دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روحانی از بدهی‌های چند هزار میلیاردی دولت گذشته در بخش کشاورزی خبر داد
جرس: رئیس جمهور با تاکید بر این که دولت تمام تلاش خود را برای رونق بخش کشاورزی انجام خواهد داد از بدهی های چند هزار میلیاردی دولت گذشته در این بخش خبر داد و گفت: پس از مشاهده این بدهی ها دیدیم دولت گذشته ارث های خوبی برای ما برجای گذاشته است.  

 

به گزارش مهر ، دکتر حسن روحانی با حضور در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز که صبح امروز در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد اظهار کرد: در زمانی که بنده مسئولیت ریاست جمهوری را برعهده گرفتم با آمار و ارقام دهشتناکی رو به رو شدم، این موضوع را با آقای کلانتری مطرح کردم و بعد هم موضوعات را با آقای مهندس حجتی وزیر کشاورزی فعلی عنوان کردم که البته ایشان اولش ناز می کرد و افرادی را به ما معرفی کرد و گفت، دوره ما گذشته و باید جوان ها بیایند.

 

وی افزود: از همان روز اول آمار تکان دهنده بود. در یک بخش یکی می گفت 13 میلیون تن گندم تولید کرده ایم و از طرفی عنوان می شد که 7.5 میلیون تن نیاز به واردات گندم داریم و البته می گفتند که بیش از 10.5 میلیون تن گندم بیشتر نیاز نداریم. در این شرایط دیدم که ریاضی ما کفایت نمی کند، در نهایت متاسفانه متوجه شدیم که باید بیش از 7 میلیون تن گندم وارد کنیم.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: همه این ها در شرایطی اتفاق می افتد و ما در حالی نیاز به واردات گندم داریم که نفت ما تحریم شده و از این حوزه باید دلارهای لازم برای واردات استحصال شود کشتی، بیمه و نقل و انتقالات بانکی ما هم تحریم هست و هزار وی یک مصیبت در این بخش داریم. در همین راستا متوجه شدیم که نه تنها گندم بلکه باید بسیاری از نهاده ها وارد شود تا مشکلات پیش رو در بخش کشاورزی مرتفع گردد.

 

رئیس جمهور با بیان این که از طرفی هم برای احیا و رونق کشاورزی دیدیم که در ابتدای پاییز نیاز به کود داریم و برای آن در دولت گذشته قدمی برداشته نشده است، یادآور شد: در آن زمان بسیار کوتاه و تنگ باید برای قوت قلب و برنامه ریزی کشاورز اقدام به واردات کود می کردیم و از پاییز قیمت تضمین شده محصولات را تعیین می کردیم تا کشاورز برنامه ریزی های خود را بر این مبنا صورت دهد که خوشبختانه دولت در همه این زمینه ها توجهی جدی کرد.

 

روحانی ادامه داد: وقتی برای تهیه کود کشاورزان اقدام کردیم دیدیم که بدهی پشت بدهی وجود دارد و باید قبل از هر چیز بدهی 1300 میلیارد تومانی دولت گذشته را پرداخت می کردیم. وقتی با این شرایط مواجه شدیم دیدیم که دولت گذشته ارث های خوبی برای ما برجای گذاشته است. به هر حال هم برای تامین کود از منابع داخلی و خارجی و هم برای پرداخت بدهی کشاورزان قدم های از سوی دولت برداشته شد. 

 

ارسال به :