سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دغدغه مجلس درباره وزارت علوم؛ نگرانی از اصلاحات
جرس: تعدادی از اعضای محافظه کار مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته طرحی را با دو فوریت به رای گذاشتند تا در صورت تصویب، اختیارات سرپرستان وزارتخانه ها کاهش یافته و دست آنها از عزل و نصب ها کوتاه شود. این طرح که دو فوریت آن تصویب نشد پس از آن ارائه شد که تیر محافظه کاران برای ندادن اختیار وزارت علوم به اصلاح طلبان به سنگ خورد و رئیس جمهور جعفر توفیقی را به عنوان سرپرست وزارت علوم منصوب کرد که در دولت محمد خاتمی هم عهده دار این سمت بود.

 

توفیقی در نخستین گام ،عناصر تند رویی را که در راس برخی دانشگاهها قرار گرفته بودند از کار برکنار کرد .سرپرست وزارت علوم، روسای دانشگاههای صنعتی اصفهان و دانشگاه علامه طباطبایی و دو معاونت وزارتخانه تحت امرش را تغییر داد که این امر خشم اصولگرایان محافظه کار را بهمراه داشت. با این حال به نظر می رسد با توجه به اینکه مدت زمان سرپرستی وزارتخانهها حداکثر سه ماه است و بررسی طرحی با یک فوریت، اغلب زمانی بیش از یک ماه میطلبد، شاید طراحان به سرانجام مد نظر خود نرسند اما تحرکات مخالفان دولت با شدت ادامه دارد.

موافقان و مخالفان طرح


دوازدهم اردیبهشت تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طرح تعيين حدود و اختيارات سرپرست وزارتخانه ها را تهيه كرده بودند كه نتوانست رای اکثریت مجلس را از آن خود کند. این طرح با ۱۱۲ راي موافق، ۷۳ راي مخالف و ۱۲ راي ممتنع از مجموع ۲۱۹ نماينده حاضر راي نياورد و قرار شد در اسرع وقت در نوبت رسیدگی قرار بگیرد.
احمد آريايي نژاد» عضو مجلس به عنوان يكي از طراحان اين طرح قبل از رای گیری فوریت آن گفت: مطابق اصل ۱۳۳ و ۱۳۵ قانون اساسي تعيين حدود و اختيارات وزير ذكر شده است ولي قوانين در اجرا گاهي اوقات نواقصي دارد كه نيازمند تدوين قوانين مستدل تر است.


وي افزود: سرپرستان وزارتخانه ها انتخاب مي شوند كه در اجراي امور جاري كشور اختلال ايجاد نشود ولي كار آنان سياستگذاري نيست چرا كه تغيير سياست ها و مهره چيني ها باعث مي شود براي وزير بعدي ريل گذاري شود.
اظهارات این نماینده با مخالفت یکی دیگر از نمایندگان روبرو شد . سيد حسين نقوي حسيني» نماينده مردم ورامين به عنوان اولين مخالف در اين خصوص گفت: در اصل ۱۳۵ در خصوص اختيارات وزير سرپرست صحبت نشده است و چنين دريافت مي شود كه اين وظايف سرپرستان را نيز دربرمي گيرد بنابراين نبايد متناسب با افراد قانون بنويسيم.


وي افزود: اگر سرپرستي اشتباهي هم كرد نبايد به موازات آن قانون تهيه كنيم بنابراين بايد مطابق سياست هاي كلي كشور حركت كنيم.
نماينده مردم ورامين اظهارداشت: آيا اين طرحي كه تهيه شده حدود اختيارات سرپرست را تعيين مي كند؟ يا براي مقابله با اشتباه يك سرپرست تهيه شده است؟ اين گونه طرح ها موجب وهن مجلس است.
اظهارات این نماینده مخالف نشان داد که قانون اساسی تقریبا همان اختیارات وزیر را برای سرپرست قائل شده و در نتیجه چنین اختیارات وسیعی بوده که اصولگراها نگران کنترل کامل وزارت خانه های بی وزیر توسط گزینه های اصلاح طلب رئیس جمهور شدند.


موافقان این طرح به قدری ضعیف صحبت کردند که بیشتر نمایندگان متوجه موضوع شده و دریافتند که برخی افراد حسب تمایلات جناحی خود قصد تغییر قانون را دارند.
هنگامیکه ابوالقاسم خسروي» نماينده تربت حيدريه به عنوان موافق این طرح در باره انتظار خود از رئیس جمهور سخن گفت ، ایرج ندیمی نماینده لاهیجان پاسخ داد: نبايد نظارت را به جاي تقنين قرار دهيم. بنابراين اگر قرار باشد هر روز به جاي موضوعات نظارتي قوانين وضع كنيم از نظر افكار عمومي و تعامل دو قوه اثرگذار خواهد بود اين روش درست نيست.
وی تصریح کرد که اگر اختيارات از سرپرستان وزارتخانه ها گرفته شود در اصل مجلس را خلع يد مي كنيم ودست مجلس را مي بنديم.
با مطرح شدن این طرح برخی ناظران ابراز اطمینان کردند که افراطیون قصد درگیر کردن دولت با مجلس را دارند.
در همین خصوص نماينده بناب در مجلس گفت: طرح محدود كردن اختيارات سرپرستان وزارتخانه ها، طرح كارشناسي شده اي نيست و اهداف سياسي را دنبال مي كند چرا که کارشناسی شده و توجیه پذیر نیست.
رضا باقری باقري تصريح كرد: برخي نمايندگان افراطي در مجلس مي خواهند با جوسازي و فضاسازي دولت را مشغول كنند تا دولت از كارهاي اساسي خود بازبماند.
وی افزود: اعمال برخي تغييرات از اختيارات سرپرستان به شمار مي رود.

برکناری شریعتی، جرقه تخاصمات
از میان 3 وزارت خانه بی وزیر که با سرپرست اداره می شوند تمرکز افراطی ها بر وزارت علوم بیشتر بوده است. این امر به آن دلیل است که جعفر توفیقی وزیر علوم دولت اصلاحات به محض ورود به وزارت علوم، اصلاحات در این وزارتخانه را آغاز کرد.
وی ابتدا در یک مصاحبه از همه اساتید و دانشجویانی که در حقشان اجحاف شده خواست که شکایت خود را به وزارت علوم بدهند. سپس با تعلل چند روزه صدرالدین شریعتی رئیس دانشگاه علامه را برکنار کرد و فردی آکادمیک و اصلاح طلب به نام حسین سلیمی که از اساتید علوم سیاسی دانشگاه علامه بود را جایگزین وی کرد.
این تغییرات موجی از شادی را در جامعه علمی کشور ایجاد کرد و موجب شد که تندروهای مخالف دولت روحانی موضوع عزل و نصب های گسترده را در کانون توجه قرار داده و با آن مخالفت کنند.
آغاز تغییرات در دانشگاهها به قدری برای اصولگرایان تندرو سهمگین بود که حتی برخی از آنها از آغاز اسلام زدایی از دانشگاهها سخن گفتند.


رئیس کمیته اسلامی کردن دانشگاه‌ها در مجلس ضمن انتقاد از عزل و نصب‌های صورت گرفته در وزارت علوم، گفت: عزل شریعتی از سوی توفیقی در راستای اسلام‌زدایی از دانشگاه‌هاست.
حجت الاسلام سید‌محمود نبویان گفت: نمی‌دانم چرا توفیقی با نیروهای بسیجی و مذهبی دشمنی دارد. توفیقی باید توضیح دهد که چرا روسای دانشگاه‌هایی که مذهبی هستند را یکی پس از دیگری عزل می‌کند.
وی افزود: به نظر می رسد عزل آقای شریعتی از سوی توفیقی در راستای اسلام‌زدایی از دانشگاه‌ها باشد.
مشابه این هجمه ها به توفیقی و دولت روحانی بی کم و کاست ادامه دارد و به نظر می رسد دولت در راستای گفتمان اعتدال قصد درگیر شدن با آنها را ندارد . حتی توفیقی برای آرام شدن فضا گفته تغییرات حد اقلی است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.
سرپرست وزارت علوم در این باره گفت: بالاخره دوستان جدید‌تری هم هستند که باید بیایند و انشاالله فعالیت قبلی را ادامه دهند و بهبود ببخشند و این تغییرات در دانشگاه‌ها طبیعی است.

ایجاد تنش با دولت در دستور کار تندروها


با این حال تندروها می گویند قصد درگیر شدن با توفیقی را دارند که اگر چنین شود بی شک پای دولت به منازعات کشیده خواهد شد. این اقدامات در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی اخیرا در اظهارات خود خواستار کمک به دولت جدید شده است .
روح الله حسینیان عضو جبهه پایداری گفته عملکرد توفیقی نشان می‌دهد وی فردی است که از حزب‌الله انتقام می‌گیرد و قطعاً مجلس عکس‌العمل سختی نشان خواهد داد.
بهروز نعمتی نماینده اسد آباد هم تهدید به برخورد شدید با توفیقی کرده و گفته باید فیلم منتشر شده در خصوص حضور توفیقی در تحصن دانشجویان و اساتید در ایام اعتراضات در دانشگاه تهران را ببینم و اگر به این نتیجه برسم که وی برای نظام مشکل ایجاد کرده، حتما با وی برخورد می‌شود.
لاله افتخاری عضو فراکسیون فرهنگی مجلس نیز در اظهاراتی مشابه خواستار مداخله شورای عالی انقلاب فرهنگی در این موضوع شده است.
به نظر می رسد تندروها برنامه جدی برای ایجاد تنش بین مجلس و دولت را در دستور کار دارند. این در حالی است که دولت بارها تاکید کرده در راستای تحقق شعار اعتدال قصد تعامل مثبت دو سویه با مجلس را دارد.
 

ارسال به :