دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ -
- 06 Apr 2020
12 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نخست وزیر لیبی رها شد
جرس: نخست وزیر لیبی پس از چند ساعت اسارت در چنگ گروگانگیران مسلح، عصر روز پنجشنبه رها شد.

 

به گزارش بی بی سی، بامداد روز پنجشنبه، ١٨ مهر (١٠ اکتبر)، چند رسانه‌ خبری به نقل از منابع امنیتی لیبی گزارش کردند که افراد مسلح ناشناس علی زیدان، نخست وزیر را در طرابلس با خود برده‌اند و ساعاتی بعد، دولت لیبی خبر داد که نخست وزیر رها شده و در محل کار خود حاضر خواهد شد.

 

تلویزیون دولتی لیبی اظهارات سخنگوی دولت لیبی را پخش کرد که با اعلام خبر رهایی آقای زیدان، گفت که نخست وزیر در سلامت کامل است و در واقعه امروز، آسیبی ندیده است. این سخنگو وعده داد که جزئیات بیشتر در این مورد بعدا منتشر خواهد شد.

 

بامداد پنجشنبه، یک وبسایت متعلق به دولت لیبی با تایید خبر ناپدید شدن نخست وزیر، گفت که افراد مسلح ناشناس در ساعات اولیه بامداد، آقای زیدان را به دلایل نامعلوم با خود بردند و به محل نامشخصی منتقل کردند.

 

منابع وابسته به گروه شبه نظامی "تیپ انقلابی" که طرفدار دولت است، گفته بودند که نفرات کمیته مبارزه با جرایم، نخست وزیر را بازداشت کرده‌اند و برخی منابع خبری، اعلام گزارش کردند که وی با حکم قضایی بازداشت شده اما وزیر دادگستری لیبی صدور هرنوع حکم بازداشت علیه آقای زیدان را تکذیب کرد.

کمیته مبارزه با جرایم ظاهرا نام یک گروه شبه نظامی غیردولتی است که بعدا گفت که نخست وزیر را در ارتباط با تخلفات مالی "دستگیر" کرده است.

در مورد محل بروز این واقعه گزارش‌های متفاوتی منتشر شده بود.

برخی منابع گفته‌ بودند که این حادثه در خانه مسکونی علی زیدان در ترابلس روی داده و برخی دیگر، یک هتل واقع در پایتخت را به عنوان محل ناپدید شده نخست وزیر گزارش کردند اما سخنگوی دولت لیبی گفت که او در محل سکونتش در ترابلس ربوده شده است. گفته شده که نخست وزیر لیبی یک هتل در پایتخت را برای اقامت انتخاب کرده بود.

ساعاتی پس از انتشار خبر ربودن نخست وزیر لیبی، خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی در یکی از هتل‌های پایتخت نوشت که شبه نظامیان مسلح به این محل آمدند و نخست وزیر را با خود بردند، و یکی از محافظان هتل، افراد مبارزه با جرایم را عامل بازداشت و انتقال آقای زیدان معرفی کرد.


زیدان و نخست وزیر بریتانیا - زیدان خواستار کمک خارجی برای خلع سلاح در لیبی شده بود

مشخص نیست که آیا منظور از افراد مبارزه با جرایم، ماموران دولتی بودند یا اینکه منظور اعضای یک گروه شبه نظامی بوده که عنوان مبارزه با جرایم را برخود گذاشته است.

 

در ساعات بعد، شبکه تلویزیونی العربیه تصاویری را پخش کرد که آقای زیدان را در محاصره چند مرد لباس شخصی نشان می‌داد و به نظر می‌رسید که این تصاویر، توسط دوربین تلویزیون مداربسته در محل واقعه گرفته شده اما تایید صحت آنها مقدور نبوده است.

 

علی زیدان در ژوئیه سال ٢٠١٢ به نمایندگی کنگره ملی لیبی انتخاب شد و در اکتبر همان سال، نمایندگان کنگره او را به سمت نخست وزیری برگزیدند. پیش از رقابت برای جلب نظر کنگره، وی از سمت نمایندگی کناره گیری کرده بود.

 

علی زیدان در دهه ١٩٧٠ کارمند وزارت خارجه لیبی بود اما در دهه ١٩٨٠ به خارج پناهنده شد و سرانجام جبهه نجات لیبی را در مخالفت با حکومت معمر قذافی تشکیل داد. وی همزمان به عنوان یک حقوقدان متخصص دفاع از حقوق بشر فعالیت داشت.

 

در جریان جنگ داخلی لیبی، علی زیدان نمایندگی شورای ملی انتقالی در اروپا را برعهده گرفت و گفته می‌شود که نقشی اساسی در جلب حمایت کشورهای اروپایی از مخالفان معمر قذافی ایفا کرد.

 

خبر "ربوده شدن" علی زیدان در حالی گزارش شده است که قرار است محاکمه البغدادی علی المحمودی، نخست وزیر در دولت معمر قذافی، در طرابلس از سر گرفته شود.

 

وی به مدت پنج سال تا سقوط حکومت معمر قذافی، سمت نخست وزیر لیبی را برعهده داشت و به اتهام قتل و فساد مالی در جریان جنگ داخلی این کشور محاکمه می شود.

 

از زمان سقوط حکومت معمر قذافی، گروه‌های مسلح که در جریان جنگ داخلی به اسلحه و مهمات دست یافتند، باعث ایجاد ناامنی در لیبی بوده‌اند.

 

علی زیدان در هفته های اخیر، خواستار مقابله با گروه‌های مسلح شده و از همکاری کشورهای دیگر در خلع سلاح عمومی در کشورش استقبال کرده بود.

 

برخی گزارش‌های تایید نشده اولیه حکایت از آن داشت که یک گروه مسلح تندرو او را به تلافی عملیات نظامی اخیر آمریکا در لیبی و بازداشت یکی از اعضای این گروه ربوده است.

 

ارسال به :