سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
خشنودی اسراییل از کودتای مصر
جرس: اسراییل در یک سال گذشته ناراحتی خود را از به حکومت رسیدن یک رییس اسلامگرا در مصر پناهان نمی‌کرد. رهبران آن‌ها در کنفرانس‌ها، دیدار‌ها و تحقیقات خود و همچنین تحلیلگران و کار‌شناسان برجسته آن‌ها علنا اعلام می‌کردند که این وضع، امنیت اسراییل را تهدید می‌کند و باید تضعیفش کرد.  

پژوهش‌های بسیاری در مورد نقش اسراییل در ایجاد بحران در مصر در دوره پس از انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ بویژه پس از به قدرت رسیدن مرسی منتشر شده است. من سعی کردم فقط موضع اسراییل از ۳۰ ژوئن امسال تاکنون را برررسی کنم. منبع اصلی‌ام تحقیقات و بررسی‌های دوست و همکارم دکتر صالح التعامی است که زبان عبری را به خوبی می‌داند و مسائل داخل اسراییل را با دقت پیگیری می‌کند.

 
حجم مطالب منتشرشده وحشتناک است و من فقط به گزیده‌های مطالب رسانه‌های اسراییل در ۲۹ جولای اکتفا می‌کنم تا به میزان توجه و اهتمام اسراییلی‌ها به کودتا و اوضاع مصر پی ببریم.
یکی از مهم‌ترین دیدگاه‌هایی که رصد کردم، بدون هیچگونه توضیحی، بیانات امنون ابرامویچ تحلیلگر شبکه ۲ تلویزیون اسراییل است که می‌گوید: «برای نتانیاهو موفقیت کودتای ارتش در مصر مهم‌تر از شکست برنامه هسته‌ای ایران است».


شرق‌شناس صهیونیستی آفی می‌دا می‌گوید: «تلاش گسترده‌ای که ارتش برای تغییر فضای فرهنگی مصر انجام داده نقش زیادی در تضعیف رادیکالیسم اسلامی داشته است».
ژنرال صهیونیستی روفین بیدهستور می‌گوید: «دخالت ارتش بدین نحو از لحاظ کمی و کیفی برتری ما بر اعراب را تا سالهای سال تضمین و استمرار می‌بخشد».
در‌‌ همان شب کانال ۱۰ اسراییل اعلام کرد که نتانیاهو از اوباما خواسته تا به رهبران عرب فشار آورد برای مشروعیت بخشیدن به کودتاگران میزان بازید خود از مصر را فزایش دهند.


پروفسور افرایم کام بزرگ‌ترین پژوهشگر موسسه تحقیقات امنیت ملی اسراییل طی مقاله‌ای در «اسراییل الیوم» نسبت به ناکامی کودتای نظامی در مصر هشدار می‌دهد و می‌گوید: «منافع استراتژیک اسراییل ایجاب می‌کند ائتلاف ارتش و لیبرال‌ها موفق شوند».
دان حالوتس رییس سابق ارکان ارتش اسراییل در گفتگو با رادیوی ارتش اسراییل می‌گوید: «مهم‌ترین دستاورد اقدامات اخیر السیسی برای ما، تضعیف ارتش مصر در دراز مدت است».
افرایم هالیفی رییس پیشین موساد: «موفقیت کودتا علیه مرسی موجب تقویت جایگاه آمریکا و در نتیجه تقویت جایگاه ما در منطقه خواهد شد».


اوی سیغل تحلیلگر کانال ۲ اسراییل: «با سقوط مرسی، نتانیاهو، خوشبخت‌ترین فرد روی کره زمین است، زیرا مرسی با حمله اخیرش به غزه، هیبت او را جریحه‌دار کرده بود».
آلوین لیفین، مدیر سابق وزارت خارجه اسراییل مطلبی در مورد عزل مرسی با این عنوان منتشر کرد: «رویای دموکراسی عربی پایان یافت».


مجله پژوهشی مموکاد متعلق به صهیونیست‌ها شماره ویژه‌ای با عنوان «از هم پاشیدن جهان عرب» منتشر کرد.
جلب‌ترین و تحقیرآمیز‌ترین توصیف را اندیشمند صهیونیستی ایال باردو داشت که می‌گوید: «نظام سیاسی مصر بعد از برکناری مرسی چنان است که گویی آیفون را با یک گوشی معمولی قدیمی عوض کرده باشند.»
 

منبع: روزنامه الشروق مصر

مترجم: عبدالسلام سلیمی

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.