پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
- 21 Nov 2019
23 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مطالعه سوریه از ایران
جرس:حمله شیمیایی به حومه پایتخت سوریه، دمشق، که در روز ۲۱ اوت بیش از یک هزار و چهارصد کشته بر جای گذاشت، رییس جمهوری جدید ایران را در موقعیت پیچیده‌ای قرار داده؛ رییس جمهوری که هنوز یک ماه نیست که کار خود را شروع کرده است.

یکی از دلایل انتخاب شدن حسن روحانی، امید به متقاعد کردن امریکا برای حذف تحریم‌های فلج کننده‌ای بود که بر اقتصاد ایران تحمیل شده‌اند. ولی اکنون چشم اندازی که پیش‌روی اوست از کشیده شدن به جنگی با طرف مذاکره حکایت دارد.

آقای روحانی از پس شرایط خوب بر آمده است. ایران، مهم‌ترین هم پیمان سوریه می‌گوید که این حمله کار شورشیان ضد دولت بشار اسد بوده است، نه خود دولت اسد. روسیه نیز چنین نظری داده است. ولی آقای روحانی، به جای محکوم کردن استفاده از سلاح‌های شیمیایی، از اظهار نظر صریح خودداری می‌کند و به این شیوه از سوریه دفاع می‌کند. هرچه باشد در خلال جنگ هشت ساله ایران و عراق در دهه ۸۰ ده‌ها هزار سرباز ایرانی در نتیجه استفاده صدام حسین از سلاح شیمیایی کشته شدند. آقای روحانی در پیشبرد این دیدگاه موثر بوده که حمله احتمالی امریکا به سوریه بخشی از توطئه طولانی مدتی است که پیش از کنفرانس صلح دوم ژنو قرار است شورشیان را تقویت کند. آقای روحانی اعلام کرده است که «کشورهای غربی به دنبال بهانه‌اند که زمینه موضع سوریه را در گفتگوهای آتی تضعیف کنند.» با این همه، به نظر می‌رسد که ایران مترصد ارائه خط سیاسی نرم‌تری باشد.

ایران از درگیری در آتش جنگ سوریه چیز زیادی عایدش نمی‌شود، به ویژه در شرایط کنونی که رژیم سوریه در درگیری‌های داخلی دست بالا را دارد و حملات فرضی امریکا بعید است از قطعیت لازم برای تغییر قدرت سوریه برخوردار باشد. ولی ایران با درگیری در جنگ چیزهای زیادی از دست می‌دهد: کشیده شدن به جنگ با امریکا، امید سبک شدن تحریم‌ها و تنش زدایی با غرب را نقش بر آب می‌کند.

حمایت ایران از سوریه و حزب الله، شبه نظامیان شیعیان لبنان‌، بخشی از یک استراتژی گسترده‌تری است که از قدرت گیری آمریکا و اسرائیل در خاورمیانه جلوگیری می‌کند. با این همه پس از ۲ سال تامین مالی جنگ داخلی که می‌تواند منافع گسترده‌اش را به ویژه در لبنان و عراق تهدید کند، برخی بر این باورند که ایران تمایلی ندارد که به هر قیمتی به خاطر اسد بجنگد. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری عمل‌گرای پیشین ایران، دولت سوریه را به حمله شیمیایی متهم کرده است. و احمد سوهانی، یکی از نمایندگان مجلس گفته است که در صورت حمله امریکا دولت سوریه نباید از ایران انتظار داشته باشد که مستقیما وارد جنگ شود. از دید لجستیکی، سوریه در حمایت ایران از حماس، یعنی جنبش اسلامی فلسطینی حاکم بر غزه، مفید بوده است. ولی اکنون که مرزهای سوریه با اسراییل به دست شورشیان افتاده است سوریه دیگر برای ایران سود چندانی ندارد.

منبع: ایران در جهان

منبع اصلی:اکونومیست

مترجم: فائقه اشکوری

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.