شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
22 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
استقبال شورای هماهنگی راه سبز امید از آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی
جرس: شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه ای به آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی طی چند روز اخیر واکنش نشان داد و آورده:”خبر مسرت‌بخش آزادی جمعی از زندانیان سیاسی که در سال‌های اخیر در روندهایی غیرعادلانه و غیرمنصفانه به محکومیت‌هایی سنگین دچار بودند، دل‌های مردم ایران را شاد کرد. این رخداد فرخنده را به این عزیزان، خانواده‌های‌شان و مردم سبز سرزمین‌مان تبریک می‌گوییم و امید داریم که این نه واقعه‌ای یگانه که سرآغاز فرایندی باشد که در آن همه محکومان سیاسی که به ناحق در حبس و حصرهستند، از بندها رها شده و بتوانند نیرو و همت خویش را در کنار دیگر ایرانیان به بازسازیوطن معطوف کنند.”

 

به گزارش جرس، در بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید همچنین خاطرنشان شده است که "خواست محوری مردم که در شعارهای آنها در طول انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ماه به روشنی اعلام شد رفع حصر و پایان دادن به محدودیت‌های ایجاد شده برای مهدی کروبی, میرحسین موسوی و زهرا رهنورد است. انتظار آن است که در برآوردن این خواست ملی حتی لحظه‌ای تعلل صورت نپذیرد و در سریع‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم برای تحقق ان صورت پذیرد."

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

به نام خداوند دادگستر

خبر مسرت‌بخش آزادی جمعی از زندانیان سیاسی که در سال‌های اخیر در روندهایی غیرعادلانه و غیرمنصفانه به محکومیت‌هایی سنگین دچار بودند، دل‌های مردم ایران را شاد کرد. این رخداد فرخنده را به این عزیزان، خانواده‌های‌شان و مردم سبز سرزمین‌مان تبریک می‌گوییم و امید داریم که این نه واقعه‌ای یگانه که سرآغاز فرایندی باشد که در آن همه محکومان سیاسی که به ناحق در حبس و حصرهستند، از بندها رها شده و بتوانند نیرو و همت خویش را در کنار دیگر ایرانیان به بازسازیوطن معطوف کنند.

میرحسین موسوی در بیانیه ۱۷ خود به‌روشنی اشاره کرده بود که «راه‌حل را در روانه ساختن نهرها و چشمه‌هایی از آب روشن و شیرین به بستر این رودخانه می‌دانم که بتدریج و طی یک فرآیند تدریجی کیفیت آب و وضع رودخانه را تغییر دهد. و نیز اعتقاد دارم که هنوز دیر نشده است و نظام ما آن قدرت را دارد که در صورت تدبیر و در صورت داشتن یک نگاه احترام‌آمیز و توام با ملاطفت به همه ملت و اقشار آن این مهم را به انجام برساند». در همین بیانیه از آزادی زندانیان سیاسی به عنوان یکی از چشمه‌های شیرین وفاق و اعاده اعتماد مردم نام برده شد که «مشاهده عزم در این راه به‌روشنی افق‌ها کمک خواهد کرد».مهدی کروبی نیز در بیانیه بهمن ماه خود توصیه های مشابهی را نموده بود.

اکنون که نشانه‌های عزم در این راه قابل مشاهده شده است برادرانه به دست‌اندرکاران این مهم پیشنهاد می‌کنیم که در تداوم این حرکت ذره‌ای تردید به خود راه ندهند و یقین داشته باشند که نتیجه تنش زدایی در عرصه داخلی به موازات تنش زدایی در حوزه بین المللی و آزادی فرزندان صادق ایران‌زمین جز افزودن بر سرمایه‌های اجتماعی حکومت و ایجاد امکان بهره‌مندی از توانایی‌ها و انگیزه‌های مشفقانه آنها نخواهد بود.

در این میان برخی نکات قابل توجه را به استحضار می‌رسانیم:

در میان زندانیان سیاسی پس از انتخابات سال ۸۸ هستند عزیزان گمنامی که مشکلات پدیدآمده برای آنها، خانواده‌های بسیاری را به مشقت و دشواری انداخته است. لازم است شناسایی هرچه سریع‌تر آنها و تعجیل در آزادی‌شان در دستور کار حاکمان قرار گیرد تا طعم شیرین همدلی و همبستگی ملی بیش از پیش در مویرگ‌های جامعه سرفراز ایرانی جاری شود.

زندانیان سیاسی اقلیت‌های دینی و قومی نیز از جمله کسانی هستند که حقوق آنها در موارد متعدد تضییق شده است. دستگیری بسیاری از آنها ناشی از سوءتفاهم‌ها و نگرش امنیتی حاکم بر سیاست‌گزاری‌ها در سال‌های اخیر بوده است و در روند قضایی عادلانه جایی برای حبس آنها نیست. بازنگری در رفتار با این زندانیان و به‌طور کلی اقلیت‌های دینی و قومی می‌تواند ضمن جلب اعتماد آنها، باعث تضعیف بیش از پیش گرایش‌های تجزیه‌طلبانه شود و پاسداری از میراث مشترک ملی را در سرتاسر ایران زمین تعمیق بخشد.

امروزه و با افشای کارنامه دولت نهم و دهم، بر همگان مسجل شده است که آنچه همراهان جنبش سبز مردم ایران منتقدانه و مشفقانه بیان نموده‌اند، جز در راستای اعتلای ایران و پیشگیری از روند انحراف از اهداف عالی انقلاب اسلامی مردم نبوده است. ادامه محرومیت کشور از مشاوره و اندیشه‌های این عزیزان محصور، تداوم خسران و زیان‌های ناشی از بی‌تدبیری‌هاست. خواست محوری مردم که در شعارهای آنها در طول انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ماه به روشنی اعلام شد رفع حصر و پایان دادن به محدودیت‌های ایجاد شده برای مهدی کروبی, میرحسین موسوی و زهرا رهنورد است. انتظار آن است که در برآوردن این خواست ملی حتی لحظه‌ای تعلل صورت نپذیرد و در سریع‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم برای تحقق ان صورت پذیرد.

شورای هماهنگی راه سبز امید
۲۸ شهریور ۱۳۹۲

ارسال به :