پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
- 21 Nov 2019
23 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تغییر جهت روحانی: بهاری کوچک در ایران
حسن روحانی رییس‌جمهور جدید به ایرانیان قول آزادی‌های بیشتری را داده است.

آزادی موقت یک دانشجوی بازداشتی از زندان، مثال مشخصی برای این تغییر جهت محافظه‌کارانه است. البته تندروها مخالف این تغییر جهت هستند.

این یک تصویر تکان‌دهنده است که در توییتر ایرانی‌ها به سرعت منتشر شده است؛ دانشجوی ایرانی، مجید توکلی مادرش را پس از ۴ سال در آغوش گرفته است. اشک‌های مادر در تصویر قابل مشاهده است. در سال ۲۰۰۹ میلادی فرزندش، پس از آن‌که در یک تجمع دانشجویی یک سخنرانی اعتراضی علیه حکومت کرد، بازداشت و به ۸ سال و نیم زندان محکوم شد.

توکلی ۲۷ ساله نمادی‌ست از نسل جوان ایرانی که در سال ۲۰۰۹ با راهپیمایی خیابانی اعتراض خود را به دولت ایران به ریاست رییس‌جمهور سابق محمود احمدی‌نژاد نشان داد. تغییر شرایط در ایران نسبت به سال ۲۰۰۹ را بازنشر این عکس در توییتر یک فرد سرشناس نشان می‌دهد. حسن روحانی رییس‌جمهور ایران این تصویر زندانی سیاسی را با تیتر «تدبیر و امید» که از شعارهای انتخاباتی‌اش بود، بازنشر کرده است.

اوضاع در ایران با قدم‌های کوتاه و محتاطانه در حال جلو رفتن است. پیروزی روحانی که در انتخابات اخیر قول آزادی‌های بیشتری به ایرانیان داده بود، نشان می‌دهد که اعتراضات سال ۲۰۰۹ بیهوده نبوده است. حکومت متوجه شده است که بایستی شرایط کمی تغییر کند. جوانان ایرانی با مشارکت در انتخابات اخیر نشان دادند که تغییر در سرزمین‌شان تنها از طریق همراهی با حکومت امکان‌پذیر است و نه علیه آن.

روحانی در تلاش است قول‌هایش را برای آزادی بیشتر عملی کند:

او بعد از پیروزی در انتخابات اگرچه از ماه آگوست قدرت را در دست گرفته، گفتمان جدیدی را در سطح بین‌الملل به وجود آورد. او همچنین تغییرات اولیه را در سیاست داخلی با وجود تمام محدودیت‌ها اعمال کرد.

نیروهای جدید: روحانی نیروهای متحد و هم‌فکرش را به قدرت رسانده و همچنین تیم مذاکره‌کننده اتمی را عوض کرده است. تندروهای احمدی‌نژادی با نیروهای معتدل و تکنوکرات جایگزین شده‌اند.

زندانیان سیاسی: قبل از سفر روحانی به آمریکا، چندین زندانی سیاسی قیل از موعد مقرر آزاد شدند. اکنون نیز در صفحه توییتر آیت‌الله خامنه‌ای آمده است که ایشان بیش از ۱۲۰۰ زندانی را عفو کرده یا با تخفیف محازات‌شان موافقت کرده است. هنوز مشخص نیست نام چه کسانی در این لیست قرار دارد. همچنین در ماه سپتامبر، نسرین ستوده وکیل حقوق بشر آزاد شده است. چه تعداد دیگری از زندانیان به دلیل مسایل سیاسی در زندان‌های ایران هستند، نامشخص است.

دانشگاه‌ها: باشروع ترم تحصیلی جدید در ۲۱ سپتامبر تعدادی از دانشجویان و اساتید دانشگاه، که در زمان احمدی‌نژاد به دلیل طرز فکر سیاسی‌شان از دانشگاه‌ها اخراح شده بودند، اجازه دارند دوباره به دانشگاه بازگردند. یک رییس محافظه‌کار دانشگاه برکنار شده است. با این وجود تعدادی دانشجو همچنان در بازداشت بسر می‌برند.

شبکه‌های اجتماعی: وزیر خارجه‌ی دولت روحانی محمدجواد ظریف انتقادها و نظراتی را در فیس‌بوک و توییتر و بعضا پرسش و پاسخ قرار می‌دهد. با این وجود ایرانیان بایستی بر سانسور آنلاین این سایت‌ها غلبه کنند تا بتوانند آن‌ها را باز کنند.

سانسور: بنظر میرسد رسانه‌های ایرانی مقداری آزادانه‌تر می‌توانند اخبارشان را منتشر کنند. با این وجود، جابه‌جایی حد و مرزها نمایان است. وزیر فرهنگ اعلام کرده است که می‌خواهد لیست طویلی از کتاب‌های ممنوعه‌ی دوره احمدی‌نژاد را کوتاه کند. همچنین خانه سینما که یک نهاد حمایتی از فیلم‌سازان است، بازگشایی شده است. این نهاد در زمان احمدی‌نژاد بسته شد. بر اساس گزارشی از نیویورک تایمز استقلال خانه سینما زیر سوال برده شد.

اما با این تغییرات ناچیز به نظر میرسد که روحانی باد مخالف طرفداران تندرواش را احساس میکند. رییس‌جمهور تاکنون موفق نشده که آن‌ها را با لغو فیلتر از شبکه‌های اجتماعی یا رفع حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کاندیداهای اصلاح‌طلب انتخابات سال ۲۰۰۹ راضی کند.

همچنین حقوق بشر در ایران به صورت جدی نگران‌کننده است، به این موضوع در گزارش سازمان ملل هم اشاره شده است.

هر گفت‌وگوی جدید یا احیای دوباره گفت‌وگو میان ایران و جامعه جهانی باید با سوالات حقوق بشری همراه باشد و به هیچ وجه ازین موضوع اجتناب نشود، احمد شهید گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر در مورد اوضاع حقوق بشر در ایران این سخنان را در چهارشنبه گذشته ایراد کرده است. گزارش شهید به خصوص دربرگیرنده‌ی بازه‌ی زمانی قبل از آغاز ماموریت روحانی در ماه اوت است. در این بازه‌ی زمانی موجی از تهدیدها و بازداشت‌ها به راه افتاده و فضای سانسور به شدت افزایش یافته بود. البته بعد از انتخابات تاکنون هیچ نشانه‌ای از بهبود اوضاع مشاهده نشده است. که در گزارش سازمان ملل آمده است.

نیروهای تندرو به صورت قاطعانه در حال بسیج طرفداران‌شان علیه تلاش تحول‌خواهان برای صرف‌نظر کردن از شعار مرگ بر آمریکا در تاریخ ۴ نوامبر سال‌روز تصرف سفارت آمریکا هستند.

از زمانی که دوستان روحانی این شعار را مطابق زمان تشخیص ندادند جنجال زیادی بر سر آن در ایران به راه افتاده است. روحانی در حال صرف تمام توان خود را برای نزدیکی به غرب است. در این میان محافظه‌کاران با راه انداختن یک مسابقه و کنفرانس که در آن بهترین کاریکاتورها و ویدیوها و سایر تصورات خلاقانه علیه آمریکا به نمایش گذاشته می‌شود و به برندگان درحدود ۳۰۰۰ یورو پرداخت می‌شود.

آزادی توکلی نشان می‌دهد که روحانی چقدر با احتیاط قدم‌هایش را انتخاب می‌کند. بر اساس گزارش وب‌سایت کلمه متعلق به اپوزیسیون، او توانسته با پرداخت وثیقه‌ای در حدود ۱۴۰۰۰۰ یورو - یک رقم بسیار بزرگ - و فقط برای ۴ روز آزاد شود. پس از آن بایستی این جوان ۲۷ ساله دوباره به زندان برگردد تا باقی‌مانده مدت محکومیت‌اش را سپری کند. 

منبع: ایران در جهان
منبع اصلی: اشپیگل
مترجم: میلاد محرک‌پور

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.