سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ممانعت از ملاقات حضوری و مرخصی عبدالفتاح سلطانی
 جرس: عبدالفتاح سلطانی وکیل دربند در حالیکه از شهریور سال ۱۳۹۰ در زندان اوین به سر می‌برد، در این مدت از دسترسی به حقوق اولیه خود محروم مانده است. وی از بیماری های گوارشی رنج می برد و در حال حاضر در حال مصرف دارو است.

به گزارش جرس، در طی یکسال و هفت ماه گذشته خانواده این زندانی سیاسی تاکنون یکبار موفق به ملاقات حضوری با وی شده اند. پیش از عید با پیگیری های مکرر خانواده برای مرخصی، دادیار مستقر در دادستانی از خانواده سلطانی درخواست وثیقه کردند. اما پس از تهیه وثیقه، برای وارد کردن فشار روانی بر خانواده، از فرستادن این وکیل دربند به مرخصی ممانعت بعمل آورند و در پاسخ به خانواده به این جمله بسنده کردند که دادستان راضی نیست.


زندانیان سیاسی در حالی از حقوق بدیهی خود از جمله تلفن، ملاقات حضوری و مرخصی محروم هستند که در قانون بر این حقوق مسلم تاکید شده است.


از سوی دیگر، کیفیت مواد غذایی و امکانات بهداشتی در زندان بسیار پایین است. خانواده ها نیز به دلیل اینکه سلامت عزیزانشان در حد نسبی حفظ شود، ناچارند ماهانه مبلغی را در حد توان مالی خود به حساب زندانیان خود واریز کنند. اما بسیاری از این خانواده ها با توجه به شرایط و مشکلات اقتصادی و زندانی بودن سرپرست خانواده از عهده این هزینه و مخارج بالای زندگی بر نمی آیند.


همچنین زندانیانی که بدلیل مشکلات جسمانی به بیمارستان منتقل می شوند سه مامور همراه آنها هستند. هزینه بیمارستان و درمان زندانی بیمار و هزینه ماموران اعزامی نیز بر عهده خانواده است.


عبدالفتاح سلطانی عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر است که وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، مطبوعاتی و مدنی را بر عهده داشته است. وی در روز شنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۰ بازداشت و در تاریخ ۱۸ دی ماه سال گذشته در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباسی با سه اتهام گرفتن جایزه حقوق بشر نورنبرگ آلمان، مصاحبه با رسانه ها درباره پرونده موکلانش و مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر، به ۱۳ سال حبس در تبعید در شهر برازجان و ۲۰ سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شد.

 

ارسال به :