پنج‌شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ -
- 23 Jan 2020
26 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آذر منصوری: معطل ماندن شعارهای سیاسی روحانی ضعف دولت است
جرس: «برخي مي‌خواهند نااميدي را به جامعه تزريق كنند». «بايد به دولت اعتماد كنيم»، «شعارهاي سياسي معطل مانده روحاني در انتخابات ضعف دولت است»، «ميراث 8 ساله احمدي‌نژاد با تلاش‌هاي يكي، دو ماهه قابل رفع نيست». اينها مهم‌ترين فراز‌هاي سخنان آذر منصوري چهره شناخته شده جريان اصلاحات در گفت‌وگو با «اعتماد» است.  

 

دولت روحاني با فهرست بلندبالايي از نقصان‌ها دولت را احمدي‌نژاد تحويل گرفته است، انبوه بدهي‌ها، خزانه خالي، بي‌انصباطي‌هاي مالي و آمارهاي غير واقعي از جمله آنها هستند، روحاني و تيمش با اين ضعف‌ها و مشكلات چه بايد بكنند.

 

به نظر من بزرگ‌ترين مشكلي كه ممكن است براي دولت ايجاد نگراني بكند اين است كه با توجه به نقصان و ضعف‌هايي كه حاصل عملكرد 8 ساله احمدي‌نژاد است، مردم اين باور را داشته باشند كه اين نابساماني‌ها در كوتاه‌مدت قابل حل شدن است اما نكته اساسي اين است كه اين ميراث 8 ساله احمدي‌نژاد با تلاش‌هاي يكي، دو ماهه قابل رفع نيست و نيازمند مجموع تدابيري است.

 

روحاني وعده داده بود كه صد روز بعد از تحويل دولت به مردم گزارشي از عملكردش را ارائه كند، به نظرتان اين گزارش مي‌تواند مردم را همچنان اميدوار نگه دارد؟

 

آنچه من از حرف‌هاي روحاني براي ارائه گزارش صد روزگي دولت برداشت كردم ارائه گزارش كاملي از وضعيت موجود كشور به مردم است نه حل مشكلات و كاستي‌ها و نقصان ‌هايي كه از دولت قبلي به او رسيده است. تحويل گرفتن دولت يازدهم توسط روحاني و توقف روند دولت احمدي‌نژاد نشان مي‌دهد كه آن روند مخرب به ويژه در حوزه اقتصاد متوقف شده و مسير جديدي پيش رو گرفته است.

 

مردمي كه به روحاني راي دادند به طور ويژه دو خاستگاه داشتند؛ يكي آنهايي كه خواستار رفع مشكلات معيشتي بودند و ديگري جمعي به دنبال گشايش فضاي سياسي كشور، آيا در اين مقطع دولت به اين دو ديدگاه توجه داشته است؟

 

ما بايد به اين نكته توجه جدي داشته باشيم كه سياست داخلي و سياست خارجي كشور در امتداد يكديگر هستند و عدم توجه به يكي باعث ناكام ماندن ديگري مي‌شود .

 

برخي نقد مي‌كنند كه دولت همه تلاشش را روي دپيلماسي قرار داده است و به امور داخلي توجهي نمي‌كند، اين نقد را قبول داريد؟

 

دولت اگر بخواهد ديپلماسي موثر و نتيجه‌بخشي داشته باشد تا به واسطه آن بتواند با اقتدار پشت ميز مذاكره با غرب بنشيند و تحريم‌‌هاي سختگيرانه عليه نظام را رفع كند و مانع صدور قطعنامه‌هاي جديد‌تر عليه كشور شود بايد پشتوانه داخلي محكمي داشته باشد و اين يعني بهبود و حفاظت از اميدي كه در جامعه شكل گرفته است. اگر اين پشتوانه داخلي نباشد شعار‌ها و وعده‌هاي اميدبخش دولت روحاني همچون پايين آوردن خط فقر، حل مشكل بيكاري و تحقق حقوق شهروندي و گشايش و فضاي سياسي كشور هم حاصل نخواهد شد.

 

باتوجه به كارنامه سه ماهه دولت روحاني فكر مي‌كنيد دولت پشتوانه مردمي‌اش را همچنان حفظ كرده است؟

 

با توجه به اقدامات دولت در اين سه ماهه گذشته پشتوانه مردمي دولت نه تنها حفظ شده است بلكه بخش‌هايي از اصولگرايان هم كه واقع‌بين و منصف هستند به اين جمع اضافه شده‌اند.

 

نقاط ضعف و قوت عملكرد سه ماهه دولت را چه مي‌دانيد؟

 

بيشترين توفيق دولت روحاني در اين مدت كوتاه در دستگاه ديپلماسي مشاهده مي‌شود. اهميت اين توفيق زماني دو چندان مي‌شود كه كارشكني‌هاي صورت گرفته عليه اقدامات دولتمردان را در اين ايام در نظر گرفت.

 

نقطه ضعف دولت چه؟

 

به هر حال به خاطر تغيير فضايي كه چه در زمان انتخابات و چه پس از آن در سياست داخلي شكل گرفت يكسري شعارهاي معطل مانده‌يي وجود دارد كه در فصل انتخابات به مردم وعده داده شد و رسيدگي جدي به آنها لازمه موفقيت بيشتر دولت است چرا كه توفيق در سياست داخلي و سياست خارجي در تلازم جدي با هم هستند و آن چيزي نيست جز پيشرفت در عرصه حقوق شهروندي، آزادي‌هاي مدني و بهبود فضاي سياسي و...

 

بيشترين قشر حامي روحاني افرادي بودند خواستارتغيير فضاي سياسي كشور، اما اخيرا بعضي دولتمردان چون وزير دادگستري مي‌گويند دولت وارد اين ماجرا ها نمي‌شود. فكر نمي‌كنيد اين تهديدي براي پشتوانه مردمي دولت است؟

 

بحث زندانيان سياسي و محدويت‌ها، گشايش و فضاي سياسي كشور از جمله اين توقعات و انتظارات قريب به اتفاق مردمي است كه در انتخابات 24 خرداد پاي صندوق‌هاي راي آمدند. اين نكته خيلي جدي است كه هم كنشگران جامعه سياسي بايد به آن توجه داشته باشند و هم دولتمردان كابينه يازدهم. دولت پيگير اين امور هم هست اما برخي مخالفان تندرو مي‌خواهند به جامعه القا كنند كه دولت اين وعده‌ها را براي جلب آراي مردم سر داده است.

 

دولت بايد با اين مطالبات و موانعي كه بر سر راه دارد چه كند؟

 

اينها مطالبات بحق مردم در زمان انتخابات بود كه به گوش حاكميت هم رسيد اما بايد توجه داشته باشيم كه همان‌طور كه دامن زدن به ديگر مطالبات مردم مثل كاهش تورم، كاهش فقر، كاهش گراني‌ها و غيره مي‌تواند فضاي سياسي كشور را تغيير دهد دامن زدن به اين دست مطالبات كه همگان مي‌دانند در يد اختيارات دولت نيست كه آنها را حل كند.

 

توصيه‌تان به روحاني و دولتمردانش براي سامان دادن به اين دست مطالبات چيست؟

 

ابتدا ما بايد به دولت روحاني اعتماد كنيم و بدانيم برخي مي‌خواهند جامعه را نااميد كنند. دولت هم بايد براي سامان دادن به مطالبات معطل مانده‌اش چاره‌يابي كند و از برنامه‌هايش در اين باره به مردم خبر دهد. در مقابل مردم هم بايد به مطالبات‌شان منطقي‌تر و واقع‌بينانه‌‌تر نگاه كنند چرا كه افراطيون به دنبال اين هستند دستاويزي بيابند تا اميدي كه در جامعه شكل گرفته را به نااميدي تبديل كنند.

 

روحاني و دولتمردانش چه بكنند كه همواره پشتوانه مردمي‌شان را حفظ كنند؟

 

اين بستگي به نوع مطالبات و طرح مسائل دارد. متاسفانه برخي آقايان سعي مي‌كنند با شدت بخشيدن به حجم و سطح مطالبات، اين باور را در مردم ايجاد كنند كه دولتمردان از عهده شعارها و برنامه‌هاي اعلام شده‌شان برنمي‌آيند. قاعدتا مخالفان روحاني كه در انتخابات 24 خرداد ناكام ماندند و با بي‌اقبالي مردم مواجه شدند به دليل نگاه‌شان به دولت پشتوانه مردمي آن را نشانه گرفته ‌اند و همه سعي خود را به‌كار خواهند بست تا دولت توفيقي به دست نياورد. مهم‌ترين هدف‌شان اين است كه بين دولت و پشتوانه مردمي و اجتماعي‌اش شكاف ايجاد كنند و به هواداراني كه به دولت دل بسته‌اند نااميدي تزريق كنند.
 

ارسال به :