سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
13 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آقای هاشمی و راه حل گذار از بحران
بحران اعتماد بین مردم وحاکمیت به درجه خطرناکی رسیده است . کسانی که نتیجه را باور دارند وآنها که نتیجه را نمی پذیرند باید بتوانند آزادانه دلایل خودرا بامردم درمیان بگذارند وآنگاه درهمه پرسی از مردم پرسیده شود آیا نتیجه اعلام شده انتخابات را قبول دارند یا نه ؟

نماز آدینه 26 تیرماه هما‌نطور که انتظار می رفت به سیاسی‌ترین  نماز در جمهوری اسلامی تبدیل شد .غیبت چند هفته‌ای آقای هاشمی واعلام حضور آقای موسوی وسپس کروبی میل به شرکت در این مراسم سیاسی –عبادی را بیشتر کرده بود.

معترضین به نتیجه اعلام شده انتخابات، نماز جمعه را فرصتی مناسب برای بیان دیدگاه ونظرات واعتراضات خود دانسته واز آغاز هفته به راه اندازی فراخوانی گسترده برای شرکت دراین نمازپرداخته بودند واین نمازرا فرصتی برای یک نمایش قدرت دیگر دانسته بودند .آقای هاشمی بنابر برخی از خبرها در دیداری که درهفته گذشته با رهبری داشته است مطالب مهمی را درمیان گذاشته وشاید هم برخی از مطالبی را که در نماز گفتند مطرح کرده باشند . درخطبه نخست پشتوانه فقهی ونظری مشروعیت رأی مردم را مورد توجه قرار دادند واین برای بسیاری از علمای دینی بسیار مهم است .واین همان نکته ای است که محمد یزدی به مخالفت با آن برخاسته است .اهمیت این بخش اگر از بخش دوم بیشتر نباشد کمتر نیست .بسیاری از رفتارها وبرخوردارها برپایه نظریه مشروعیت آسمانی حاکم شکل گرفته است .طرفداران این نظریه رأی مردم را زینتی می دانند وبرای رأی مردم اعتباری به مفهوم مشروعیت بخشیدن به حاکمان قائل نیستند . اینها بیشتر به نظریه نصب حاکم تا گزینش حاکم باور دارند .اگر یاد مان نرفته باشد آقای مشکینی ازکشف ولی فقیه توسط خبرگان گفت ونه از انتخاب آنها توسط خبرگان . این همان نکته ای است که آقای یزدی هم به آن اشاره کرده است .نظریه فقهی هاشمی در جهت مخالفت با این نظریه است واین برای بازنگری در دیدگاه ها دارای اهمیت کلیدی است . خطبه نخست تقابل دو دیدگاه در نگاه به حاکمیت ومشروعیت آن را دامن زده است ودر آینده بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت . این بخش بایستی بیشتر مورد توجه باشد.

درخطبه دوم آقای هاشمی بیش از حد انتظار ظاهر شد وآشکارا به جانبداری از مردم پرداخت .این سخنان به شدت مورد توجه شرکت کنندگان در مراسم نماز جمعه قرار گرفت .  راه حل های آقای هاشمی که بنا به گفته ایشان با مشورت برخی ا زخبرگان واعضای مجمع تشخیص مصلحت تهیه شده بود نیز با این ایده به میان آمد که هم گفته شود این پیشنهادها در بین برخی از دست اندرکاران پشتیبانان زیادی دارد وهم به هرحال راهی برای گذر ازبحرانی است که کشوررا دربر گرفته است .. حل مسائل در چهارچوب قانون , آزادی زندانیان سیاسی , آزادی مطبوعات , دلجویی از خانواده های آسیب دیدگان وعزاداران برای جلب اعتماد آنها ؛ گفتگو ومناظره های آزاد در صدا وسیما وپرسیدن از مردم . درباره همه موارد تا کنون مطالب زیادی منتشر شده است، ولی نکته مهمی پوشیده مانده است .اگر پیشنهاد این است که بین افراد با دیدگاه های گوناگون مناظره گذاشته شود وآنگاه از مردم پرسیده شود  چه چیزی از مردم باید پرسیده شود وچگونه‌؟ این سخنی در چهار چوب قانون است .قانون مراجعه به آرای عمومی را نیزراهی قانونی برای حل مشکلات می داند .اصل 59 قانون اساسی همه پرسی را یکی از راه های تدوین قانون می داند .بسیاری ازمردم نتیجه انتخابات را قبول ندارند . بحران اعتماد بین مردم وحاکمیت به درجه خطرناکی رسیده است . کسانی که نتیجه را باور دارند وآنها که نتیجه را نمی پذیرند باید بتوانند آزادانه دلایل خودرا بامردم درمیان بگذارند وآنگاه درهمه پرسی از مردم پرسیده شود آیا نتیجه اعلام شده انتخابات را قبول دارند یا نه ؟ البته برگزار کننده این همه پرسی شورای نگهبان ووزارت کشور آقای احمدی نژاد نمی توانند باشند .معتمدین واقعی مردم برگزار کننده همه پرسی خواهند شد  ونظارت نهادهای مستقل  برهمه پرسی باید مورد موافقت قرار گیرد .نظارت نهادهای بین المللی نیز باید به عنوان اصل مهمی مورد توجه قرار گیرد .نهادهای نظامی باید رسما از دخالت منع شوند .این همه پرسی با ویژگی های یاد شده می توان به باز گرداندن اعتماد همگانی کمک کند واین برای نظام سیاسی بسیار سودمند وراهی آبرومند برای بیرون رفتن از بحران است. 

موارد دیگری نیز که آقای هاشمی به آن اشاره کرده اند باید به گونه ای مناسب مورد بررسی قرار گیرد وبرای آنها برنامه اجرایی تدوین شود. مثلا برای دلجویی از خانواده شهدای جنبش مردمی بایستی آئین نامه ای تدوین شود که هم خسارت های مادی ومعنوی خانواده هارا جبران کند وهم کسانی که سبب کشتار مردم شده اند به روش قانونی ودردادگاه عادلانه محاکمه شوند تا ریشه خشونت وخشونت طلبی درکشور خشکانیده شود.

اگر قرار است که خطبه های نماز جمعه راهی نو برای گذر از بحران در برابر ما بگذارد همه باید آماده باشند که سهم خودرا در مشکلات پذیرفته ونارسایی هارا از میان بردارند.

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.