پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پدر فریبا پژوه: شاید اتهامش این باشد که از نتیجه انتخابات خوشحال بود
جرس: سه روز از بازداشت فریبا پژوه گذشت اما همچنان از دلیل دستگیری این روزنامه نگار اطلاعی در دست نیست.  

 

به گزارش کلمه روز چهارشنبه صبح سه مامور مرد و یک مامور زن فریبا پژوه روزنامه نگاررا در منزلش بازداشت و پس از تفتیش خانه اش وی را روانه اوین کردند. او چهار سال پیش هم روز اول ماه مبارک رمضان بازداشت شده بود.

 

هرچند وی در این مدت دو بار با منزل تماس داشته و از حال خود خبر داده است اما نگرانی ها همچنان باقی است.

 

فریبا پژوه تا دو ماه پیش در روزنامه اعتماد مشغول به کار بود اما از دو ماه پیش تاکنون با هیچ نشریه همکاری نداشته است.

 

گفتنی است فریبا پژوه حکم تعلیقی دارد اما به گفته دوستان و همکاری او هیچ فعالیتی نداشته و حتا کارهای مطبوعاتی خود را بسیار گزینشی انتخاب می کرد.

 

وی از سه روز پیش در سلول انفرادی زندان اوین به سر می برد.

 

فریبا پژوه، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس، پیش از این نیز در جریان انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری بازداشت و پس از صدو بیست و چهار روز حبس، با سپردن پنجاه میلیون تومان وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود. این روزنامه‌نگار در دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمد. 

 

پدر فریبا پژوه: شاید اتهامش این باشد که از نتیجه انتخابات خوشحال بود

رضا پژوه، پدر فریبا با بیان اینکه هنوز از دلایل بازداشت دخترش اطلاعی ندارد به سایت ملی- مذهبی می گوید: هنوز مورد اتهامی او مشخص نیست. در پیگیری هایی که کرده ایم، وعده داده اند که امروز و فردا آزاد می شود ما هم امیدوارم، زیرا فریبا هیچ جرمی مرتکب نشده است. در تماس تلفنی هم که با ما داشت می گفت شرایط با چهار سال پیش که بازداشت شده بود قابل مقایسه نیست و خودش هم امیدوار بود که هر چه زودتر آزاد شود. خب، همانطور که در اخبارها هم می خواندید چهار سال پیش شرایط بسیار بدی بود و در تماس روز گذشته که با ما داشت می گفت نگران نباشید نه شرایط آن شرایط است و نه من آن آدم چهار سال پیش هستم.

 

 

پدر این روزنامه نگار اصلاح طلب از نحوه بازداشت وی گفته و ادامه می دهد: صبح روز چهارشنبه اول ماه رمضان سه مامور مرد به همراه یک مامور زن به منزل فریبا رفته اند و بعد از یک ساعت بازرسی خانه، لپ تاپ و لوازم شخصی دیگرش و همین طور رسیور ماهواره را با خود بردند. فکر کنم محل نگهداری اش ۲۰۹ است اما خودش می گفت حالش خوب است. دخترم می داند که ما نگران هستیم به مادرش مدام می گوید نگران نباشید. البته دفعه قبل هم می گفت حالش خوب است اما بعد معلوم می شد که خیلی وقتها راست نمی گفته است. در هر حال هر چقدر هم بگوید حالش خوب است بالاخره زندان شرایط خودش را دارد و مادرش هم خیلی نگران است و امیدواریم هر چه زودتر آزاد شود.

 

 

فریبا پژوه که سابقه همکاری با خبرگزاری ایلنا و روزنامه اعتماد ملی را دارد، پیش از این در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران سال ۸۸ بازداشت و در بدترین شرایط در انفرادی و تحت بازجویی های سخت قرار داشت. وی پس از صد و بیست و چهار روز حبس، با سپردن پنجاه میلیون تومان وثیقه از زندان اوین آزاد شد. این روزنامه‌نگار در دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمد.

 

 

آقای پژوه با تاکید بر اینکه فریبا پس از آزادی هیچ فعالیت رسانه ای نداشته است خاطرنشان می کند: ما در پیگیری ها سوال کردیم که آیا این بازداشت مربوط به حکمی است که برای فریبا صادر شده، اما گفتند نه و بزودی مشخص می شود. حتی بعد از آزادی اش، تا روز چهارشنبه نه احضار شده بود و نه بازداشت. خود فریبا هم در این مدت اصلا فعالیت مطبوعاتی نداشت و در یک دوره کوتاه در حوزه اقتصادی مطلب می نوشت. ما خودمان هم تعجب کردیم که به چه اتهامی بازداشتش کرده اند زیرا حتی در حوزه اقتصادی هم که مطلب می نوشت مربوط به یکسال پیش بود و اگر مشکلی بود باید همان زمان احضار می شد. حتی در زمان انتخابات ریاست جمهوری امسال هم تهران نبود و هیچ فعالیت انتخاباتی در ستاد نداشت. فقط شاید اتهامش این باشد که از نتیجه انتخابات مانند مردم بسیار خوشحال بود.

ارسال به :