جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ -
- 17 Jan 2020
21 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
شمس‌الواعظین: یک انجمن صنفی روزنامه‌نگاری بیشتر نداریم
جرس: شمس‌الواعظین معتقد است براساس قانون تنها انجمنی که می‌تواند در حوزه صنفی روزنامه‌نگاری فعالیت قانونی داشته باشد «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران» است که عضو سازمان بین‌المللی کار و زیرنظر وزارت کار ایران است. 


محمود شمس‌الواعظین، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، با تاکید بر این‌که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران یکی است و نسخه دومی ندارد، به «بهار» گفت: در فاصله چهار سالی که از تعطیلی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران گذشته عده‌ای از روزنامه‌نگاران که عمدتا هم روزنامه‌نگار نبودند_ چون ما روزنامه‌نگاران را می‌شناسیم_ رفتند موسسه‌ای را ثبت کردند آن هم نه از مسیرهای اصلی خودش بلکه از مسیر‌های دیگری، چون براساس قانون تنها انجمنی که می‌تواند در حوزه صنفی روزنامه‌نگاری فعالیت قانونی داشته باشد «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران» است که عضو سازمان بین‌المللی کار و زیرنظر وزارت کار ایران است.

 

او با بیان اینکه این انجمن عضو فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران است و نهادهای صنفی روزنامه‌نگاری در جهان، روزنامه‌نگاری در ایران را با نام «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران» به رسمیت می‌شناسند، ادامه داد: انجمن ما هزاران نفر عضو دارد همه اعضایش کارت بین‌المللی دارند، وقتی گفته می‌شود انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران تعطیل است، مقصود این انجمن است نمی‌دانم دوستان دیگری که می‌گویند انجمن روزنامه‌نگاران باز است و فعالیت می‌کنند به چه انجمنی اشاره می‌کنند؟ یعنی فردا صبح این دوستان اجازه می‌دهند ما ‌ سرکارمان برویم و در همه این سال‌ها هم می‌توانستیم به انجمن برویم و خودمان خبر نداشتیم؟

 

شمس‌الواعظین با انتقاد از این‌که عده‌ای خود را نماینده همه روزنامه‌نگاران جا زده‌اند و به رییس‌جمهوری نامه نوشته‌اند، گفت: دست از شوخی با مردم و افکار عمومی بردارید. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران شش‌هزار جذب کرد، کاش این‌ها را بدانید و بعد خطاب به رییس‌جمهوری نامه بنویسید. از دوستانی که صفت روزنامه‌نگار دارند انتظار نمی‌رود که با صنف روزنامه‌نگار شوخی کنند. او با تاکید بر این‌که خانه روزنامه‌نگاران بسته است، افزود: باید انتخابات برگزار و مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شود. آن‌هایی که در این سال‌ها انجمن جدیدی تاسیس کردند اگر عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران هستند که هیچ اگر نه بیایند عضو شوند، در انتخابات شرکت کنند و اگر در فرآیندی دموکراتیک انتخاب شدند انجمن را در دست بگیرند، اما به جای انجمن دیگری خودشان را معرفی نکنند.


گرانپایه: انجمن هیچ‌گاه منحل نشده است


از نگاه بهروز گرانپایه، عضو دیگر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، تنها نهاد معتبر صنفی برای روزنامه‌نگاران همان انجمنی است که سال 76 آغاز به کار کرد. او به بهار گفت: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به هیچ‌وجه تعطیل و منحل نشده و همچنان تنها نهاد صنفی روزنامه‌نگاران به مفهوم اخص است و توسط همه نهادهای بین‌المللی هم به رسمیت شناخته می‌شود. به گفته گرانپایه این‌که در سال 88 بنا به حکم دادستانی دفتر انجمن پلمپ‌شده به معنای انحلال آن نیست و اگر قرار باشد فعالیت انجمن مبتنی بر روال قانونی دنبال شود نهادهای دیگری که با نام مشابه ادعای فعالیت کردند ابتدا باید اعلام کنند در کجا به ثبت رسیدند و چه بخشی از این صنف را نمایندگی می‌کنند. او ادامه داد: انجمن‌هایی که در سال‌های اخیر فعال شدند اگر با عنوان یک نهاد صنفی در وزارت کار ثبت شده باشد این اقدام وزارت کار غیرقانونی است، زیرا نهاد وجود داشته و هیچ مرجع قانونی حکم بر انحلال و غیرقانونی بودن آن نداده است و اگر نهاد مشابهی ثبت شده باشد قابل شکایت و پیگیری است و ما قطعا این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.


درخواست فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران


سخنان حسن روحانی برای حمایت از نهادهای صنفی و از آن جمله انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران نه‌تنها در ایران که در جهان برد خبری وسیعی یافت. پنجشنبه 30خرداد فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در نامه‌ای به حسن روحانی، بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را خواستار شد.

 

در این نامه آمده است: فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با نوشتن نامه به رییس‌جمهوری منتخب از رویکرد جدید به آزادی‌های مدنی، به‌ویژه حقوق روزنامه‌نگاران، استقبال می‌کند. در نامه امضاشده توسط جیم بوملها، رییس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، خطاب به رییس‌جمهوری منتخب ایران آمده است: «ما از پاسخ شما درباره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران که از سال 2009 بسته شده است، استقبال می‌کنیم. نظر شما در جامعه روزنامه‌نگاران در سراسر جهان با تحسین روبه‌رو شده است. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران امید خود را از اعلان عمومی ریئس‌جمهوری منتخب ابراز داشته است و آن را نشانه یک تغییر از نگرش خصمانه علیه رسانه‌های مستقل از سوی دولت جدید قلمداد می‌کند.

 

جیم بوملها در نامه‌اش افزوده است: سخنان شما که در برگیرنده واژه‌های «فرصت‌های جدید» و «تعامل سازنده» است و تاکید بر این‌که «ملت ایران با حضور پرشور و مشارکت خود امید را به جامعه بازگردانده‌اند»، معنای کامل‌تری با بازکردن فضا برای فعالیت روزنامه‌نگاری از طریق آزادی روزنامه‌نگاران زندانی و بازکردن دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران می‌یابد.  

ارسال به :