جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ -
- 24 Jan 2020
27 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
استفاده از پابند‌های الکترونیکی در زندان‌های تهران
جرس: معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندان‌های کشور گفت: تا سه ماه آینده طرح استفاده از پا بند الکترونیک به جای زندانی شدن به صورت پایلوت در تهران اجرایی و سپس در اصفهان اجرا می‌شود.


 به گزارش فارس، محمدعلی زنجیره‌ای ظهر امروز در حاشیه سفر به اصفهان، از تاسیسات قانون کیفری جدید و استفاده از وسایل مراقبتی الکترونیکی در کشور خبر داد و اظهار کرد: به تازگی دست‌بند و یا پا بندهای الکترونیکی برای محکومان محروم از حقوق اجتماعی و یا برخی از زندانیان حبس در منزل طراحی شده است که از دو سه سال گذشته تحقیق در مورد آن آغاز و در نهایت منجر به اجرای کامل این طرح در کشور شد.

وی افزود: این طرح از چند پروتکل ارتباطی از جمله تلفن خانگی و GPS طراحی شده است که زندانی تا شعاع خاص ۱۰۰ تا ۷۰ متری قابل استفاده و تردد است.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندان‌ها تصریح کرد: برای کسانی که به حبس محکوم نمی‌شوند و یا اینکه محبوس هستند، اما در طول حبس حسن اخلاق نشان می‌دهند و یا قاضی تشخیص به این می‌دهد که از حوزه نباید خارج شود، بیشتر کاربرد دارد.

وی ادامه داد: این صنعت به صورت مونتاژ است و اکنون تمام نرم افزارهای پشتیبانی داخلی فراهم شده که ظرف سه ماه آینده یک‌هزار نمونه را به صورت پایلوت اجرایی می‌کنیم. 

 

زنجیره‌ای گفت: نحوه ارتباط و نیز محرومیت این وسیله برای خود زندانی تعریف شده و از نظر برخورد اجتماعی نیز مناسب است چرا که قانون مجازات معتقد است، حبس فقط برای خود فرد نیست بلکه خانواده هم دچار آسیب می‌شود و در این اقدام محکوم خود شخصا مجازات می‌شود.

معاون توسعه مدیریت ومنابع سازمان زندان‌ها اضافه کرد: این طرح پایلوت تا سه ماه آینده در تهران عملیاتی می‌شود.

وی در مورد لباس جدید زندانیان گفت: فرمی طراحی شده برای زندانیان در اعزام بدرقه آبی رنگ است و که سعی شده با این رنگ شان افراد و نیز مسائل روانی مد نظر قرار گیرد.

 

زنجیره‌ای اضافه کرد: لباس اعزام مدت زیادی است که استفاده می‌شود اما لباس فرم زندانیان هم تا پایان سال تغییر می‌کند.

وی در مورد لباس زنان زندانی افزود: زنان زندانی از مانتو، مقنعه و چادر رنگی استفاده می‌کنند و قرار شده چادر این افراد متمایز با چادر ملی شود.

هفت زندان کشور دستگاه بادی اسکن دارند
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندان‌ها همچنین در مورد دستگاه بادی اسکن در زندان‌ها گفت: در حال حاضر هفت زندان مرکزی بادی اسکن دارند.

 

وی در مورد زندان استان اصفهان اظهار کرد: زندان مرکزی اصفهان از تکنولوژی روز استفاده می‌کنند و بهترین بخش آن، بخش اشتغال زندانیان با اشتغالزایی هزار نفر و صدور ۵هزار گواهی آموزشی با کمک فنی و حرفه‌ای بود.

زنجیره‌ای در مورد زندان جدید اصفهان گفت: در مورد اعتبارات زندان اصفهان زمین تحویل، مشاور و پیمانکار انتخاب و اعتبارات هم پایدار و رقم آن بر حسب متری محاسبه می‌شود.

 

وی در مورد برنامه کاهش محکومان به جرائم کیفری تصریح کرد: در این خصوص ستاد کاهش جمعیت کیفری تشکیل شده و دستورالعمل جدیدی را قوه قضاییه صادر کرده که در آینده توسط زندانبانان زندانیان مشمول عفو و آزاد مشروط تقسیم‌بندی می‌شوند.


ارسال به :