پنج‌شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ -
- 23 Jan 2020
26 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
فایننشیال‌تایمز: اعراب از بهبود روابط تهران-واشنگتن ناراحتند
جرس: یک روزنامه انگلیسی به تشریح مواضع کشورهای حاشیه خلیج فارس و ناراحتی آن‌ها از احتمال پایان بحران ۳۵ ساله روابط آمریکا و ایران پرداخت.

 

به گزارش اعتدال، روزنامه انگلیسی "فایننشال تایمز" طی یادداشتی به تشریح مواضع کشورهای خلیج و ناراحتی آن‌ها از احتمال پایان بحران 35‌ساله روابط آمریکا و ایران پرداخت.

 

این روزنامه نوشت: با گذشت هر چه بیشتر زمان شک و تردید‌ها در خصوص انتقال قدرت و نفوذ از کشورهای عربی به ایران کم تر می شود.

 

فایننشال تایمز با اشاره به سفرهای اخیر جان‌کری وزیر‌ خارجه آمریکا به کشورهای خلیج فارس و اطمینان دادن به آن‌ها در خصوص مذاکرات هسته‌ای ژنو اعلام کرد هرچند این کشورها با اسرائیل روابط دیپلماتیک ندارند ولی یک پیوند مشترک با این رژیم دارند و آن‌هم از کاهش توانایی‌هایی نظامی ایران است.

 

این روزنامه انگلیسی در ادامه اعلام کرد که توافق بزرگ هسته‌ای غرب با جمهوری اسلامی ایران تحولی استراتژیک در منطقه به شمار می‌رود چرا که این نگرانی‌ها نزد کشورهای خلیج فارس وجود دارد که افزایش تولید انرژی در آمریکا و خودکفایی این کشور در این زمینه باعث شود که واشنگتن به هم‌پیمانان عربی ثروتمند خود پشت کند.

 

 فایننشال تایمز در پایان با اشاره به مقاله عبد‌المنعم ابراهیم نویسنده بحرینی افزود مذاکرات ژنو نشان‌دهنده تحول سیاسی و استراتژیک از سوی آمریکا در منطقه خلیج فارس است، چرا که این کشور می خواهد یک هم‌پیمان جدید به نام ایران را جایگزین هم پیمان استراتژیک تاریخی خود یعنی عربستان نماید.

ارسال به :