سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تاکید بر رفع حصر موسوی و کروبی در بیانیه پایانی جوانان اصلاح طلب سراسر کشور
جرس: بیانیه پایانی گردهمایی اعضای ستاد ملی جوانان اصلاح طلب سراسر کشور صادر شد. این بیانیه که پیش نویس آن با حضور موسسین و دیگر اعضای این ستاد در گردهمایی دو روزه که در روزهای چهاردهم و پانزدهم شهریور ماه در شهرکرد برگزار شد به تصویب رسیده بود، طی اعلامیه ای رسمی از سوی این ستاد منتشر شد.  

 

به گزارش نوروز، در این بیانیه آمده است: در شرایطی که اراده هایی دست به کار بود تا شخصیت های موجه و محبوب را از صحنه ی گزینش و انتخاب مردم کنار گذارد و با برگزاری انتخاباتی کم رمق و تضمین شده، گفتمان آسیب زای حاکم بر هشت سال گذشته مجدداً بر سریر قدرت بنشاند، و اراده ی ملی خود را بر اراده های ناهمسو با منافع و آرمان های خویش تحمیل کردند و با تصمیمی سنجیده و کوبنده، که ناشی از تحلیل واقع بینانه از شکاف های درونی جناح حاکم و تهدیدها و فرصت های بین المللی بود، حضوری حماسی را در انتخابات ریاست جمهوری رقم زدند و به گفتمان اخلاق و عقلانیت و اعتدال به جای دروغ و عقلانیت گریزی و افراطی گری رای دادند.

 

در این بیانه با تأکید بر نقش کلیدی جوانان در این انتخابات عنوان شده است: نمی توان و نباید نقش جوانان متعهد و میهن پرست ایران عزیز را در این تحول و پیچ تاریخی نادیده گرفت. جوانان اصلاح طلبی که در سال های دشوار و پر از بی انصافی و ناجوانمردی که بر آنان گذشت، جز بی مهری ندیدند و گوش های غفلت زده و ضمیرهای دل مرده و سقف های کوتاه و ذهن های بسیطی که زمام بسیاری از امور را در دست داشتند، نَفَس نشاط جوانان اصلاح طلب را گرفته و گلوی آرامش و امنیت و امیدِ آنان را تا سر حد خفقان فشرده بودند.

 

همچنین به ضمیمه این بیانیه برخی “معضلات و مسائل حوزه ی جوانان” و “راه کارهای پیشنهادی رفع معضلات جوانان” نیز برای ارائه به دولت از سوی اعضای ستاد ملی جوانان اطلاح طلب تهیه و تدوین شده است.


متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

انتخابات اخیر ریاست جمهوری نقطه ی عطفی حیاتی در تاریخ پر فراز و نشیب جمهوری اسلامی ایران بود. ملت ایران، بعد از تجربه های تلخ و ناکامانه ای که در دهه ی گذشته از سر گذراندند و به رغم ابهامات جدی و تردیدهای بر حقی که نسبت به اعتبار و فصل الخطاب بودن صندوق های رأی داشتند، و در شرایطی که اراده های دست به کار بود تا شخصیت های موجه و محبوب را از صحنه ی گزینش و انتخاب مردم کنار گذارد و با برگزاری انتخاباتی کم رمق و تضمین شده، گفتمان آسیب زای حاکم بر هشت سال گذشته مجدداً بر سریر قدرت بنشاند، اراده ی ملی خود را بر اراده های ناهمسو با منافع و آرمان های خویش تحمیل کردند و با تصمیمی سنجیده و کوبنده، که ناشی از تحلیل واقع بینانه از شکاف های درونی جناح حاکم و تهدیدها و فرصت های بین المللی بود، حضوری حماسی را در انتخابات ریاست جمهوری رقم زدند و به گفتمان اخلاق و عقلانیت و اعتدال به جای دروغ و عقلانیت گریزی و افراطی گری رای دادند. این پیروزی و سرافرازی ملی مرهون صبر و ایستادگی و حاصل زنده نگاه داشتن چراغ امیدی بود که در لحظه لحظه ی این سال های سرد و تاریک، بر راه سبز ملت نور می تاباند؛ چراغی که از ایمان به یزدان پاک و باور به نصرت الهی شعله می گرفت. «یُرِیدُونَ أَن یُطْفِواْ نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ یَأْبىَ اللَّهُ إِلَّا أَن یُتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ کَرِهَ الْکَفِرُونَ»؛ «آنهامى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند ولى خدا جز این نمى‏خواهد که نور خود را کامل کند، هرچند کافران ناخشنود باشند!» (توبه / ۳۲).


این انتخابات نشان داد فرهنگ مردم سالاری در اعماق جامعه ریشه دوانیده و دیگر نمی توان به روش های اقتدارگرایانه ادامه داد.


تحلیل واقع بینانه و جامعه شناسانه ی این انتخابات و بازشناسی درس ها و عبرت های آن، مجالی دیگر می طلبد و تا سال ها موضوع پژوهش ها و واکاوی صاحب نظران و مجامع علمی خواهد بود. اما با هر مبنا و از هر منظری که به انتخابات اخیر بنگریم، نقش تعیین کننده ی عوامل زیر را نمی توان نادیده گرفت:

 

اول) شناخت درست آسیب ها و کاستی ها و ضعف ها و تهدیدها در ساحت های گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی ، دیپلماسی، بازگویی حساب شده، شجاعانه، صادقانه، فصیح، تأثیرگذار و همه فهم آن از سوی جناب آقای دکتر روحانی، که در منش ایشان وجود دارد، چهره ای مقبول و محبوب از وی ساخت.

 

دوم) عقلانیت و صبوری در میان چهره های تصمیم ساز و تأثیرگذار جبهه ی اصلاحات وترجیح منافع کلان ملی بر اولویت های جناحی و نیز بهره گیری شان از حافظه ی تاریخی و خضوع در برابر خرد جمعی، که نقطه ی اوج آن حمایت صریح و سرنوشت ساز جناب آقای هاشمی رفسنجانی و جناب آقای خاتمی از دکتر روحانی و کناره گیری مبتنی بر عقلانیت و اخلاق جناب دکتر عارف از صحنه ی انتخابات بود.

 

سوم) رویکردها و مواضع اصولی و بی طرفانه رهبری بزرگوار نظام در ماه ها و هفته های منتهی به انتخابات، به ویژه در به رسمیت شناختن حق انتخاب و اعلام رأی از سوی منتقدان و مخالفان ساختار نظام و “حق الناس” خواندن آرای مردم، که راه را بر هرگونه هوا و هوس های شیطانی بست و انتخابات مقبول را بر دفتر افتخارات نظام جمهوری اسلامی ثبت کرد.

 

در این میان، نمی توان و نباید نقش جوانان متعهد و میهن پرست ایران عزیز را در این تحول و پیچ تاریخی نادیده گرفت. جوانان اصلاح طلبی که در سال های دشوار و پر از بی انصافی و ناجوانمردی که بر آنان گذشت، جز بی مهری ندیدند و گوش های غفلت زده و ضمیرهای دل مرده و سقف های کوتاه و ذهن های بسیطی که زمام بسیاری از امور را در دست داشتند، نَفَس نشاط جوانان اصلاح طلب را گرفته و گلوی آرامش و امنیت و امیدِ آنان را تا سر حد خفقان فشرده بودند. اینان با استفاده از اسم رمز «فتنه»، کینه های خویش را بر سر جوانان پاک نهاد که جز طلب اجرای بی تنازل قانون اساسی و تثبیت و تحکیم مشروعیت مردمی نظامشان گناهی نداشتند آوار کردند و تأسف آورتر اینکه لایه هایی از نهادهای پرافتخار اطلاعاتی و امنیتی کشور نیز با این جریان همراه شد تا به بهانه ی امنیت و اقتدار، سکوتی گورستانی بر کشور حاکم کنند.

 

اما چراغ امید هنوز کورسوی خود را از چشم آنان نشسته بود،این بود که که در پرتو گرمابخش آن امید و آرزو و زانوان خسته را با نهایت عزم و جسارت و پشتکار به کار گرفتند و به ویژه بعد از محذوریت خاتمی برای نامزدی در انتخابات و رد صلاحیت معنادار و یأس آور هاشمی، خونِ گرم خویش را در جبهه ی اصلاحات دواندند و در کوتاه ترین زمان ممکن، به بازسازی درونی خویش و تسخیر میدان رقابت نابرابر نائل آمدند. مهم تر از پیروزی بیست و چهار خرداد بلوغی بود که جامعه بویژه جوانان نشان دادند و ایران از تکرار چرخه معیوب استاد د و انقلاب که پس از مشروطیت گرفتار آن شده ایم رهایی بخشیدند و در زمان کنونی نیز ایران را از چرخه خشونت و جنگ و حوادث ناگوار منطقه دور نگه داشتند.

 

و اکنون، دولت تدبیر و امید ققنوس وار از آن همه رنج و محنت و محرومیت، سر برآورده و نشاط و امید و آرامش را تا اینجای کار برای ایران و ایرانی به ارمغان آورده است. شرط اول دوام و قوام و پایداری دولت اعتدال، در گرو عزم متعهدانه و پی گیری صادقانه ی وعده ها و پای بندی به آرمان ها و شعارهایی است از سوی دکتر روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی به معرض انتخاب ملت گذاشته شد و از سوی ایشان قاطعانه تأیید شد. بی تردید، پی گیری و تحقق این برنامه ها بدون مشاوره و مشارکت کارشناسان و دست اندرکاران و عاملان و حاملان حوزه ها و ساحت های متعدد جامعه، میسر نیست. بر این اساس، ما به منزله ی جمعی از جوانان اصلاح طلب ایران که در ماه های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری در قالب ستاد ملی جوانان اصلاح طلب سامان یافته و بر حسب وظیفه ی ملی و اسلامی خود، افتخار حمایت از گفتمان اصلاحات و اعتدال را یافت ضمن اعلام پایان فعالیت های این ستاد و حضور مجدد در احزاب و تشکل های متبوع خود در پیوست برخی “معضلات و مسائل حوزه ی جوانان” و “راه کارهای پیشنهادی رفع معضلات جوانان” را تقدیم می کنیم و برای هرگونه همکاری و جان فشانی داوطلبانه در تحقق مطالبات مزبور، اعلام آمادگی می کنیم.

 

بی گمان، آنچه در این ضمیمه خواهد آمد، صرفاً نمونه هایی است از آنچه جوانان این مرز و بوم با آن موجه اند و پیشنهادهایی است که به ذهن ما رسیده و می تواند در گفت و گوها و تعاملات آتی جوانان با دولت تدبیر و امید، تعدیل و تکمیل گردد. آرزوی ما چیزی جز اعتلای اسلام رحمانی، اقتدار مردمی و دموکراتیک نظام جمهوری اسلامی و عزت و سرافرازی ایران و ایرانی نیست رییس جمهور محترم تا کنون با اتخاذ مواضع روشن و قاطع و اصولی و چینش کابینه ای متخصص و قدرتمند، نشان داده اند عزم بر پافشاری و پی گیری شعارهایشان دارند و نیش و کنایه ها و کارشنکنی ها و اختلاف افکنی ها و شبهه پراکنی های اقتدارگریان و افراطیون خللی در تصمیم و عزم و جدیت ایشان ایجاد نمی کند. هراس افراطیون جناح موسوم به اصول گرایی از جوشش و زایش دوباره ی جوانان آرمان خواه و تحول طلب، در رأی عدم اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی دکتر روحانی برای سه وزارتخانه ی مربوط به حوزه ی جوانان نمودار شد و نشان داد که روحانی در راهی که به پشتوانه ی ملت در پیش گرفته است از تنگه های سختی باید بگذرد. ما صمیمانه خطاب به ایشان خاطرنشان می کنیم که کوچک ترین عقب نشینی و خضوعی در برابر خواسته های فزون طلبانه و انحصارگرایانه ی افراطیون و کاسبان فتنه، خراش های ترمیم ناپذیری بر امید و اعتماد جوانان به قافله سالار دولت تدبیر و امید بر جای خواهد گذاشت و تردیدی نداریم که ایشان بیشتر و بهتر از ما بر این امر واقف اند و این بادهای مخالف، لرزه ای بر تنه ی مستحکم اراده ی ایشان ایجاد نخواهد کرد. باید همگان در برابر تحریکات مشکوک بنیادگران هوشیار باشند و فرصت تندروی و برهم زدن تعادل را از آنان سلب کنند.

 

در پایان این نوشتار، نمی توانیم نامی و یادی از عزیزان محبوس و محصورمان به میان نیاوریم. به باور ما گل های بنفشی که در ۲۴ خرداد ۹۲ از صندوق های انتخابات سر بر آورد، بر ساقه های سبزی ایستاده اند که در ۲۲ خرداد ۸۸ روییده بودند. شایسته نیست جفایی که در حق باغبانان آن ساقه ها شد، در دولت تدبیر و امید ادامه یابد.

 

پافشاری برخی از جریانات بر ادامه حبس زندانیان حوادث سال ۸۸ که امروزه دوره دولت عوامل اصلی آن به سر آمده است و نیز ادامه حصر سه تن از پیشکسوتان انقلاب و جمهوری اسلامی جناب مهندس میرحسین موسوی، خانم دکتر زهرا رهنورد و حجت الاسلام مهدی کروبی برای آن است که نشان دهند با انتخابات بیست و چهار خرداد چیزی تغییر نکرده است. آنها می خواهند با این عمل خود مسیر تعادل را بر هم زنند. آنها پیام مردم را نشنیده و عواقب کار خویش را نمی سنجند.

 

البته می دانیم که ترمیم این داغ، کاری نیست که جناب آقای روحانی و دولت او به تنهایی از پیش ببرد. اما امید داریم تدابیر و رایزنی های مؤثر و پی گیر ایشان در این مسیر متوقف نگردد و به زودی با به آغوش کشیدن آن محصوران مظلوم، شادمانی ملی دیگری را تجربه کنیم.
اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فى دَوْلَةٍ کَریمَةٍ : تُعِزُّ بِهَا الاْسْلامَ وَاَهْلَهُ ، وَتُذِلُّ بِهَا النِّفاقَ وَاَهْلَهُ ، وَتَجْعَلُنا فیها مِنَ الدُّعاةِ اِلى طاعَتِکَ، وَالْقادَةِ اِلى سَبیلِکَ ، وَتَرْزُقُنا بِها کَرامَةَ الدُّنْیا وَالاْخِرَةِ

اعضای ستاد ملی جوانان اصلاح طلب
شهرکرد –شهریور ۹۲
 

ارسال به :