مدیرسایت مجذوبان نور اما درباره وکلای دراویش و مدیران سایت مجذوبان نور که در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برند به “روز” می گوید: ۷ نفر از وکلای دراویش و مدیران سایت مجذوبان از شهریور ۹۰ در زندان اوین هستند ۴ جلسه دادگاه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برای آنها برگزار شده و خود آنها چون وکیل هستند با تمامی قوانین کشور آشنایی کامل دارند و درخواست کرده بودند براساس قانون ، دادگاه شان علنی و با حضور هیات منصفه باشد و وکلای آنها امکان مطالعه پرونده شان را داشته باشند تا بتوانند دفاعیات شان را آماده کنند. متاسفانه در هیچ یک از آن ۴ جلسه به خواسته های آنها توجهی نشد و حتی وقتی سه تن از این دراویش از زندان به بیمارستان منتقل شده و در حال انجام معالجات پزشکی شان بودند با دستور قاضی صلواتی و شبانه به زندان بازگردانده شدند.


آقای نوری می افزاید: کارشکنی های قاضی صلواتی باعث شد این دراویش زندانی از او به دادگاه انتظامی قضات شکایت کنند و در دو نوبت یعنی ۲۷ دی ماه و ۷ بهمن ماه از حضور در دادگاه امتناع کنند. اما پیش از آن یعنی ۲۶ دی ماه سراغ حمید مرادی رفته و گفته بودند او را یمخاوهیم به دادگاه منتقل کنیم با توجه به اینکه قبلا این مساله منتقل نشده بود و اعلام نشده بود و از سویی نوع برخوردها طوری بود که به درگیری کوچکی در بند ۳۵۰ منجر شد و ماموران گفتند حمید مرادی را به ۲۴۰ منتقل میکنند که بقیه دراویش هم اعتراض کرده و گفتند ما همه با هم هستیم همه ما را ببرید. حمید مرادی و مصطفی دانشجو را همان زمان به بند ۲۴۰ و بقیه ۵ نفر را به بند ۲۰۹ منتقل کردند. سر و سبیل هایشان را تراشیدند و اینقدر آقای مرادی را در مقابل آقای دانشجو ضرب و شتم کرده بودند که خون استفراغ کرده بود و در همان وضعیت او را لخت کرده و داخل هواخوری ۲۴۰ رها کرده بودند. این اخبار و وضعیت که بیرون آمد به هر حال به گوش دو درویش زندانی در زندان عادل آباد شیراز هم رسید و انها هم در اعتراض به این مسائل دست به اعتصاب غذا زده اند.


به گفته اقای نوری “اقدام علیه امنیت ملی ، تبلیغ علیه نظام، حضور در فتنه ۸۸ و راه اندازی و مدیریت سایت مجذوبان نور” اتهاماتی است که به این دراویش نسبت داده اند و پرونده آنها در تهران به پرونده مجذوبان شهرت دارد.


علیرضا روشن و مصطفی عبدی دو درویش دیگر هستند که در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برند. آنها هم از اول فروردین ماه دست به اعصتاب غذا زده بودند و آقای نوری میگوید: این دو نفر به صورت موقتی اعتصاب شان را شکسته اند اما روزه سیاسی می گیرند. به انها وعده داده شده که وکلای دراویش را از ۲۰۹ به بند ۳۵۰ برمی گردانند. آنها هم از این جهت اعتصاب را تبدیل به روزه سیاسی کرده اند.

 

ارسال به :