جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ -
- 06 Dec 2019
08 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رشد ۷ هزار میلیارد تومانی معوقات بانکی در یک ماه
جرس: رشد 7 هزار میلیارد تومانی معوقات بانکی در دیماه سال باعث شکسته شدن رکورد معوقات بانکی در این سال شد.


به گزارش خبرآنلاین، در دیماه سال گذشته شمس الدین حسینی در صحن علنی مجلس معوقات بانکی را معادل 72 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.


تازه ترین گزارش بانک مرکزی از میزان معوقات بانکی نشان میدهد، در پایان آذرماه حجم مطالبات معوق بانکهای کشور رقمی معادل 65.5 هزار میلیارد تومان بوده است، مقایسه ارقام اعلام شده از سوی این دو منبع نشان میدهد در دی ماه سال 91 حجم معوقات بانکی معادل 7 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.


بر همین مبنا طی ده ماهه نخست سال 91 معادل 19.5 هزار میلیارد تومان به حجم تسهیلات بانکی معوق افزوده شده است که بالاترین میزان رشد معوقات طی سالهای 84 تا پایان دی ماه 91 محسوب می شود، البته این مسئله با توجه به مشکلات فعالان اقتصادی در سال 91 قابل توجیه است ولی متاسفانه این وضعیت ریسک ارایه تسهیلات را در سیستم بانکی افزایش داده و به 17 درصد رسانده است.


به عبارت ساده در دیماه سال 91 نزدیک به تسهیلات پرداختی سیستم بانکی با مشکل بازپرداخت مواجه شده اند البته این میزان معوقات معادل سال 87 و 88 است که در آن سالها نرخ رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی بین 0.8 درصد تا 3 درصد اعلام شد.


قابل ذکر است رشد 25 درصدی میزان معوقات بانکی در سال 91 در حالی اتفاق می افتد که رشد میزان تسهیلات پرداختی سیستم بانکی در سال 91 معادل 11.2 درصد بوده است.


از نظر حجمی بالاترین میزان معوقات مربوط به بانکهای خصوصی است، بالغ بر 50 درصد از کل معوقات بانکی کشور مربوط به تسهیلات ارایه شده از سوی بانکهای خصوصی است. اما نکته قابل تامل آنکه نسبت معوقات گروههای بانکی به کل تسهیلات ارایه شده توسط این گروهها، در مورد بانکهای تجاری دولتی بدترین وضعیت را دارد، بالغ بر 27 درصد از تسهیلات پرداختی از سوی بانکهای تجاری دولتی در فهرست موقات قرار دارد و در این زمینه بانکهای تخصصی بهترین وضعیت را داشته اند، تنها 7 درصد از تسهیلات پرداختی توسط بانکهای تخصصی معوق شده است.


این سرعت رشد معوقات بانکی از یک سو نشان از تشدید مشکلات نقدینگی در بین فعالان اقتصادی است و از سوی دیگر دلیلی برای کاهش توان تسهیلات دهی سیستم بانکی محسوب می شود.

 

ارسال به :