سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مادر فریبا پژوه: اعتماد و صبر ما حدی دارد
جرس: با گذشت دو هفته از بازداشت فریبا پژوه و وعده‌هایی که در مورد آزادی وی داده شده، او هنوز در وضعیت بلاتکلیف بسر می‌برد و از موارد اتهامی‌اش اطلاعی در دست نیست.  

 

 گزارشگران بدون مرز با صدور بیانیه‌ای نگرانی خود را از وضعیت سلامت فریبا پژوه اعلام کرده و خواهان آزادی وی شده است. در این بیانیه آمده است که فریبا پژوه از تاریخ ۱۹ تیرماه، در سلول‌های بند امنیتی ۲۰۹ که تحت نظر وزارت اطلاعات قرار دارد، زندانی است. این روزنامه‌نگار در اثر فشارهای روحی وارده، به هنگام نخستین دور بازداشت در مرداد ماه ۱۳۸۸ و از این میان سپری کردن ۱۲۴ روز در سلول‌های انفرادی همین بند، آسیب روحی دیده بود و به مدت یک سال تحت مداوای پزشکی قرار داشت.


همچنین شیرین عبادی وکیل مدافع حقوق بشر در این باره به گزارش‌گران بدون مرز گفته است: «این روزنامه‌نگار اکنون بدون هیچ دلیل خاصی و صرفا به دستور بازجوی امنیتی بازداشت و روانه زندان انفرادی شده و متاسفانه عدم استقلال قوه قضاییه موجب گردیده که قضات دادسرا و دادگاه‌های انقلاب طبق خواسته‌های مامورین امنیتی عمل کنند و این وضعیت بیش از بیش آزادی بیان را در ایران به مخاطره می‌اندازد.»
فریبا پژوه که سابقه همکاری با خبرگزاری ایلنا و روزنامه اعتماد ملی را دارد، در دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمد.
مادر فریبا پژوه با ابراز نگرانی از وضعیت دخترش به پیگیری‌های بی‌نتیجه خود اشاره کرد و گفت که فریبا از داخل زندان به ما می‌گوید بزودی آزاد می‌شود و نمی‌دانیم تا چه حد می‌شود به این حرف‌ها اعتماد کرد. قطعا اعتماد و صبر ما هم حدی دارد و در صورت عدم آزادی فریبا اقدامات جدی تری انجام خواهیم داد.
متن گفت‌و‌گوی «جرس» با مادر فریبا پژوه روزنامه نگار اصلاح طلب را با هم می‌خوانیم:


خانم پژوه از آخرین وضعیت و شرایط نگهداری فریبا برایمان بگویید؟
الان در بند امنیتی ۲۰۹ هست و ملاقات اصلا با او نداشته‌ایم و در تماس‌های تلفنی که می‌گیرد خودش می‌گوید حالش خوب است و شرایط بهتر است.


منظورش از اینکه شرایط بهتر است چیست؟


شاید بخاطر امید آزادی که به او وعده می‌دهند و همینطور تجربه‌ای که پیدا کرده، شرایط را بهتر تحمل می‌کند.


شما برای پیگیری وضعیت پرونده فریبا به کجا مراجعه کرده‌اید؟


تقریبا هر روز به دادسرای شهید مقدس اوین که پرونده فریبا در آنجاست می‌روم و امروز هم دوباره مراجعه کردم و گفتند بازپرس نیامده و بروم. من هم ماندم و گفتم حداقل یک وقت ملاقات بدهید و دوباره گفتند که نمی‌شود. جوابگوی ما هم فقط یک سرباز است که پیغام ما را می‌برد و برمی گردد و می‌گوید خانم برو، برای من اضافه خدمت می‌زنند.


از وعده آزادی او گفتید، این وعده از طرف چه نهاد و مرجعی داده شده است؟


خود فریبا می‌گوید که طبق صحبتهایی که با او می‌کنند برای آزادیش مشکلی نیست و احتمال می‌دهد آزادی‌اش گیر کارهای اداری است. در هر حال این حرفی هست که فریبا از داخل زندان به ما می‌زند و نمی‌دانیم تا چه حد می‌شود به این حرف‌ها اعتماد کرد.


در مورد اینکه اتهامش چیست صحبتی کرده است؟


به ما که می‌گوید شبهاتی بوده که باید روشن می‌شده است و چیز دیگری نمی‌گوید.


در بعضی از سایت‌ها اخباری ناموثقی مبنی بر موارد اتهامی فریبا منتشر شده است. شما این اخبار را خوانده‌اید؟


بله، وبلاگ‌هایی که اصلا هدف و تکلیفشان مشخص است و بحدی مسائلی که در مورد فریبا مطرح کرده‌اند واهی و بی‌اساس است که اصلا قابل اعتناء نیست. اول اینکه فریبا روزنامه نگار شناخته شده‌ای هست و شناسنامه‌اش معلوم است. دوم هم کسی را که به جرم مواد مخدر بگیرند به بند امنیتی ۲۰۹ منتقل نمی‌کنند و مته‌مان مواد مخدر دادسرای جدا دارند. فقط از خدا می‌خواهم به کسانیکه چنین شایعاتی را پخش می‌کنند عقل بدهد.


آیا در این مدت موفق شده‌اید با مسئولین قضایی ملاقاتی داشته باشید و مستقیم نگرانی‌هایتان را بیان کنید؟


تا الان که دو هفته می‌گذرد، نتوانسته‌ام با هیچیک از مسئولین ملاقاتی داشته باشیم حالا در تلاش هستیم تا بتوانیم با دادستان ملاقاتی بگیریم اما اینکه ملاقات بدهند معلوم نیست

.
با توجه به اینکه در نخستین دور بازداشت فریبا هم وعده آزادی او را می‌دادند اما بعد از آزادی معلوم شد که تحت بد‌ترین شرایط و فشار‌ها بوده است، در صورت عدم آزادی دخترتان طی روزهای آینده اقدامات بعدی شما چه خواهد بود؟
در هر حال برای خود ما هم همه چی کلی و مجهول است و ما تنها به وعده‌هایی که داده‌اند اعتماد کرده‌ایم و منتظریم در شب‌های احیاء فریبا را آزاد کنند. اما همانطور که شما هم می‌گویید شاید این مسئله در حال تکرار است و قطعا اعتماد و صبر ما هم حدی دارد و در صورت عدم آزادی فریبا اقدامات جدی تری انجام خواهیم داد.

 

مژگان مدرس علوم

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.