پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رفع ابهام پیرامون شلیک موشک‌های بالیستیکی در دریای مدیترانه
جرس: وزارت دفاع روسیه از شلیک دو موشک بالیستیکی در منطقه شرقی دریای مدیترانه خبر داد. پس از چندی سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرد که در چارچوب آزمایش مشترکی با آمریکا یک موشک پرتاب کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزارت دفاع روسیه در بامداد سه‌شنبه اعلام کرد که شلیک دو موشک بالیستیکی از دریای مدیترانه به سوی سواحل شرقی این دریا را ثبت کرده است. زمان شلیک این موشک‌های ساعت ۸ و ۱۶ دقیقه به وقت اروپای مرکزی بوده است. 


روسیه محل دقیق پرتاب این موشک‌ها را ذکر نکرد و تنها به صورت کلی "مناطق مرکزی دریای مدیترانه" را مبدا این موشک‌ها دانسته است. به گفته سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، مرکز پدافند هوایی این کشور در "آرماویر" در جنوب روسیه به فاصله ۱۲۰۰ کیلومتری مسکو، این موشک‌ها را رهگیری و ثبت کرده است.

وزیر دفاع روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور را از شلیک این موشک‌ها مطلع ساخته است.


خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از منابع نظامی این کشور گزارش داد که احتمالاِ این دو موشک از کشتی‌های جنگی آمریکا در دریای مدیترانه شلیک شده‌اند.
منابع نظامی روسیه این اقدام را تنظیم موشک‌‌ها برای حمله واقعی ارزیابی می‌کنند.


به گفته کارشناسان نظامی موشک‌های بالیستیکی تنها در فاز پرتاب شتاب و سرعت لازم را کسب می‌کنند و سپس در مداری منحنی‌شکل به هدف خود اصابت می‌کنند. آمریکا در جنگ عراق و لیبی از موشک‌های هدایت‌پذیر (کروز) نظیر تاماهاک نیز بهره برده بود. این موشک‌ها در تمام مراحل حرکت قابل کنترل و هدایت هستند.

تایید آزمایش موشکی از سوی اسرائیل
خبرگزاری اسرائيلی یدیعون آحارونت بدون ذکر منبع گزارش داد که ارتش اسرائیل دست به شلیک یک موشک زده است. این اقدام در چارچوب بالا بردن آمادگی پدافند هوایی این کشور صورت گرفته است. 


این منبع در مورد شلیک موشک دوم سخنی نگفته است. به گفته همین منابع نظامی، اسرائیل و آمریکا بطور مشترک در این آزمایش موشکی شرکت داشته‌اند.
سپس سخنگوی ارتش و وزارت دفاع اسرائیل تایید کرد که این آزمایش در چارچوب پدافند موشکی این کشور صورت گرفته است. اما وی نیز درباره موشک دوم ابراز بی‌اطلاعی کرد.


سفارت روسیه در سوریه اعلام کرد که هیچ گونه هشداری نسبت به شلیک این موشک‌ها در دمشق اعلام نشده و آژیر حمله‌ی هوایی نیز در این شهر به صدا در نیامده است.
یکی از دیپلمات روسیه در دمشق در گفت‌وگو با رسانه این کشور از اصابت موشک به اهدافی در خاک سوریه ابراز بی‌اطلاعی کرده است.


برخی رسانه‌های روسی از قول مسئولان این کشور مدعی شده‌اند که دو موشک شلیک‌شده در آب‌های شرقی دریای مدیترانه فرود آمده‌اند.


ناتو نیز اعلام کرد که در پی بررسی خبر پرتاب این دو موشک است.

 

ارسال به :