پنج‌شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۸ -
- 27 Jun 2019
23 شوال 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دستگیری دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه، پس از بازگشت به ایران
جرس: باقر اسدی، دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه و از اعضای هیئت نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد، در پایان آخرین ماموریت دیپلماتیک خود و پس از بازگشت به ایران بازداشت و زندانی شده است.


به گزارش جرس، باقر اسدی بیست و دوم اسفند سال گذشته (1391) در تهران دستگیر شده است اما هنوز هیچ کس نه ازعلت بازداشت و نه از محل نگهداری او اطلاعی ندارد.


باقر اسدی یکی از دیپلمات های برجسته کشور است که در طول سی سال خدمت در وزارت امور خارجه متصدی مناصب مهمی همچون سفارت ایران نزد سازمان ملل متحد (سالهای 1997 تا 2002)، ریاست گروه 77 (سال 2001)، ریاست کمیته دوم پنجاه و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد (سالهای 1998 تا 1999)، ریاست اجلاس سی و هشتم کمیته برنامه ریزی و هماهنگی سازمان ملل متحد(سالهای 1998 تا 1999)، ریاست مشترک گروه بین الدولی در امور جنگل مربوط به سازمان ملل متحد ( سالهای 1997 تا 2000)، ریاست گروه مشورتی غیر رسمی اکوسوک (سال 2000) بوده است. آخرین سمت اسدی، ریاست دبیرخانه گروه موسوم به "دی 8" یا سازمان توسعه همکاریهای هشت کشور در حال پیشرفت در ترکیه بود که ماموریت وی زمستان گذشته به پایان رسید و دی ماه عازم ایران شد.


باقر اسدی، دیپلمات خوش فکر و پرکار ایرانی و دل بسته مرام اصلاح طلبی در عرصه سیاست داخلی است. او همواره نگران عواقب ناخوشایند تند رویهای بی مورد و غیر منطقی دولتمردان کشور بوده و هشدارهای لازم را به کسانی که خدمت به مردم را در سر داشتند می داد. او در مقاله ای که در تاریخ 17 دی 1382 (هفتم ژانویه 2004) در روزنامه نیویورک تایمز و به مناسبت انتخابات مجلس به چاپ سپرد نگرانی خود را از آینده وخیم کشور در صورت پیروزی اصول گرایان تندرو ابراز کرد. اسدی در آن مقاله متذکر شده بود تا زمانی که ما ایرانیان بنیاد مستحکمی را برای یک جامعه مدنی پویا ایجاد نکنیم قادر نخواهیم بود نتایج سیاسی غیر قابل بازگشتی داشته باشیم.


گفته شده است گذرنامه سیاسی باقر اسدی هنگام ورود او به ایران ضبط شده و چند روز بعد، خود او نیز بدون هیچ گونه تفهیم اتهامی بازداشت شده است. ظاهرا وزیر امور خارجه در جریان بازداشت او قرار دارد، اگرچه تاکنون هیچ خبری در این خصوص در داخل کشور منتشر نشده است.

 

ارسال به :