شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ -
- 19 Oct 2019
18 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بدهی ۸۰۰ ميليارد تومانی خودروسازان به ريخته گران
جرس: رییس هیات مدیره انجمن صنعت ریخته گری ایران عمده مطالبات این بخش را از صنعت خودرو عنوان كرد و افزود: مطالبات ریخته گران و قطعه سازان از خودروسازان در مجموع حدود ۸۰۰ میلیارد تومان می شود.


به گزارش پول‌نیوز، نصراله محمدحسین فلاح در نشست خبری چهارمین همایش ملی ریخته گری با اشاره به انتظارات صنعت از رییس جمهوری منتخب ،تحریك و كشش بازار را اصل و شاهرگ حیاتی برای توسعه و بقای صنایع ذكر كرد و افزود: پرداخت تسهیلات به صنعت فرع است و در صورت تحریك بازار، موضوع اصلی به شمار نمی رود.


وی افزود: برای تحریك بازار باید مشكلات و مسایل كشور صادقانه با مردم در میان گذاشته و از سوی دیگر قوانین بدرستی اجرا شود، بعنوان نمونه اگر قرار است هزینه انرژی سالانه ۱۰ درصد اضافه شود به یكباره ۴۰ درصد افزایش نیابد.


وی ظرفیت تولید كشور را یك میلیون تن عنوان كرد و گفت كه در سال ۱۳۹۱ حدود ۵۰۰ هزار تن تولید در این بخش صورت گرفته است.


این فعال اقتصادی با بیان این كه در حال حاضر تولید با ۵۰ درصد ظرفیت صورت می گیرد، دلیل این كاهش را ركود در صنایعی مانند خودرو عنوان كرد.


وی با تاكید بر اصلاح قیمت حامل های انرژی برای جلوگیری از رانت خواری ،گفت: طبق قانون ۳۰ درصد از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها باید به صنایع اختصاص می یافت اما وزارت صنعت،معدن و تجارت این امر را به یك بسته تبدیل و در نهایت با عنوان پرداخت تسهیلات از آن یاد كرد.
بدهی ۸۰۰ میلیارد تومانی خودروسازان به ریخته گران


فلاح همچنین با انتقاد از عملكرد سیستم بانكی با بیان این كه در كشوری مانند چین ۱۰۵ درصد تسهیلات در اختیار صنایع است، این میزان را در ایران حدود ۳۰ درصد ذكر كرد و افزود: بانك ها با در اختیار داشتن وثایق متعدد مدام صحبت از معوقات بانكی می كنند.


رییس هیات مدیره انجمن صنعت ریخته گری ایران با اشاره به مطالبات صنعت ریخته گری از دولت ، سازمان های آب، برق ،خودروسازان و پروژه مسكن مهر را از جمله بدهكاران عمده این بخش ذكر كرد.

 

ارسال به :