دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اینده از دست رفته‌ی کودکان سوری
 جرس: در سومین سال جنگی که نزدیک به صد هزار جان را گرفته، کودکان سوریه وحشت غیر قابل وصفی متحمل می شوند و با بی سوادی و خشم در حال بزرگ شدن هستند.

 

این هشداری بود که نماینده ویژه سازمان ملل برای کودکان و منازعه مسلحانه اعلام کرد. « لیلا زروگویی » در بیروت پس از سه روز بازدید از اردوگاه های غمگین آوارگان سوری و اجتماعات از هم پاشیده به همکاران سازمان ملل و خبرنگاران گفت که پیگیری دوران کودکی عادی – مدرسه، بازی و زندگی خانوادگی- قربانی جنگ بین شورشیان و نیروهای وفادار به بشار اسد هستند.


لیلا زروگویی پیش بینی می کند وقتی جنگ تمام شود، دنیا با « نسلی از کودکان که کودکی خود را از دست داده اند و دارای خشم بسیار و بیسواد هستند، روبرو خواهد شد.»
این هشداری بود که با وحشت به وسیله نیروهای امدادی سازمان ملل بیست سال پیش در باره کودکان بوسنیایی تلگراف زده شد، یک پیش بینی صحیح غم انگیزاز نتایج دراز مدت که هنوز در رهبری متفرق سیاسی، قومی و تجاری این کشور بالکان قابل مشاهده است.
زروگویی سرنوشت کودکان سوری را در آماری تکان دهنده بدین گونه طرح کرد:
- بنابر گزارش مرکر اسناد تخلفات، یک گروه از فعالان که آمار کشته شدگان را دنبال می کند، ۷۱۳۲ کودک زیر پانزده سال از آغاز جنگ در ماه مارس ۲۰۱۱ کشته شده اند.
- ۵/۲ میلیون کودک بین ۵ میلیون نفر از آوارگان سوری هستند که به دلیل جنگ مجبور به فرار از خانه خود شده اند.
- نیمی از کودکان جابجا شده بکلی به مدرسه نمی روند.
- هفتاد درصد از آن کودکانی که در نزدیکی مدارس فعال زندگی می کنند، مجبور بوده اند برای کار یا در جستجوی غذا مدرسه را ترک کنند.
- بمباران توپخانه ای هزاران مدرسه را نابود کرده و بیشتر آنهایی که هنوز سر پا هستند به پناهگاه برای آوراگان تبدیل شده اند.
- دو میلیون کودک با سوء تغذیه، بیماری، ضربه روحی شدید یا دیگر آسیب های فیزیکی و روانی روبرو هستند.
- تعداد نامشخصی، احتمالاٌ در حد هزاران، برای شرکت در جنگ به خدمت گرفته شده اند.
معاون سازمان ملل برای امور انسانی والری ایموس روز سه شنبه به شورای امنیت گفت دامنه منازعه و اثرات آن بر کودکان در حال تشدید است.
کمیسیونر عالی پناهنگان سازمان ملل آنتونیو گوتر،کشورهای عضو اتحادیه اروپا را، که حدود چهل هزار سوری را پذیرفته اند، ترغیب کرد سخاوت و شفقت بیشتری در خصوص آن هایی که مجبور شده اند از "نقض های غیر قابل بیان حقوق بشر و آزار در کشور خودشان" فرار کنند، نشان دهند.
منبع: لوس آنجلس تایمز
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.