جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ -
- 24 Jan 2020
28 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نایب رییس اتحادیه چایکاران شمال: ۱۰۰ کارخانه چای تعطیل شده‌اند
جرس: از مجموع ۱۸۰ کارخانه چای شمال کشور، اکنون ۱۰۰ کارخانه تعطیل شده‌اند و ۸۰ کارخانه باقی مانده هم به صورت نیمه تعطیل در آمده‌اند.  

 

«پروز شعبانی» نایب رییس اتحادیه چایکاران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: متاسفانه عدم حمایت مسوولین و واردات بی‌رویه چای قاچاق باعث متضرر شدن کارخانه‌داران چای کشور شده است.

 

وی با بیان اینکه ۸۰ کارخانه باقی ماند نیز نیمه تعطیل شده‌اند، افزود: این کارخانه‌ها به جای تولید ۳۰ تن چای در روز، تنها ۱۰ تن چای تولید می‌کنند.

 

شعبانی با اشاره به اقدام استاندار گیلان درخصوص فروش چای سنواتی ادامه داد: مصرف چای سنواتی چه برای داخل کشور و چه برای صادرات و مصرف سایر کشور‌ها مضر است و براساس مصوبه وزارت بهداشت چای سنواتی قابل شرب نیست و باید تبدیل به کود شود.

 

نایب رییس اتحادیه چایکاران افزود: استانداری ۵۰ هزار الی۶۰ هزار تن چای سنواتی را کیلویی ۳۸۴ تومان از سازمان تعاون روستایی خریده و کیلویی ۱۵۰۰ تومان به فروش می‌رساند.

 

به گفته وی، تولید چای داخلی در حدود ۱۰ الی ۱۲ هزار تن است که به دلیل ورود چای خارجی و سنواتی ارزان قیمت، کارخانه‌داران همین را هم نمی‌توانند به فروش برسانند.

 

وی با اشاره به واردات ۱۰۰ هزار تن چای که اغلب به صورت قاچاق و بدون پرداخت تعرفه گمرکی است، ادامه داد: به رغم اینکه باغات چای کشور پتانسیل تولید نیاز داخل را دارند اما به دلیل بی‌توجهی مسوولین و عدم پرداخت پول چایکاران، تولید برگ سبز چای کشور نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته است. 

ارسال به :