دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
افزایش بیماری های روحی و روانی بین کشاورزان اصفهان به دلیل خشکسالی
جرس: دبیر اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان گفت: به جای توسعه صنایع آلاینده باید صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان را توسعه داد چرا که درآمد و ارزش افزوده بالایی داشته و به محیط زیست نیز آسیب نمی‌رساند.

 

احمدرضا همتی در گفت و گو با مهر با بیان اینکه استان اصفهان در حاشیه کویر قرار گرفته است، گفت: فشارهای روحی و بیماری‌های روانی در بین روستایان و کشاورزان شرق اصفهان به دلیل بروز خشکسالی در سال‌های اخیر افزایش یافته است چرا که آنان شغل موروثی و چند هزار ساله خود در این منطقه را از دست داده‌اند.

 

وی افزود: این افراد زمانی برای خود صاحب زراعت و تولید بودند و کارگری آنان در شهرها به خصوص برای افراد مسن این منطقه به نحوی رنج‌آور است و از سوی دیگر آنان همواره زمین‌های خود را به صورت دشتی سوخته و بی‌حاصل می‌بینند.

 
 اصفهانی‌ها تاوان آلایندگی صنایع سنگین را می‌دهند

این عضو اتاق بازرگانی اصفهان با انتقاد از اینکه مردم اصفهان تاوان استقرار صنایع سنگین در استان را می‌دهند، گفت: از ابتدا باید جلوی ایجاد این گونه صنایع که علاوه بر آلایندگی آب زیادی مصرف می کنند، گرفته می شد.

 

همتی با بیان اینکه مخالف پیشرفت صنعتی در استان اصفهان نیستیم، گفت: هر چیزی باید در جای خودش باشد و کشاورزی نباید با ایجاد صنعت از میدان خارج شود و متضرر شود.

 

وی با بیان اینکه کشاورزی استان اصفهان باید به سمت آبیاری تحت فشار سوق داده شود، ادامه داد: علی‌رغم مشکلات موجود کشت‌های گلخانه‌ای در سال‌های اخیر در استان به دلیل آنکه حدود یک سوم به نسبت کشت‌های معمولی آب مصرف می‌کند رواج یافته و محصولات آن صادرات سالانه دارد.

 

 

 ۳۰درصد محصولات کشاورزی استان به ضایعات تبدیل می شود

 

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان گفت: به جای توسعه صنایع آلاینده باید صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان را توسعه داد چرا که درآمد و ارزش افزوده بالایی داشته و به محیط زیست نیز آسیب نمی رساند.

 

همتی با بیان اینکه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی استان، به ضایعات تبدیل می‌شود، گفت: با گسترش صنایع تبدیلی در استان می‌توان از این مواد در تولید محصولات جدید غذایی همانند سایر کشور های جهان استفاده مجدد کرد.

 

وی ادامه داد: شرکتی درکشور عربستان ضایعات میوه هلو ایران را با قیمت اندک خریداری نموده و از آن نوشیدنی معروف رانی را تولید می کند که با محاسبه قیمت فروش آن در ایران و بازارهای منطقه درآمد بالای دارد. این در حالی است که به دلیل بی توجهی به توسعه صنایع تبدیلی ایران به عنوان یک تولید کننده بزرگ محصولات کشاورزی این بازار را از دست داده و تنها حسرت آن را می خورد.

 
 سرمای آسیای میانه زمینه ساز صادرات محصولات اصفهان

این کارشناس بخش کشاورزی اظهار داشت: برخی افراد غیرمطلع همواره خشکی اقلیم کشور را بهانه کرده و سرمایه گذاری در این حوزه را کاری غیر منطقی می دانند در صورتی که این سخنان کاملا بی اساس است چرا که کشور ایران با برخورداری از ۹ اقلیم گوناگون توان تولید و حتی صادرات محصولات کشاورزی را دارد.

 

همتی افزود: بخش کشاورزی عامل خودکفایی غذایی کشور در شرایط سخت تحریم های فعلی است.

وی ادامه داد: یکی از بازارهای محصولات کشاورزی استان اصفهان کشورهای آسایه میانه است چرا که به دلیل طولانی بودن دوره سرما در این کشور ها امکان زراعت چندان وجود ندارد.

 

 

از بازار مصرف عراق غفلت شده است

 

این عضو اتاق بازرگانی اصفهان بیان داشت: عراق بازاری صادراتی است که توجه جدی به آن نشده است چرا که نیاز بالای روزانه غذایی زائران ایرانی که تمایل زیادی به محصولات کشورمان را دارند را به درستی تامین نکرده و متعاقب آن درآمد ارزی بالایی را از دست داده‌ایم.

 
 درآمد زعفران ایرانی در جیب شرکت های بسته بندی اسپانیایی

همتی در ادامه با انتقاد از فرهنگ ضعیف در امر بسته‌بندی محصولات کشاورزی از جمله زعفران کشور اظهار داشت: میزان کل تولید زعفران در جهان ۱۱۰تن در سال است که سهم ایران از این رقم ۸۰ تن و سهم کشور اسپانیا تنها ۱۰تن است اما این کشور با خرید زعفران ایرانی و بسته بندی مدرن و شیک رقم بسیار زیادی از صادرات این محصول در بازار های جهانی را به نام خود به فروش می‌رساند.

 


ارسال به :