سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ایران باز حماس را در آغوش می‌گیرد
  تحولات منطقه به خصوص مصر و شروع مجدد مذاکرات فلسطینی ـ اسراییلی باعث شده تا «محور مقاومت» در صدد بهبود وضعیت خود و رفع مشکلات چند ماه اخیر ناشی از بحران سوریه برآید.  

 

در این زمینه به خصوص روند گفتگوها میان ایران و حزب‌الله از یک سو و اخوان المسلمین و حماس از سوی دیگر حائز اهمیت است.
به گفته منابع آگاه، محور مقاومت قصد دارد از فشارهایی که بر اخوان المسلمین وارد می‌شود استفاده کرده و روابط میان ایران و حزب‌الله با این جریان را بازسازی کند که زیر شدیدترین حملات عربی و بین‌المللی بوده و از حکومت کنار گذاشته شده است.

 

این منابع می‌گویند که سید علی خامنه‌ای رهبر ایران در جریان جلسه شورای امنیت ملی ایران گفته که «حوادث مصر بسیار دردناک و خطرناک است و می‌تواند تاثیر منفی بر تمام جهان اسلام بگذارد. این موضوع که اخوان در جریان حکومتش بر مصر مرتکب اشتباهاتی شد نباید باعث شود که به خاتمه بخشیدن به بیداری اسلامی در منطقه رضایت دهیم، بلکه باید از این بیداری حمایت کرده و گفتگو با ارکان آن را آغاز کنیم»

 

به گفته همین منابع آگاه «جمهوری اسلامی معتقد است که باید گفتگو با رهبران اخوان برای بررسی روش مواجهه با تحولات آتی و رفع خلل‌های سابق آغاز شود. بعضی از مسئولان ایرانی نیز دیدارهای فشرده‌ای با رهبران بین‌المللی اخوان داشته و پرونده‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده‌اند. در عین حال ایران اصرار دارد که موضعگیری متوازنی در قبال مصر داشته و در امور داخلی آن دخالت نکرده و رابطه خود با رهبران جدید مصر را حفظ کند»

 

این منابع پیش‌بینی می‌کنند که ظرف روزهای آینده دیدارهای بیشتری نیز در همین زمینه برگزار شده و تلاش شود تا بحران مصر کاهش یابد و راه‌حلی سیاسی برای آن پیدا شود یا حداقل محوری که خود را حامی مقاومت می‌داند به شکل فعال‌تری وارد خط سیاسی شود.

 

سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله در روز قدس پیام روشنی در همین زمینه بود که تاکید کرد اختلاف بین اعضای تشکیل‌دهنده محور مقاومت باید حل شود و در عین حال بر رابطه قوی حزب‌الله با تمامی گروه‌های فلسطینی از جمله حماس تاکید کرد.

در زمینه ارتباط میان ایران و حزب‌الله با حماس، منابع آگاه فاش کرده‌اند که ظرف چند هفته اخیر دیدارهایی در سطح مسئولان عالیرتبه دو طرف در تهران و بیروت برگزار شده و در جریان آن حوادث مورد بازبینی قرار گرفته و توافقی برای افزایش همکاری‌های میدانی و سیاسی صورت گرفته است، هر چند که دو طرف بر سر موضوع سوریه با یکدیگر توافق‌نظر ندارند؛ اما به این نتیجه رسیده‌اند که باید برای مواجهه هرگونه تحول نظامی در قبال غزه یا جنوب لبنان آماده باشند.

 

این منابع همچنین فاش کردند که تلاش‌های فشرده‌ای در فلسطین، لبنان و ایران صورت گرفته تا تحولات منطقه‌ای با دیدگاهی جدید مورد بررسی قرار بگیرد تا نقاط اشتراک حماس، حزب‌الله و ایران پیدا و تقویت شود و در نتیجه، استراتژی جدیدی برای آینده پایه‌ریزی شود.

 

در این زمینه مسئولان ایرانی گفته‌اند که بعد از شروع به کار رسمی حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور جدید،‌ ایران تلاش‌هایی برای تقویت وحدت و مقابله با فتنه مذهبی در منطقه و حمایت از مقاومت انجام خواهد داد.

منبع: ایران در جهان

 

 

منبع اصلی: السفیر

 مترجم: علی مهتدی

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.