پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
- 21 Nov 2019
23 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حسین موسویان: غربی‌ها درک درستی از تاثیر تحریم‌ها بر ملت ایران ندارند
 جرس: مذاکره کننده سابق هسته‌ای ایران با تاکید بر بی‌نتیجه بودن تحریم‌های غرب بر تصمیم ملت ایران در موضوع هسته‌ای، گفت: غربی‌ها درک درستی از تاثیر اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ندارند.   

 

به گزارش ایرنا، حسین موسویان که پنج شنبه شب به عنوان دیپلمات و عضو سابق گروه مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای با غرب و پژوهشگر فعلی دانشگاه پرینستون آمریکا در بنیاد سیاسی کوربر هامبورگ سخن می‌گفت، افزود: البته هیچ کس منکر این نیست که تحریم‌ها تاثیرات منفی زیادی بر اقتصاد ایران داشته‌اند، اما اگر تصور غرب این است که تحریم‌ها موجب این خواهد شد که ایران از حق خود در چارچوب ان پی تی خواهد گذشت، باید بگویم که پاسخ منفی است.


موسویان خطاب به غربی‌ها تاکید کرد: اگر شما فکر می‌کنید تحریم موجب این می‌شود که ایرانی‌ها برنامه مسالمت آمیز هسته‌ای را کنار گذاشته و از حق مشروع خود در چارچوب ان پی تی خواهند گذشت، باید بگویم سخت در اشتباه هستید زیرا هیچگاه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.


وی تاکید کرد: از سال ۲۰۰۶ که تحریم‌ها علیه ایران اعمال شد، روند توسعه برنامه هسته‌ای ما از نظر کیفی و کمی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است، پس نتیجه می‌گیریم که تحریم‌ها به هیچ عنوان نتوانسته مانع از فعالیت‌های هسته‌ای ایران شود.

 

موسویان در ادامه این ادعای غرب که تحریم‌ها موجب انعطاف و عقب نشینی ایران در موضع هسته‌ای شده را رد کرد و گفت: به هیچ عنوان چنین چیزی درست نیست زیرا از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ که آقای حسن روحانی رییس جمهوری فعلی ایران ریاست گروه مذاکره کننده هسته‌ای را بر عهده داشت و تحریمی هم در کار نبود ما به عنوان گروه مذاکره کننده همین پیشنهاد‌های امروز را ارائه کرده بودیم.

 

موسویان افزود: آن زمان هم اعلام کردیم که ما برای شفافیت حداکثری مورد نظر آژانس آماده هستیم و حاضر بودیم هر نوع ضمانت عینی لازم را به غرب بدهیم که برنامه هسته‌ای ایران از مسیر صلح آمیز منحرف نخواهد شد.


وی خاطرنشان کرد: اما در آن مقطع مذاکرات هسته‌ای به این دلیل ناکام ماند چون سیاست آمریکا این بود که ایران به هیچ عنوان نباید غنی سازی اورانیوم داشته باشد.

 

 

عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته‌ای ایران در همین رابطه به پیشنهاد ارائه شده از سوی روس‌ها با عنوان طرح گام به گام در سال ۲۰۱۱ و اعلام آمادگی ایران برای امضای پروتکل الحاقی اشاره کرد و گفت: پیشنهاد روسیه در آن مقطع حتی فرا‌تر از قطعنامه‌های آژانس و شورای امنیت سازمان ملل بود و آقای احمدی‌نژاد، رییس جمهور وقت نیز به صورت عمومی اعلام کرد که نگاه ایران به این پیشنهاد مثبت است.

 

موسویان در ادامه با تاکید بر اینکه سیاست‌های اصولی ایران در مورد برنامه هسته‌ای تغییر نخواهد یافت و تغییرات جدید نیز نه در محتوا بلکه در تاکتیک مذاکراتی خواهد بود، گفت: ایران همچون دیگر کشورهای عضو معاهده ان پی تی بر حق مشروع خود در برخورداری از فناوری هسته‌ای مسالمت آمیز تاکید دارد.

 

 

وی افزود: با اینکه از نظر قانونی هر کشوری می‌تواند تا ۱۰۰ درصد غنی سازی اورانیوم را در خاک خود انجام دهد، ایران پیشنهاد داده بود که غنی سازی را تا سقف ۵ درصد محدود کند و حتی آقای احمدی‌نژاد نیز قبلا و حتی زمانی که ما غنی سازی ۲۰درصدی را انجام می‌دادیم به صراحت اعلام کرده بود که آمادگی داریم برای اعتماد سازی آن را به زیر ۵ درصد محدود کنیم.

 

 

موسویان با اشاره به در پیش بودن مذاکرات هسته‌ای ژنو در هفته آینده، گفت: پس باید تاکید کنم اگر فردا توافقی انجام شد برای اینکه ایران غنی سازی را زیر ۵ درصد انجام دهد نباید تعجب آور باشد زیرا ایران همیشه آماده بوده است هرگونه شفاف سازی را انجام دهد و هر ضمانتی مبنی بر اینکه برنامه هسته‌ای این کشور هرگز در مسیر صلح آمیز منحرف نشود را ارائه دهد.

 

 

وی در پاسخ به این سوال که ایران برای متقاعد کردن کسانی که نسبت به نیت اصلی از برنامه هسته‌ای این کشور شک و تردید دارند چه پاسخی دارد؟، گفت: وقتی ما می‌گوییم حق هسته‌ای ایران باید به رسمیت شناخته شود منظور ما صرفا حقوق ایران در چارچوب ان پی تی است و ما آماده همکاری کامل با گروه مذکره کننده ۱ +۵ برای رفع کامل این بی‌اعتمادی هستیم.

 

 

موسویان افزود: اگر نگرانی غرب غنی سازی ۲۰ درصدی است، ما می‌توانیم سقف غنی سازی را به ۵ درصد محدود کنیم و اگر از فعالیت هسته‌ای در تاسیسات نظامی هم نگرانی دارند، آمادگی بازکردن درهای تاسیسات به روی بازرسان آژانس را داریم.

 

 

مذاکره کننده هسته‌ای سابق ایران در پاسخ به این سوال که پس چرا موشک‌های بالستیک می‌خواهید؟، گفت: این موضوع فقط زمانی می‌تواند یک دغدغه باشد که ایران غنی سازی ۹۰ درصدی انجام دهد، اما ما نه نیازی داریم و نه می‌خواهیم که غنی سازی را به میزان مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای ارتقا دهیم زیرا وقتی ما به غنی سازی ۵ تا ۶ درصد متعهد شویم، دیگر نگاه به برنامه موشکی ایران به صورت کلی عوض خواهد شد.

 

 

موسویان ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که اگر گروه ۱+۵ از ما انتظار شفافیت ۱۰۰ درصدی دارد، خود آن‌ها نیز باید در مقابل انعطاف پذیری لازم را داشته باشند و اگر فکر می‌کنند ما با محدود کردن غنی سازی به ۵ درصد قابلیت ساخت بمب اتمی را در کوتاه مدت نخواهیم داشت، پس باید حق هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسند، علیه ملت ایران تبعیض قائل نشوند و تحریم‌های ناعادلانه را نیز لغو کنند.

 


پژوهشگر دانشگاه پرینستون آمریکا، تاکید کرد: دولتمردان آمریکایی نباید برای ما تعیین تکلیف کنند، آن‌ها باید با احترام با ملت ایران سخن بگویند، در مقابل ما نیز اطمینان می‌دهیم که فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است.

 


موسویان در پاسخ به سوالی در خصوص ادعاهای مربوط به تاسیسات هسته‌ای آب سنگین اراک نیز، گفت: در رابطه با رآکتور هسته‌ای اراک نیز ما آماده‌ایم ضمانت‌های لازم را بدهیم که غنی سازی در سطح ساخت سلاح هسته‌ای در این تاسیسات انجام نخواهد شد و می‌توان در مورد آن نیز به توافق رسید.

 


وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد فتوای رهبری در رابطه با ممنوعیت استفاده سلاح هسته‌ای، گفت: دولت ایران در پیغام رسمی به سازمان ملل درخواست ثبت این فتوا به عنوان یک سند رسمی در سازمان ملل را ارائه کرده است و در پایگاه خبری دفتر رهبر معظم انقلاب نیز می‌توان آن را رویت کرد که پیشنهاد می‌کنم این فتوا جهانی شود و همه رهبران ادیان از دستور دینی رهبر ما در مخالفت با سلاح‌های کشتار جمعی حمایت کنند.

 


موسویان افزود: آمریکا و غرب امروز غوغا سازی و جنجال می‌کنند که ۱۴۰۰ نفر در سوریه با سلاح شیمیایی کشته شده است در حالی که بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم ایران به خاطر استفاده صدام از سلاح شیمیایی به شهادت رسیدند اما هیچ اعتراضی از آمریکا و غرب ندیدیم.

 

وی افزود: آمریکایی‌ها که امروز خواهان برخورد با دولت سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی هستند آن زمان حتی به شورای امنیت سازمان ملل هم اجازه ندادند که حمله شیمیایی رژیم صدام به ایران را محکوم کند.

 


موسویان همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص پیش بینی‌اش از مذاکرات هسته‌ای هفته آینده در ژنو، گفت: مذاکرات آتی هسته‌ای می‌تواند سرآغاز یک اقدام متفاوت و جدید باشد که در ‌‌نهایت به حل و فصل موضوع هسته‌ای و لغو تحریم‌ها منجر شود.

 

 

 

وی افزود: امیدوارم تحریم‌های ناعادلانه غرب در اولین سال دولت روحانی لغو شود و مسائل به جهت درست و منطقی سوق داده شود.

 

 

 

وی در پاسخ به این سوال که چرا ایران به حمایت از بشار اسد اصرار دارد، گفت: به‌‌ همان خاطر که غرب از مخالفانی همچون جبهه النصره که تحت تاثیر گروه‌های تروریستی هستند حمایت می‌کند.

 

موسویان در مورد بحران سوریه، گفت: مشکل سوریه به طور قطع راه حل نظامی ندارد و مسئله این کشور اسد نیست بلکه مسئله اصلی این است که انتخاب مردم سوریه چیست.

 


وی افزود: ایران حمله شیمیایی در سوریه را محکوم کرد و از دولت این کشور خواست تا سلاح‌های شیمیایی خود را تحویل داده و به کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی بپیوندد و این موضوعی است که اوباما و جان کری نیز آن را تایید کردند.

 

 

موسویان تاکید کرد: اگر اسد همین امروز هم کشورش را ترک کند، سوریه به صورت کامل به القاعده تحویل داده خواهد شد که این یک فاجعه است و این خطر وجود خواهد داشت که جنگ فرقه‌ای به کشورهای همسایه از جمله عراق، اردن و لبنان گسترش یابد.

 


وی با اشاره به ضرورت حضور جمهوری اسلامی در نشست ژنو ۲ در مورد سوریه، گفت: ایران در گذشته از جمله در مسئله افغانستان نشان داده که می‌تواند همکاری سازنده‌ای با آمریکا و اروپا برای حل بحران‌ها داشته باشد و امروز هم نیازمند همین همکاری سازنده در مذاکرات ژنو ۲ هستیم.
موسویان تاکید کرد: در رابطه با سوریه ما باید در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای با کشورهایی همچون عربستان، ترکیه، عراق و مصر برای هموار کردن راه برگزاری انتخابات در این کشور اتفاق نظر داشته باشیم که البته گام اول در چارچوب اصولی این مسیر، تلاش برای متوقف کردن جنگ داخلی است.
وی افزود: این روز‌ها گروه‌های افراطی مانند سلفی‌ها و القاعده همه جا حضور دارند و به همین خاطر ما برای جلوگیری از افراط گرایی در منطقه و تحقق صلح پایدار نیازمند یک ابتکار عمل بین المللی هستیم.

 


موسویان همچنین در بخشی از سخنان خود با ابراز امیدواری برای تغییر در روابط اروپا و ایران، بر اهمیت برقراری روابط تجاری و اقتصادی متقابل و همچنین انتقال دانش فنی و تکنولوژی از اروپا به ایران تاکید کرد و گفت: به جای اعمال تحریم‌ها و فشار ما می‌توانیم با اروپا در زمینه مبارزه با مواد مخدر و کمک به حل بحران‌های افغانستان، سوریه و عراق همکاری سازنده داشته باشیم.

 


وی در ادامه این نشست در پاسخ به این سوال که دلیل اصرار ایران به داشتن انرژی هسته‌ای چیست؟، با بیان اینکه برنامه هسته‌ای به نمادی از استقلال وشان و منزلت و توانمندی داخلی و بومی کشور ما تبدیل شده است، گفت: جالب است که در زمان شاه انرژی هسته‌ای از سوی خود غربی‌ها به ما تحمیل شد اما امروز برای منع ملت ایران از داشتن آن تلاش می‌شود.

 


موسویان در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با احتمال برقراری روابط ایران و آمریکا و همچنین توافق هسته‌ای ایران با غرب در آینده نزدیک، گفت: به نظر من دستیابی به توافق هسته‌ای در مدت ۶ ماه تا یک سال امکان پذیر است اما نزدیکی ایران و آمریکا کار ساده‌ای نیست و به زمان بیشتری نیاز دارد.
وی خاطرنشان کرد: دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا بسیار ضخیم است و نمی‌توان انتظار داشت که در مدت کوتاهی همه مشکلات برطرف شود، البته آغاز خوبی را در نیویورک شاهد بوده‌ایم که نماد آن ملاقات جان کری و ظریف بود که به نوبه خود یک موفقیت بزرگ در این راه به حساب می‌آید.

 


موسویان از تماس تلفنی اوباما و روحانی نیز به عنوان اقدامی بی‌نظیر نام برد و افزود: اظهارات اوباما مبنی بر اینکه به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست نیز می‌تواند در تغییر نگاه‌ها موثر باشد.
موسویان همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص تهدیدات سران صهیونیست در مورد برنامه هسته‌ای ایران، گفت: توصیه من به اسرائیلی‌ها این است که اصلا در مورد برنامه هسته‌ای ایران اظهار نظر نکنند چون خودشان صد‌ها بمب اتمی در اختیار دارند، عضو ان پی تی نیستند و حتی یک مورد بازرسی از برنامه هسته‌ای آن‌ها انجام نشده است.

 


وی تاکید کرد: ایران عضو ان پی تی است به تعهدات خود پایبند بوده و بزرگ‌ترین برنامه بازرسی‌های آژانس در تاریخ فعالیت این سازمان از برنامه هسته‌ای ایران انجام شده است.

 

موسویان در پاسخ به این سوال که آمریکا برای مبارزه با افراط گرایی در منطقه چه نقشی می‌تواند ایفا کند، گفت: همانطوری که آمریکا می‌تواند در مورد تحریم‌های بین المللی علیه ایران هماهنگی و سازماندهی تشکیل یک ائتلاف را انجام دهد باید این توانمندی را هم داشته باشد که چنین ابتکار عملی را بر علیه تروریسم و افراطی‌گری در خاورمیانه نیز اجرا کرده و از راه قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت مانع از ارائه کمک‌های مالی و تسلیحاتی به این گروه‌های تروریست و افراطی شود.

 

موسویان با تاکید بر اینکه حامیان اصلی گروه‌های تروریستی در واقع متحدان امریکا و اروپا هستند، گفت: آن‌ها اگر برای این کار جدی باشند خوب می‌دانند که باید چگونه علیه افراط گرایی مبارزه کنند. 

ارسال به :