سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ -
- 21 Jan 2020
24 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تاجیکستان، میزبان نشست مجمع گفت و گوی همکاری آسیا
جرس: نشست مجمع گفت و گوی همکاری آسیا (Asia Cooperation Dialogue) کار خود را در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان با شرکت کارشناسان ارشد و مقامات مربوطه کشورهای عضو این سازمان آغاز کرد.


به گزارش بی بی سی، طبق اطلاع دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه تاجیکستان، در همایش روز پنج‌شنبه‌ ۲۸ مارس نمایندگان ۳۲ کشور این سازمان گرد هم آمده‌اند.

 

به گفته دولت نذری، سخنگوی این وزارتخانه موضوع اصلی مطروحه در این نشست آمادگی برای برگزاری جلسه ۱۱ شورای وزرای خارجه کشورهای عضو مجمع گفت و گوی همکاری آسیا است.

 

آقای نذری گفت که شرکت‌کنندگان این همایش متن نهایی "اعلامیه دوشنبه" را که فردا وزرای کشورهای عضو مجمع گفت و گوی همکاری آسیا باید به امضا برسانند، هماهنگ می‌کنند.

 

بر اساس اطلاع رسمی در همایش فردا، وزرای خارجه ۱۲ کشور عضو این سازمان حضور خواهند داشت و ۹ کشور معاونان وزیران خارجه خود را برای شرکت در این نشست فرستاده‌اند.

 

برخی از کشورها، از جمله ازبکستان را در این جلسه سفیرانشان در تاجیکستان نمایندگی می‌کنند.

 

قرار است روز ۲۹ مارس انجمن وزرای خارجه کشورهای عضو مجمع گفت و گوی همکاری آسیا با سخنرانی امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان آغاز شود.

 

دولت کویت میزبان اولین همایش کشورهای عضو مجمع گفت و گوی همکاری آسیا بود. جلسه قبلی این سازمان روز ۱۴ اکتبر سال ۲۰۱۲ در کویت برگزار شده بود. در این همایش پیمان مشترک همکاریهای این کشورها به تصویب رسید.

 

مجمع گفت و گوی همکاری آسیا در ماه ژوئن سال ۲۰۰۲ در تایلند در همایش ۱۸ وزرای خارجی کشورهای آسیا معرفی شد و هم اکنون ۳۲ کشور آسیایی در این نهاد عضو هستند.

 

این کشورها در زمینهای انرژی، کشاورزی، بیوتکنولوژی، جهانگردی، آموزش و پرورش و کاهش فقر با هم همکاری می‌کنند.

 

تاجیکستان در سال ۲۰۰۶ در قطر به مجمع گفت و گوی همکاری آسیا پیوست و در سال ۲۰۱۳ ریاست این سازمان را بر عهده گرفت.

 

برخی از کارشناسان سیاسی به مؤثر بودن نتایج نشست های این سازمان خوش‌بین هستند، ولی عده‌ای دیگر بر این عقیده‌اند که کشورهای عضو این سازمان با درنظرداشت مشکلات داخلی خود نمی‌توانند، همکاریهای مؤثر سیاسی و اقتصادی میان همدیگر داشته باشند.

 

ارسال به :