چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بحران و کاهش ۷۰ درصدی تولید صنایع قطعه‌سازی اصفهان
جرس: در پی کاهش تولید خودرو در کشور و به دنبال آن کاهش سفارشات قطعات، در حال حاضر قطعه سازان با ۳۰ درصد ظرفیت مشغول فعالیت‌اند و همچنین شیفت کاری کارگران نیز به یک روز کاهش یافته است.

 

به گزارش ایلنا، در حاشیه بازدید رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به همراه روسای کمیسیون صنعت و معدن اتاق ایران و مسئولان اتاق اصفهان از شهرک صنعتی اشترجان در ۳۵ کلیومتری اصفهان که با هدف بررسی نزدیک وضعیت واحدهای تولیدی شهرک‌های صنعتی استان اصفهان صورت گرفت، مدیر شرکت تولیدی قطعه کاران اصفهان با بیان تاریخچه ای از فعالیت این واحد تولیدی با سابقه ۲۰ ساله، اظهار کرد: در شرایطی که تولید خودرو بویژه «پژو» و «تندر» به شدت کاهش یافته است تولید این واحد نیز تحت تاثیر این رویداد به شدت کاهش یافته است.


«بهروز حق پناه» کاهش تولید خودروهای داخلی را موجب بحرانی شدن وضعیت قطعه سازان دانست و افزود: شرکت‌های قطعه ساز در اثر کاهش تولید خودرو با چالش جدی روبرو شده‌اند و تصمیم گیران اقتصادی کشور در این شرایط برای اتخاذ هر تصمیم مراقب تبعات آن باشند.


وی ادامه داد: تا سال گذشته روزانه ۳ هزار قطعه از این واحد به شرکت‌های خودرو سازی عرضه می‌شد که امروز این رقم به ۳۰۰ عدد در روز رسیده است.


وی در عین حال که تاکید کرد با وجود پایین بودن قیمت خودرو طی یک دهه اخیر صنایع قطعه سازی خودرو با افزایش تولید و کاهش هزینه توانستند در عرصه بازار بمانند، افزود: ولی کاهش تولید خودرو باعث ایجاد ضرر و زیان برای این شرکت‌ها شده است.


حق پناه از تعدیل یکصد پرسنل این شرکت به دلیل کاهش تولید خودرو ۲۰۶ در کشور طی یک سال اخیر خبر داد.


در ادامه شرکت تعطیل شده صنایع حرارتی ایران مورد بازدید قرار گرفت. «مهدی ابوالقاسمی» مدیر این شرکت در ابتدا از ورود رییس اتاق بازرگانی ایران و هیات همراه به «کشتی به گل نشسته و ۳۰۰ کارگر غایب این شرکت» ابراز خرسندی کرد و گفت: فعالیت این شرکت از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۹۰ دنبال شد و بخشی از تاسیسات حرارتی برج‌های خنک کننده ذوب آهن، پالایشگاه و نیروگاه‌ها توسط این شرکت ساخته شده است.


وی افزود: بیش از چهار دهه در عرصه تولید تاسیسات حرارتی فعالیت کرده و به دلیل مشکلات مجبور به توقف کار شدیم و می‌خواهیم سالن را اجاره بدهیم.


مدیر این شرکت تعطیل شده معوق شدن مطالبات از بخش دولتی و فشار سازمان‌های خدماتی دولت را بویژه در بخش عوارض فروش و تجمیع عوارض را از مهمترین عوامل تعطیلی این شرکت تولیدی عنوان کرد و گفت: برای دریافت معوقات خود بارها به کارفرماهای دولتی مراجعه می‌کردیم ولی هر بار با رفتار و گفتار نامناسبی از سوی آنان روبرو می‌شدم و این در حالیست که خواستار طلب خود بودیم.


در ادامه هیات اتاق ایران و اتاق اصفهان از شرکت تولیدی گلنور بازدید بعمل آوردند. این شرکت که مهمترین تولید کننده چراغ‌های روشنایی در ایران و صادرکننده نمونه استان اصفهان به شمار می‌آید با مسایل و مشکلات متعددی روبروست.


«امینی» مدیر این واحد مطالبات معوق از سازمان‌های دولتی را مهمترین چالش این واحد نام برد و گفت: متاسفانه این واحد برای دریافت طلب خود از سازمان‌های دولتی با مشکلات بسیاری روبرو بوده است که پرداخت یارانه‌ها به عنوان مهمترین عامل پرداخت نشدن این مطالبات عنوان می‌شود.


وی طلب این شرکت از دولت را بیش از ۵ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۲۵ درصد ظرفیت کارخانه مشغول فعالیت است و در پاسخ به پرسش رییس اتاق ایران مبنی بر میزان تعدیل نیرو طی یک سالۀ اخیر گفت: تمام تلاش این واحد حفظ نیروی انسانی است ولی با این وجود طی یک سال اخیر ۱۰۰ کارگر از این واحد به دیگر واحد تولیدی انتقال یافته است.
 

ارسال به :