سه‌شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ -
- 20 Feb 2018
04 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
احمد شیرزاد: شروط مجلس برای رییس‌جمهور منتخب در آستانه تشكیل كابینه شائبه سیاسی دارد
جرس: مجلسی‌ها باید بدانند افکار عمومی ناظر به عملكرد آن‌ها هستند و اگر بی‌دلیل به فرد پیشنهادی رییس‌جمهور منتخب رای ندهند مورد پرسش افکار عمومی قرار خواهند گرفت.یك فعال سیاسی اصلاح طلب گفت:مجلسی‌ها باید بدانند افکار عمومی ناظر به عملكرد آن‌ها هستند و اگر بی‌دلیل به فرد پیشنهادی رییس‌جمهور منتخب رای ندهند مورد پرسش افکار عمومی قرار خواهند گرفت.

 

احمد شیرزاد در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص تلاش برخی نمایندگان مجلس مبنی بر اصلاح آیین نامه رای اعتماد وزرا خاطرنشان کرد: این نوع اقدامات در آستانه رای اعتماد وزرای دولت یازدهم شائبه سیاسی بودن را پدید می‌آورد. به نظر من اگر حسن نیتی در این مورد وجود دارد باید این اصلاح به زمان دیگر موکول شود.

 

وی گفت: اگر کاری دارای منطق باشد برای همه دوره‌ها باید کارآمد باشد ضمن اینکه در این دوره اتفاق ویژه‌ای رخ نداده است که این مساله بخواهد لحاظ شود.

 

شیرزاد با بیان اینکه به گفته روحانی قرار است کابینه دولت یازدهم اهل خرد باشد، گفت: داشتن مدرک تحصیلی کار‌شناسی ارشد برای افراد باتجربه در زمینه اجرایی انچنان دور از دسترس نیست و در اغلب دولت‌ها این مدارک تحصیلی در میان وزرا وجود داشته است.علاوه بر آن مجلس می‌تواند بدون درج این موارد در آیین نامه به کسی که شرایط لازم را ندارد رای ندهد.

 

نماینده مجلس ششم با اشاره به اینکه شرط ۱۰ سال سابقه در وزارتخانه مربوطه به شرط معقولی نیست گفت: وزارت یک پست کلان اجرایی است و حتما باید اشخاص تجربه کار اجرایی داشته باشند اما این ۱۰ سال که از سوی برخی نمایندگان مطرح شده است به نوعی کاسه داغ‌تر از آش شدن است. بهتر است نمایندگان به كارنامه خود نیز سری بزنند. من در مجلس ششم شخصا از گذاشتن شرط مدرک تحصیلی حتی برای انتخابات مجلس و شورا‌ها نیز مخالف بودم.

 

وی با بیان اینکه در مورد رای اعتماد وزرا ریش و قیچی دست مجلس است، گفت: اگر کسی مدرک لازم را هم داشته باشد اما مجلس تشخیص بدهد که کارآمد نیست به وی رای نخواهد داد. چه ضرورتی دارد که چنین آیین نامه‌ای تصویب شود مشکل ما قانون زدگی است چراکه دوست داریم برای هر چیزی قانون وضع کنیم طبیعی است که وقتی رئیس جمهور با شعار کارآمدی آمده است به این مسائل نیز توجه می‌کند ضمن اینکه دست مجلس نیز کاملا باز است.

 

شیرزاد ادامه داد: مجلسی‌ها باید بدانند افکار عمومی ناظر به عملكرد آن‌ها هستند و اگر بی‌دلیل به فرد پیشنهادی رییس‌جمهور منتخب رای ندهند مورد پرسش افکار عمومی قرار خواهند گرفت. 

در چند روز گذشته و با نزدیک شدن به زمان آغاز به کار رییس جمهور منتخب، شخصیت های اصولگرا در توصیه هایی به حسن روحانی، در خصوص ترکیب کابینه اش به او هشدار داده اند.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان و نماینده رهبری در این روزنامه در یادداشتی نوشت که سخن درباره اصولگرا یا اصلاح طلب بودن آقای روحانی اگر چه قابل پرداخت و در خور توجه است ولی ماجرای اصلی بسیار فراتر از آن است و پای یک هشدار جدی نسبت به نفوذ ستون پنجم دشمنان بیرونی در کابینه رییس جمهور منتخب در میان است.

بنابراین موجی از توصیه توسط اصولگرایان که نامزدهایشان در انتخابات پیروز نشده اند به راه افتاده است. موجی که باعث می شود تا حسن روحانی، رییس جمهور منتخب در انتخاب وزرایش از آزادی کامل برخوردار نباشد. حال باید دید که آقای روحانی چگونه از این گردنه عبور خواهد کرد. 

ارسال به :