چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ -
- 20 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
واکنش تند جمهوری اسلامی به اظهارات مدیر کل آژانس در مورد “تلاش برای ساخت سلاح های اتمی”
جرس: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، خواستار اظهارنظر متناسب با واقعیت توسط این مقام بین المللی شد واظهار کرد: "اظهارات آمانو متناسب با واقعیات فعالیت‌های ما نیست."


یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، روز دوشنبه گفت که اطلاعات این نهاد نشان می‌دهد ایران تحقیقات مربوط به ساخت سلاح هسته‌ای را برخلاف آن چه پیش از این تصور می‌شد ۱۰ سال پیش متوقف نکرده‌ است.

آمانو گفت که «اطلاعات موثقی داریم که نشان می‌دهد ایران این فعالیت‌ها را پس از ۲۰۰۳ هم ادامه داده‌ است».


به گزارش مهر، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه در نخستین نشست خبری خود در سال92 در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه طبیعی است همانگونه که کشورهای1+5 اعلام کرده اند ما باید اعتمادسازی کنیم، آنها هم باید اعتمادسازی کنند،افزود: اعتمادسازی کشورهای1+5 شناسایی حق غنی سازی برای ملت ایران و دست برداشتن از دشمنی هاست.


سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هرگونه اظهارنظر در رابطه با این که گفتگوها می تواند مفید باشد بسته به عملکرد گروه1+5 در مذاکرات است.


وی با بیان این که1+5 مدعی شده اند که آمادگی داریم از فعالیت های هسته ای ایران همچون دیگر کشورها حمایت کنیم؛ افزود: اگر آنها در این ادعا صادق باشند برای رسیدن به نتیجه روشن؛ به نظر نمی رسد مسیر پیچیده ای پیش رو باشد.


مهمانپرست خاطر نشان کرد: غربی ها و کشورهای1+5 بارها نگرانی خود را درباره فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران اعلام کرده اند.


سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: حق داشتن فناوری هسته ای باید برای ما به احترام شمرده شود و اگر این اتفاق بیفتد می توان به مذاکرات امیدوار بود.


گروه 1+5 حسن نیت خود را به ملت ایران نشان دهد
سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام اینکه منتظریم گروه1+5 با اعلام پاسخ نتایج مذاکرات، حسن نیت خود را به ملت ایران نشان دهد، اظهار کرد:کشورهای1+5 برای جلب اعتماد ملت ایران علاوه بر شناسایی حق غنی سازی باید اقداماتی کنند که نشان دهنده دست برداشتن از دشمنی در برابر ملت ما باشد.


سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اکنون منتظر پاسخ خانم اشتون و رایزنی های وی با کشورهای1+5 هستیم و نوبت گروه1+5 است که ثابت کند چه میزان اراده و صداقت برای ادامه مذاکره آمادگی دارد و می تواند برای اعتمادسازی ملت ما قدم های لازم را بردارد.


مهمانپرست افزود: ما چارچوب مذاکرات را به صورت منطقی پی گیری و آمادگی خود را برای مذاکرات اعلام کردیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پیشنهاد خود را بر اساس اجلاس مسکو ارایه دادیم و نمایندگان1+5 زمان بیشتر برای بررسی این پیشنهاد را خواستار شدند.


مذاکرات آلماتی مثبت بود
وی با اشاره به این که وزارت امور خارجه برای مهیا کردن زمینه ها برای گفتگوها همواره تلاش های فراوانی کرده است افزود: مذاکرات نمایندگان ایران و گروه1+5 جدی و شفاف بوده و در دور دوم مذاکرات آلماتی بیشتر به جزییات پرداخته شده است.


مهمانپرست با اشاره به صحبت های اخیر رییس سازمان انرژی اتمی درباره فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان گفت: بحث کار فنی و فعالیت در چارچوب آژانس بین المللی انرژی اتمی موضوعی است که همواره مورد تأکید مقامات کشورمان قرار داشته است.


وی با اشاره به این که تاکنون هیچ گزارش مستندی که نشان دهد از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران تخطی یا انحرافی صورت گرفته است وجود ندارد؛ افزود: اظهارنظرها در این مورد باید متناسب با واقعیت ها باشد.
مهمانپرست اضافه کرد: اظهارات غربی ها در این خصوص به لحاظ فنی قابل قبول نیست و فقط در فضای جنگ روانی قابل تعریف است.


سخنگوی وزارت امور خارجه زمینه اصلی برای رشد هر کشور را دستیابی به دانش روز جهان و در چارچوب اهداف صلح آمیز دانست و با اشاره به رو به اتمام بودن منابع سوخت های فسیلی گفت: به همین دلیل چند کشوری که به دانش هسته ای دسترسی دارند نمی خواهند که کشورهای مستقل به این پیشرفت برسند و انحصار آنان را بشکنند.


وی افزود: ما دانش هسته ای را به عنوان افتخاری برای جوانان کشورمان و مبنایی برای رشد و پیشرفت کشورمان در دانش روز می دانیم.


مهمانپرست اظهارنظرهای مختلف و تحلیل رسانه ها را جدا از چارچوب مذاکرات دانست و گفت: ما در مذاکرات و برای رسیدن به حقوق هسته ای ملت ایران جدی هستیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه؛ مذاکرات در اجلاس آلماتی را مثبت توصیف و اضافه کرد و افزود: ما منتظر پاسخ کشورهای1+5 هستیم و پاسخ آنها می تواند نتیجه مذاکرات و میزان صداقت آنها را برای ملت ما روشن کند.


آمانو متناسب با واقعیت‌ها اظهار نظر کند
مهمانپرست در پاسخ به اظهارات خبرنگاری که با اشاره به اظهارات "یوکیاآمانو" مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه مدارکی وجود ندارد اما در عین حال ممکن است ایران بخواهد سلاح هسته‌ای تولید کند، پرسید آیا دور بعدی مذاکرات در آینده نزدیک انجام می‌شود؟ گفت: منتظر پاسخ خانم اشتون و رایزنی‌های وی با 1+5 هستیم در شرایط فعلی نوبت 1+5 است که نشان دهد چه میزان با اراده و با صداقت برای ادامه مذاکرات آمادگی دارد و برای اعتمادسازی در مقابل ملت ما گام‌های لازم را برمی‌دار.


وی با اعلام اینکه ما چارچوب مذاکرات را به صورت منطقی دنبال کردیم و به مذاکرات جدی و منطقی اعتقاد داریم و آمادگی خود را در بحث‌ها اعلام کردیم، افزود: اگر در مسائل دیگری لازم باشد اطلاع‌رسانی بیشتر صورت گیرد توسط آقای جلیلی و همکاران وی این کار صورت خواهد گرفت.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: درباره اظهارات افراد دیگری که درباره فعالیت‌های هسته‌ای کشور ما نظر دارند و اگر آقای آمانو هم مطالبی را گفته است به نظر می‌آید باید متناسب با واقعیت‌ها نسبت به فعالیت‌های صلح‌آمیز کشورما اظهار نظر کند.


مهمانپرست با اعلام اینکه بحث کار فنی و در چارچوب معاهده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط کشور ما موضوعی است که مورد تاکید مقامات کشور ما است و با هماهنگی کامل مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد و هیچ گزارشی که مستند بر تخطی کشور ما از اهداف صلح‌آمیز باشد ارائه نشده است، اظهار کرد: اینکه اظهار نظر شود که امکان دارد در آینده به سمت اهداف غیر صلح‌آمیز حرکت کنیم به لحاظ چارچوب منطقی و غنی این اظهارات قابل قبول نیست و به نظر می‌آید در فضای جنگ روانی و جنگ نرم قابل تعریف است.


مقامات کشورهای منطقه مراقب فتنه انگیزی ها باشند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور در پاسخ به پرسشی درباره سفر وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه و تلاش برای توسعه روابط بین آنکارا و تل آویو گفت: مشکلات اساسی منطقه ما، وجود رژیم جنگ طلب و نژادپرست صهیونیستی است.


سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام اینکه مقامات کشورهای منطقه با درایت مراقب فتنه انگیزی ها و حضور رژیم صهیونیستی در منطقه باشند، تصریح کرد: در شرایطی که بیداری اسلامی در منطقه رو به گسترش است رژیم صهیونیستی هم با مشکلات بیشتری روبرو شده و به دنبال فتنه انگیزی است.


فرود اجباری هواپیماهای ایرانی در عراق قابل قبول نیست

وی در پاسخ به پرسش دیگری در باره بازرسی هواپیماهای ایرانی در عراق که عازم دمشق هستند، افزود: فرود اجباری هواپیماهای ایرانی که عازم دمشق هستند در عراق قابل قبول نیست و ما اعتراض مان را به مقامات عراقی اعلام کردیم.


مهمانپرست این اقدام را جوسازی آمریکا، کشورهای غربی و رژیم صهیویسیتی برای ایران هراسی و اختلاف بین کشورهای منطقه دانست و گفت: این اقدامات غیرقانونی برای بازرسی هواپیماهای ترابری ایران نشان می دهد آنها به هر اتهام و کار بی اساسی برای اختلاف اندازی بین کشورهای منطقه دست می زنند.


موضوع تخلف دیپلمات عربستانی در حال بررسی است
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال درباره مرگ یک ایرانی به دلیل بی احتیاطی یک دیپلمات سعودی در تهران، گفت: موضوع تخلف دیپلمات عربستان سعودی در حادثه رانندگی در حال بررسی است.
وی با اشاره به اینکه در این حادثه یکی از هموطنانمان کشته و هموطن دیگرمان مجروح شد افزود: ابتدا از خروج دیپلمات عربستان سعودی جلوگیری شد تا علت حادثه در نیروی انتظامی و سایر دستگاههای ذیربط بررسی شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تخلفات این دیپلمات در دو بعد قابل بررسی است .بعد اول علت حادثه ، تعیین مقصر و میزان خسارات است. کشور عربستان سعودی باید با قبول مسئولیت اقدامات لازم را برای جبران خسارت به عمل آورد.


وی با اشاره به اینکه همه دیپلمات های خارجی موظف به رعایت قوانین کشور میزبان هستند، افزود: در بعد دوم اگر این دیپلمات سابقه زیر پا گذاشتن مقررات و تخلف را داشته باشد باید موضوع ادامه مأموریت و بازگشت به کشور مرجع مورد بررسی قرار گیرد.


عذرخواهی سعودی‌ها از ایران
مهمانپرست در باره حادثه فرودگاه جده هم که منجر به کشته شدن دو زائر و مجروح شدن دو زائر ایرانی شد، گفت: عربستان سعودی مسئولیت این حادثه را پذیرفت و عذرخواهی کرد و این حادثه بین نمایندگان کشورمان و مقامات مسئول در عربستان سعودی در حال بررسی است.


برخی از نزدیک شدن ایران و مصر خشنود نیستند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور در پاسخ به پرسشی درباره حمله به محل اقامت کاردار ایران در قاهره، افزود: اینها گروه های اندکی هستند و نماینده اراده دولت در ملت مصر نیستند.


سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این که بعد از انقلاب مصر شرایط لازم برای ثبات وضع سیاسی در این کشور وجود ندارد و برخی مخالفان دولت مردمی مصر نظرات خود را به شکل های مختلف ابراز می کنند تثبیت شرایط در این کشور را به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه خواستار شد و گفت: این جریانات سیاسی باید متوجه باشند هر نوع وحدت و همبستگی در منطقه موجب ثبات در کشورهای منطقه خواهد شد و ناامنی و بی ثباتی منافع رژیم صهیونیستی را تأمین می کند.


مهمانپرست توسعه همکاری های گردشگری میان ایران و مصر را نقطه آغازی برای بهره برداری از ظرفیت های دو کشور دانست و بر اساس توافقی که صورت گرفته است دو نماینده از ایران و مصر برای توسعه همکاری های گردشگری انتخاب شدند.


وی ابراز امیدواری کرد؛ با بیشتر شدن رفت و آمدهای دو ملت زمینه برای معرفی ظرفیت ها و رشد توسعه همکاری ها میان ایران و مصر فراهم شود.


مهمانپرست با اشاره به اقدام دانشجویان برای اقامه نماز وحدت مقابل دفتر حافظ منافع مصر در تهران و دادن پیام دوستی به ملت مصر اعلام کرد: دانشجویان به عنوان نمادی از ملت ایران برای تحکیم دوستی ها در مسیر توسعه روابط پیش قدم شدند.


سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که برخی از نزدیک شدن دو ملت ایران و مصر خوشنود نیستند.


ادامه تلاش‌های ایران برای مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی
مهمانپرست در پاسخ به پرسش خبرنگاری در آستانه نشست کنوانسیون منع استفاده از سلاح های شیمیایی افزود: ما بارها اعلام کرده ایم با بکارگیری هر گونه سلاح کشتار جمعی مخالفیم و در مقابله با سلاح های شیمیایی هم همواره پیشگام بوده ایم.


سخنگوی وزارت امور خارجه ، ایران را قربانی سلاح های شیمیایی در جنگ تحمیلی دانست و گفت: برای از بین بردن این سلاح ها در سطح بین المللی تلاش های بسیاری کرده ایم و با به کارگیری سلاح های هسته ای هم مخالفیم و مخالفت خود را بارها اعلام کرده ایم.


وی با اشاره به فتوای رهبری درباره سلاح های هسته ای افزود: این فتوی ، سند قوی محسوب می شود برای اینکه همه بدانند ما با هر گونه استفاده از این سلاح ها مخالفت ریشه ای داریم.


مهمانپرست با اشاره به اینکه مواضع ما در مقابله با سلاح های هسته ای ، میکروبی و شیمیایی بارها اعلام شده است گفت: در دنیای امروز باید به سمتی حرکت کنیم که هیچ سلاح هسته ای نباشد و این حرکت باید بدون قید و شرط صورت گیرد.


سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به تلاش های خود برای مقابله با سلاح های کشتار جمعی ادامه می‌دهد، تصریح کرد: مقابله با سلاح های کشتار جمعی نیاز به تلاش های جمعی دارد تا جهان عاری از سلاح های هسته ای و شیمیایی داشته باشیم.


تعجب از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه افغانستان
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه افغانستان درباره عزیمت اتباع افغان از ایران به سوریه ابراز تعجب کرد و با اشاره به اینکه باید مفهوم این اظهارات دقیقاً مشخص شود گفت: اقدام افرادی که از سایر کشورها به سوریه می روند و در حال جنگیدن با ارتش و دولت این کشور هستند تخلف است.


وی افزود: اگر اتباع افغان همراه با معارضان با دولت سوریه می جنگند این مسئولیتی را برای مقامات افغانستان به دنبال دارد.


سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برای حمایت از حقوق مردم سوریه باید با توقف درگیری ها و جلوگیری از ارسال سلاح و اقدامات تروریستی زمینه گفتگوها را فراهم کرد تا از طریق انتخابات آزاد مردم سوریه خود در مورد کشورشان تصمیم بگیرند.

 

ارسال به :