سه‌شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ -
- 20 Feb 2018
04 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نامه ۴ زندانی محکوم به اعدام : در دادگاه انقلاب، خودمان و وکلایمان اجازه دفاع نداشتیم
جرس: چهار تن از فعالان عرب اهوازی از شهر شادگان كه به اعدام محكوم شده اند ,طى نامه اى از درون زندان كارون خواستار مداخله سازمانهاى بین المللى حقوق بشر براى لغو احكام اعدامشان شده اند .


بنا بر اطلاع ” کمپین صلح فعالان در تبعید” حکم اعدام عبدالرضا امیر خنافره ، غازی عباسی ، عبدالامیر مجدمی ،و جاسم مقدم پناه بدون اجراى محاكمات عادلانه و بعد از شكنجه هاى فراوان و كسب اعترافات اجبارى , به اتهام محاربه و فساد فی الارض روز شنبه گذشته 13 جولاى به خانواده هایشان ابلاغ شد .


احکامی که منجر به اعتراض شدید محکومان و خانواده هایشان شده است , بطوریکه زندانیان یاد شده طی نامه ای در خصوص احکام ابلاغ شده ضمن تشریح روند دادگاه اعتراض خود را خطاب به سازمانها و نهادهای حقوق بشری اعلام کرده اند.


در قسمتی از نامه نوشته شده:
بعد از گذشت 3 سال بلاتکلیفی در بازداشتگاههای اطلاعات ؛ دادگاه ما در سال 2012 تشكیل شد که در مجموع بیشتر از دو ساعت و نیم طول نكشید و ما بدون اینكه بتوانیم از خود دفاع كنیم به اتهام اعمال مسلحانه و محاربه با خدا و فساد فی الارض به اعدام محكوم شدیم .


اینان تاکید کردند : با وجود اینكه 6 نفر از وكلاى ما نیز در جلسه دادگاه حضور داشتند ولى هیچكدام از آنها اجازه دفاع از موكلینش در جلسه را نیافتند. “


گفتنی است یکی از دستاویزهای دادگاه برای این محکومیت , کشف اسلحه شکاری از محکومان به هنگام دستگیری بوده است . زندانیان یاد شده طی توضیحی در این خصوص نوشته اند : “كارشناس اسلحه در شهادتنامه خود در دادگاه گفت كه از سلاحهاى شكارى كشف شده هیچ گلوله اى شلیك نشده است ولى بازجویان اطلاعات به دادگاه فشار آوردند تا كارشناس را عوض كرده و كسى دیگر را جایگزین آن كنند تا شهادت بدهد كه از این اسلحه ها , تیراندازى شده است تا ما را به قیام مسلحانه متهم كنند .”


درهمین رابطه آقای عبدالسلام ساکی , یکی از وکلای متهمین طی اظهار نظری می گوید : تمام اتهامات منصوب شده باطل و مستنداتی حقوقی در زمینه اتهامات وجود ندارد . وی تاکید کرد : اتهامات و رای صادره بر اساس اعترافات اجباری بوده است و جنبه قانونی ندارد .


وی یادآور شد : در صورتیکه دادگاه هیچ اهمیتی به دفاعیات وکیل نگذاشته ؛ حکم صادره بر مبنای گزارشات اداره اطلاعات صادر شده است .


طبق حكم اولیه صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز قاضی علی فرهادوند، چهار نفر از شهروندان عرب از شهرستان شادگان در سپتامبر ٢٠١٢ به اتهام محاربه با خدا و فساد فی الأرض به اعدام و سه نفر از آنان به حبس و تبعید محکوم شده بودند.


اسامی محكومین به اعدام بشرح زیر است:
١-غازی عباسی، فرزند احمد، متولد ١٣٦١، مجرد، فاقد سابقه كیفری
٢-عبدالرضا امیر خنافره، فرزند یونس ، متولد ١٣٦٦، مجرد، فاقد سابقه كیفری
٣-جاسم مقدم پناه، فرزند سعید، متولد ١٣٦٤، مجرد، فاقد سابقه كیفری
٤- عبد الأمیر مجدمی،فرزند هوشنگ،متولد ١٣٥٩،متأهل،فاقد سابقه كیفری


همچنین محكومین به ٣ سال حبس در تبعید در شهر اردبیل نیز به شرح زیر است :
٥- هادی البوخنفر نژاد، فرزند عبدالخضر، متولد١٣٦٠،متأهل ، فاقد سابقه كیفری
٦-سامی جدماوى نژاد،فرزند عزیز، متولد١٣٦٠، مجرد،فاقد سابقه كیفری
٧-شهاب عباسی، فرزند احمد ، متولد ١٣٦٥، مجرد، فاقد سابقه كیفری


این زندانیان محکوم به اعدام در این نامه ضمن شرح بیگناهی خود و روند غیر قانونی محاکمه بر اساس اعترافات اجباری ؛ شوراى حقوق بشر سازمان ملل , گزارشگر ویژه سازمان ملل براى حقوق بشر در ایران آقاى احمد شهید , سازمان عفو بین الملل , سازمان دیده بان حقوق بشر و كلیه فعالان وسازمان هاى مدافع حقوق بشر را خطاب قرار داده و خواستار پیگیری احکام صادره و تلاش برای توقف آن شده اند . درخواستی که پیشتر توسط خانواده این محکومان نیز اعلام شده بود.


لازم به توضیح است در گزارش پیشین ” کمپین صلح فعالان در تبعید ” نام یکی از زندانیان به نام شهاب عباسی در لیست محکومان به اعدام قرار گرفته بود که بدینوسیله تصحیح میشود .


آقای شهاب عباسی در این دادگاه به حبس و 3 سال تبعید محکوم شده اند .


همچنین آقای جاسم مقدم پناه در لیست محکومان به “حبس و تبعید ” قرار گرفته بود که بنا بر آخرین اطلاع , متاسفانه نام وی هم در بین محکومان به اعدام قرار دارد.

 

ارسال به :