جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ -
- 24 Jan 2020
27 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ديدار فرستاده ويژه نخست‌وزير ژاپن با هاشمي رفسنجاني
جرس: ماسا هيكو كومورا، فرستاده ويژه نخست‌وزير ژاپن و هيأت همراه بعدازظهر امروز با هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار كرد.  

 

هاشمي رفسنجاني در اين ديدار با اشاره به روابط تاريخي دو كشور و فراز و نشيب‌هاي آن و تأكيد بر ضرورت توسعه روابط با ژاپن به عنوان يك كشور قدرتمند اقتصادي در خاورميانه، و ظالمانه خواندن تحريم‌هاي تحميلي و غيرقانوني بر ايران، در پاسخ به مسائل مطروحه در خصوص انرژي هسته‌اي گفت: اهداف ما مشخص و براساس معاهدات بين‌المللي و مقررات آژانس بوده و هست و صراحتاً اعلام مي‌نماييم كه نه تنها مخالف ساخت سلاح‌ هسته‌اي و كاربرد آن هستيم، بلكه براساس فتواي رهبر انقلاب، آن را حرام مي‌دانيم.

 

به گزارش آفتاب ، وی افزود: ما حتي خواستار انهدام سلاح‌هاي كشتار جمعي در سراسر جهان هستيم.


رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: فتوا براي مردم ايران داراي تقدس ويژه‌اي است و هيچ مرجع تقليدي فتوايي صادر نمي‌نمايد كه برخلاف آن عمل نمايد.

 

وی در پاسخ به اصرار فرستاده ويژه ژاپن مبني بر شروط ايران براي مذاكره گفت: اگر بهانه‌گيري از سوي دوستان شما مطرح نباشد، انجام مذاكرات جدّي و دستيابي به تفاهم مقدور مي‌باشد و دولت و ملت ايران با توجه اطمينان از عملكرد خود، آماده اعتمادسازي متقابل بوده و به دنبال مذاكرات واقعي و بدون پيش‌شرط و مشخص كردن راه‌هاي اعتمادسازي بدون از دست دادن زمان و فرصت‌سوزي هستند.

 

هاشمي رفسنجاني تأكيد كرد: جمهوري اسلامي همواره در چارچوب مقررات آژانس عمل نموده و خواهد نمود و در انتظار حمايت‌هاي قانوني آژانس بين‌المللي اتمي و برداشتن گام‌هاي مؤثر و كنار گذاشتن بهانه‌گيري‌هاست.

 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام پيرامون مسائل سوريه تأكيد كرد: هنوز نتيجه بازرسي بازرسان مشخص نشده، بنابراين عجله آمريكا و طرفداران غربيش در برافروختن آتش جنگ در منطقه راهبردي سوريه كه ممكن است براي كل منطقه شرايط وخيمي را به همراه داشته باشد، حاكي از سياسي بودن اقدام آمريكا و نشأت گرفته از روحيه زورمداري اين كشور براي مقابله با كشور سوريه است.

 

وی تأكيد كرد: اقدام يك‌جانبه آمريكا بدون هماهنگي و اجازه سازمان ملل متحد، اقدامي جنگ‌طلبانه است.

 

هاشمي رفسنجاني تأكيد كرد: هنوز نتايج گزارشات و تحقيقات بازرسان سازمان ملل اعلام نگرديده و تهديدها و زورگويي آمريكايي‌ها جواب معكوس خواهد داد.

 

در اين ديدار فرستاده نخست وزير ژاپن با ابلاغ سلام‌هاي گرم و صميمانه نخست وزير ژاپن و تصميم ايشان مبني بر تعميق روابط دوجانبه و بازگشت اين روابط به سالهاي قبل با در نظر گرفتن احترام متقابل و توسعه روابط همه‌جانبه به ويژه در بخش‌هاي اقتصادي در سايه تبادل‌نظر و گفتگوهاي سازنده گفت: نه تنها دولت ژاپن بلكه تمام دنيا با وضعيت جديد به وجود آمده پس از انتخابات، انتظار حل مسائل و توسعه روابط با ايران بر پايه احترام به حقوق متقابل را دارند.

 

فرستاده نخست‌وزير ژاپن با اشاره به موقعيت و جايگاه راهبردي جمهوري اسلامي ايران در منطقه و نقش ايران در مبادلات منطقه‌اي و جهاني گفت: ژاپن علاقمند به توسعه روابط با ايران است و اميدواريم با پيشرفت مذاكرات هسته‌اي بين ايران و كشورهاي 1+5 اعتمادسازي متقابل انجام و زمينه رفع تحريم‌هاي جهاني برداشته شود. 

 

ارسال به :