چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
احمدرضا احمدپور: روحانی باید بر مطالبه رفع حصر پافشاری کند
جرس: سید احمدرضا احمدپور، عضو جبهه مشارکت که در تیرماه امسال از زندان پارسیلون خرم آباد آزاد شد، در‌‌ همان ماه به شهرستان ایذه از توابع استان خوزستان برای مدت ده سال تبعید شده است.  

این روحانی منتقد معتقد است: «رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی خواست اکثریت کسانی است که رییس جمهور را تعیین کردند. رییس جمهور وامدار آنهاست و باید این خواسته را به عنوان اساس کار» گذر از بحران داخلی و خارجی «قرار دهد و باید بر آن پافشاری کند.»
سید احمدرضا احمدپور از شاگردان آیت الله منتظری در اولین محکومیت خود بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ به اتهام تبلیغ علیه نظام و هتک حیثیت روحانیت به یک سال حبس محکوم شد. بعد از اتمام محکومیت خود به دلیل نوشتن نامه به سازمان ملل و اعتراض به شیوه دادگاه ویژه روحانیت مجددا به سه سال حبس در زندان اهواز و ده سال تبعید به ایذه محکوم شد.
متن کامل گفتگوی «جرس» با سید احمدرضا احمدپور، عضو جبهه مشارکت را با هم می‌خوانیم:


آقای احمدپور! لطفا در ابتدا بفرمایید از چه زمانی در تبعید بسر می‌برید؟
در تیرماه امسال از زندان پارسیلون خرم آباد آزاد شدم و ۲۲ تیر ماه به شهرستان ایذه از توابع استان خوزستان برای مدت ۱۰ سال تبعید شدم.


می‌توانید از روند بازجویی‌ها و رسیدگی به پرونده‌تان برایمان صحبت کنید؟


تمام جلسات بازجویی، بازپرسی و دادگاه را بدون وکیل مدافع و حضور هیات منصفه و به صورت غیر علنی گذراندم. در شعبه دوم دادگاه بدوی و تجدیدنظر دستگاه ویژه روحانیت به جرم «فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی هردو از طریق متن و محتوای مقالات، اشعار و مصاحبه‌ها به یکسال حبس در سال ۸۸ توسط قاضی حسین بهرامی محکوم شدم و در سال ۹۰ مجددا دستگیر و به جرم « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و« نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق نوشتن نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد»  توسط‌‌ همان قاضی به سه سال حبس دیگر محکوم شدم و برای اذیت کردن بیشتر، تحمل حبسم را در تبعید قرار دادند. به همین خاطر دوران حبس‌ام را اجبارا در ۷ زندان در استانهای قم، خوزستان و لرستان بدون ملاقات با خانواده بخاطر دوری راه گذراندم. برهمین اساس اطلاعات زیادی و خاطرات تلخ و شیرینی از زندان‌ها و زندانیان این استان‌ها در سینه دارم.


زمانی‌ که دوران محکومیت خود را می‌گذراندید، اخباری مبنی بر وضعیت نامناسب جسمانی شما منتشر شد. اگر امکان دارد از فشارهای آن دوران بگویید؟


در تمام این مدت بیماریهای قلب، ریه، درد دیسک کمر و پا‌ها و... را به همراه خود داشتم و بار‌ها در درمانگاه‌ها و‌گاه بیمارستانهای استانهای مذکور بستری شدم. زمستان سال نود در خرم آباد پس از خوردن قرص‌هایم که از بهداری زندان آورده بودند از حال رفتم و دو روز در این دنیا نبودم. از زندان به بیمارستان شهدای خرم آباد اعزامم کردند و ظاهرا احیاء ریوی و قلبی شدم (خودم چیزی را به یاد ندارم) زمانی که بر تختخواب بیمارستان به هوش آمدم متوجه شدم که سر انگشت اشاره‌ام جوهریست! پیگیر موضوع شدم که هیچکس پاسخ درستی به من نداد و اظهار بی‌اطلاعی کردند تنها چند ساعت پس از به هوش آمدن توسط یک مامور لباس شخصی در حالی که دست و پایم را به تخت بیمارستان با دست بند و پابند بسته بودند مورد ضرب و شتم قرار گرفتم و پس از سه یا شایدم چهار روز بستری که به زندان پارسیلون بازم گرداندند، توسط زندانیانی که با قرار دادنم روی یک پتو مرا به بهداری اعزام کرده بودند، شنیدم که ماموران ابتدا صورت جلسه‌ای تنظیم کردند که در آن به نقل از من نوشته بودند که من اقدام به خودکشی کرده‌ام و در حالی که به هوش یا شایدم... بودم اثر انگشت مرا زیر آن صورت جلسه زدند. سپس دکتر بهداری زندان گواهی مرگ برایم صادر کرد اما با تلاش و اعتراض هم‌بندی‌ها، اقدام به اعزام به بیمارستان کردند. لازم به ذکر است پیش از این اتفاق، رییس اجرای احکام دادسرای ویژه روحانیت قم به صورت تهدید به من گفته بود که مرگ زندانیان یک امر طبیعی است!


ارزیابی شما از فضای سیاسی کشور و تغییر اتی که بعد از انتخابات ۲۴ خرداد در کشور خود را نشان داده است چیست؟


فضای سیاسی کشور تا پیش از این در کمای» فضای انسدادی «ای بود که در نتیجه رفتارهای ناپخته، افراطی و همه چیزخواهانهٔ مسئولان امرِ وقت، در قالب نگاه امنیتی خود را به رخ می‌کشید اما به خاطر برگزاری انتخاباتی نسبتا سالم و انتخاب رییس جمهوری اعتدالگرا و با تشکیل کابینه، می‌رود که کم کم شادابی جامعه و کشور از کما در آید و اگر تدبیر جایگزین مصلحت‌های تنگ نظرانه شود، با کابینه‌ای که نسبتا از اعضایی پخته و عالم و عاقل تشکیل شده و می‌شود امید می‌رود» قانونمندی «در کشور ریشه بدواند و امید به توسعه‌ای همه جانبه اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فزونی یابد البته معتقد هستم؛ خروج کامل از کمای یاد شده و ایجاد توسعه و نشاط همه جانبه و بستر سازی کامل صرفا با تشکیل کابینه‌ای قوی رقم نخواهد خورد بلکه به عواملی اساسی دیگری بستگی دارد که جناب رییس جمهور روحانی نیز با ذکر نکته حیاتی در جلسه معارفه وزیر خارجه به آن اشاره داشتند. یعنی آشتی با جهان و بخصوص آشتی با غرب کلید قفل گشای بحرانهای اقتصادی و به تبع آن حل بحرانهای سیاسی خواهد بود.


در همین راستا لازم است من به عین سخنان دکتر حسن روحانی استناد کنم. او روز شنبه ۲۶ مرداد ماه، با اشاره به اینکه «کلید حل مشکلات ما در دوره شرایط کنونی سیاست خارجی است» گفته است که در بیان منافع ملی با کسی تعارف نداریم و با شهامت منافع ملی را دنبال می‌کنیم اما سخن باید عاقلانه، دقیق و منطقی باشد چون سیاست خارجی جای شعر و شعار نیست جای فهم دقیق وقایع جهانی است.
این سخن رییس جمهور حکایت از این دارد که باید در داخل کشور نیز تغییراتی صورت بگیرد.


یا در قسمت دیگری از بیاناتشان گفته است: «اگر صدای مردم را نشنویم شکست خواهیم خورد. یکی از پیام‌های مردم تغییر در سبک و سیاق سیاست خارجی هم در مقام تصمیم سازی و هم در مقام تصمیم گیری و اجرا بود.»
همانطور که رییس جمهور متوجه هستند؛ عبور از بحران‌ها و چالشهای جدی پیش رو از صحنه بین المللی می‌گذرد و اما برای آغاز عبور مقدمه‌ای لازم است که بدون آن عملا عبور بسیار سخت و حتّی غیرممکن خواهد بود!


به نظر شما آن مقدمه چیست و آیا ترکیب کابینه می‌تواند کشور را از بحران‌های داخلی و خارجی نجات دهد؟
ببینید هشت سال تمام، کوتوله‌های سیاسی بر این کشور سایه‌ای شوم انداختند و با بی‌خردی خود عصر یخبندان را بر فضای کشور حاکم کردند، چنان بنیانهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و اخلاقی را فرو ریختند که کشور در بن بست کامل قرار گرفت! طبیعی است برای آب کردن یخهای عصر یخبندان باید بسترهایی در داخل کشور فراهم شود. این بستر‌ها مقدمه‌ای برای عبور از بحرانهای بین المللی خواهد شد.
در توضیح مقدمه به عنوان ملازم عبور از بحران بیرونی باید عرض کنم؛ در وهله اول تثبیت حاکمیت قانون به جای سلیقه است. می‌باید قانون را در این کشور حاکم کرد به خصوص پذیرش آن توسط مسئولان قضایی و نفی تفکر فراقانونی که بخصوص در هشت سال گذشته بر کشور چمبره زده است.
امروز حاکمیت قانون، « شاه کلید »آب کردن یخ‌ها و تابیدن خورشید بر فضای مه آلود و یخ زده کشور خواهد بود.
در مرحله بعدی ایجاد بستر باز سیاسی است که می‌تواند و باید با رفع حصر از حجت الاسلام والمسلمین کروبی، مهندس موسوی و همسر ارجمندش، آزادی زندانیان و تبعیدیهای سیاسی و آزادی مطبوعات کلید بخورد.
طبیعی است ترکیب کابینه که حکایت از پختگی، درایت لازم، دانش لازم و اعتدالگرایی و خردورزی است، می‌تواند در چانه زنی‌های داخلی و خارجی در راستای منافع ملّی کمک کننده باشد و مسیر رفع بحرانهای داخلی و در ‌‌نهایت خارجی را طی کند. البته تاکید می‌-کنم که حاکمیت نظام، باید به مقدمه‌ای که بیان شد پای بند باشد و صدای مردم را شنیده باشد! و الا عبوری صورت نخواهد گرفت اما در عین حال به نظر می‌رسد حاکمیت صدای مردم و تغییر را شنیده و بر همین اساس راه گریزی جز تن دادن به حضور شخصیتی چون دکتر حسن روحانی در راس امور اجرایی برای گذر از بحران را نداشت!


نحوه رای اعتماد وزیران پیشنهادی را چطور دیدید؟


به نظر من صحنه رای گیری در مجلس صحنه برخورد خِرَد و لودگی بود! با تمام احترامی که برای مجلس شورای اسلامی قائل هستم، معتقدم برخی از نمایندگان رعایت جایگاه نمایندگی و شئون اخلاقی را نکردند و برخی جز لودگی چیزی برای گفتن نداشتند و برخی هم صرفا برخورد سیاسی داشتند! اما در برابر، هیات محترم وزیران با متانت و با پختگی و با در نظر گرفتن معیارهای اخلاقی به دفاع از خود و برنامه‌های خود پرداختند که با سخنان رییس جمهور محترم پختگی و وزانت هیات وزیران و دولت در سطح بالایی نسبت به مجلسیان تکمیل شد و به نظر من با رای اعتمادی که پانزده نفر از وزرای پیشنهادی به دست آوردند، می‌تواند شروع خوبی برای هیات دولت باشد.
این را هم اضافه کنم که در خصوص سه نفری که رای اعتماد کسب نکردند خب این حقّ مجلس است که نسبت به وزرای پیشنهادی نظر و بررسی داشته باشد در عین حال معتقدم اگر برخی از آنان خیلی محکم از مواضع خود دفاع می‌کردند و کوتاه نمی‌آمدند حتّی در صورت عدم رای اعتماد چیزی از ارزشهای آن‌ها کاسته نمی‌شد هرچند ضریب رای اعتمادشان هم محتمل می‌شد.


شما به رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی اشاره کردید، دولت چه اقداماتی را می‌تواند انجام دهد؟


رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی خواست اکثریت کسانی است که رییس جمهور را تعیین کردند رییس جمهور وامدار آنهاست و باید این خواسته را به عنوان اساس کار» گذر از بحران داخلی و خارجی «قرار دهد و باید بر آن پافشاری کند. رییس جمهور قسم یاد کرده است که از قانون و حقوق ملت و نظام دفاع کند! کیست که نداند حصر خانگی رهبران جنبش غیرقانونی است و در هیچ محکمه قانونی رسیدگی نشده است! کیست که نداند رسیدگی به جرایم سیاسی در بسیاری از محاکم عادلانه نبوده و خیلی از محکومیت‌ها از جمله محکومیت و حبس خود من، غیر عادلانه و خارج از معیارهای قانونی و شرعی بوده است!


دولت باید رهبری را متقاعد کند که برای نجات نظام و برون رفت از شرایط بسیار وخیم موجود وقت آن رسیده که دستور دهند رهبران جنبش سبز را و همه زندانیان سیاسی عقیدتی و حتی احزاب و مطبوعات را آزاد کنند. به نظر من این کار افزایش محبوبیت رهبری را هم در پی خواهد داشت و البته بدون موافقت رهبری در تغییر شرایط موجود در ‌‌نهایت تمامی تلاشهای دولت و رییس جمهور بی‌نتیجه خواهد ماند.
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.