دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 30 Mar 2020
04 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اگر منتظری بود اعتراض می کرد!
هفته گذشته، اتفاقاتی در سیستم قضایی و بلکه نظام حکومتی جمهوری اسلامی رخ داد که به نظر شبیه ترین رفتار به اعدام‌های سال ۶۷ بود.  


هفته گذشته، اتفاقی در سیستم قضایی و بلکه نظام حکومتی جمهوری اسلامی رخ داد که به نظر شبیه ترین رفتار به به ماجرای اعدام‌های ظالمانه ی سال ۶۷،بود. 

 ۱۶ تن از زندانیان ( شاید هم محکومان) ، به انتقام شهادت ۱۶ تن از سربازان سراوان، در یک شب اعدام شدند.
 

در حد اطلاع نگارنده، این انتقام خونین، با سکوت شبیه به تائید بسیاری از فعالان سیاسی مواجهه شد. بدتر از آن، گروهی به توجیه سکوت خودشان هم پرداختند تا تلویحاً رفتار جمهوری اسلامی را در اعدام «ناگهانی» و انتقام گونه از مخالفان خود، نسبتا موجه جلوه دهند و یا دست کم نشان دهند که که سکوتشان به معنای خیانت به مبانی ابتدایی و اولیه ی  حقوق بشری نیست و یا بعضی از زندانیان  برابرتر و برخی مقتولان بی گناهترند و  توجیهاتی مبتذل از این دست ...
 

من در این عبارت روی کلمه ی «ناگهانی» تاکید دارم. قیدی که به خوبی و با قوتِ تمام، زیر آب تمام استدلال های ریز و درشت و سیاه وسفید همه ی حامیان رنگارنگ اعدام‌های اخیر را می زند...قیدی که نه تنها نشان از لاقیدی قوه ی قضائیه جمهوری اسلامی به ابتدایی‌ترین مبانی حقوق بشر دارد و پنبه ی استقلالش را می زند ، بلکه او را تا سطح یک عامل دست چندم مافیا تقلیل می دهد ..


نگارنده بر این باور است که هم سربازان شهید سراوان و هم اعدام شدگان، اگرچه شهیدانی بی‌گناه و قربانیانی گناهکار بودند اما هر دو گروه قربانی باندهای مافیایی شدند که رد پای آنها را می توان در ایران و عربستان و آمریکا به وضوح دید. مافیایی که به هر قیمت نمی گذارد مسیر فروش نفت ایران در دوران طلایی قیمت نفت، هموار شود.


امروز هم، در اقدامی وحشیانه، دادستان سیستان و بلوچستان ترور شد، لابد به انتقام قتل عام زندانیان!... معلوم نیست چند خون دیگر باید بر زمین بریزد تا مدافعان صوری و اسمی حقوق بشر در ایران بدانند که "خون به خون شستن محال آمد محال " . تا بر همه معلوم شود که اصل بر برائت انسان هاست .. تا کوچک و بزرگمان بدانیم که از آتش انتقام جز خانواده‌های ایرانی و هموطنانمان کسی دیگر، زانوی غم به بغل نخواهد گرفت ...


باری، مخاطبان این سخن کوتاه، باندهای مافیایی و قاچاقیانی نیستند که سهم اصلی و عمده ای در تحریم ها و سیاست های تندروانه دارند. تندروهایی که عامل دست قاچاقچی‌ها می شوند نیستند. کسانی که خون هموطنان شیعه و سنی را به حکم دینشان!مباح می دانند نیستند. مخاطبان این یادداشت کسانی هستند که اهل تحلیل اند، اهل خبرند و اهل سیاست... مخاطبانی که لاجرم   بی‌خبر نیستند که امروز سالگرد وفات آیت حسینعلی منتظری است... مجتهدی که به خاطر اعتراض به قتل‌ها و اعدام‌های انتقام گونه، به عالیترین مقام رسمی کشور ، نه گفت ... مجتهدی که به خاطر این اعتراض ها، در ذهن و خاطر ایرانیان ماندگار و در پیشگاه تاریخ روسفید شد ... مجتهدی که اگر امروز در میان ما بود به این کشت و کشتار اعتراض می کرد ..

یادش به خیر باد  ...
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.