چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
کاهش قیمت ارز و سکه
جرس: در پی توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ بخشی از دارایی‌های ارزی مسدود شده ایران در بانک‌های آسیایی قابل دسترسی خواهد بود.  

 

به دنبال توافق صلح هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، آمریکا اعلام کرد: ایران درآمد 1.5 میلیارد دلاری خود از تجارت طلا و دیگر معادن با ارزش را به دست می‌آورد.

 

به گزارش رویترز،‌ به دنبال توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در ژنو میلیاردها دلار پول بلوکه شده ایران (ناشی از تحریم تجاری) از سوی آمریکا آزاد می‌شود.

 

بنابر این گزارش، به موجب توافق صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای غربی که بامداد امروز صورت گرفت، تهران به بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت، مواد نفتی، طلا و دیگر معادن خود دست پیدا می‌کند.

 

کاخ سفید هم عنوان کرد: قرارداد موقت ژنو باعث کاهش تحریم‌ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران است.

 

در این توافقات آمده است: تحریم بر بخش ماشین‌های ایرانی و صادرات مواد نفتی ایران تعلیق می‌شود و احتمال می‌رود، جمهوری اسلامی ایران درآمد 1.5 میلیارد دلاری خود از تجارت طلا و دیگر معادن باارزش را به دست می‌آورد.

 

در پایان این گزارش آمده است: به مشتریان نفت ایران این اجازه داده می‌شود، تا در سطح فعلی فعالیت کنند. اجازه انتقال 4.2 میلیارد دلار از فروش آن به ایران داده می‌شود اگر تعهداتش را انجام دهد.

 

بازار ارز و سکه

 

همچنین در پی این توافق انتظار می‌رود علاوه بر اینکه تحریم های جدیدی علیه ایران وضع نشود بلکه شاهد کاهش تحریم های بین المللی نیز باشیم که این امر نیز تاثیر بسزایی در کاهش قیمت دلار در بازار خواهد گذاشت.

 

صبح امروز در بازار غیر رسمی ارز هر دلار امریکا با ۱۲۵ تومان کاهش ۲۸۷۵ تومان معامله شد، همچنین هر سکه تمام طرح جدید (امامی) با ۳۳ هزار تومان کاهش به ۸۵۴٫۰۰۰ تومان رسید.

 

در همین حال رئیس اتحادیه کشوری فروشندگان طلا و جواهر نیز با اشاره به ۴۷ دلاری قیمت جهانی هر اونس طلا در یک هفته اخیر (۱۲۴۴ دلار) گفت: نرخ سکه بهار آزادی طرح قدیم و جدید یکسان و ۸۸۸ هزار تومان است.

 

محمد کشتی آرای در گفتگو با رادیو اقتصاد گفت: این نرخ ها در ۱۵ ماه اخیر کمترین قیمت در جهان و ایران محسوب می شود.

 

رئیس اتحادیه کشوری فروشندگان طلا و جواهر تهران، افزود: نیم سکه امروز یکشنبه ۴۵۵هزار تومان، ربع سکه ۲۶۸ هزار تومان و سکه های یک گرمی ۱۷۵ هزار تومان معامله می شود.

 

کشتی آرای گفت: قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۹۰ هزار و ۷۰۰ تومان است.

 

وی افزود: افزایش عرضه طلا در بازارهای جهانی افزایش یافته و رفتار مشابه در بازار داخلی هم دیده می شود.

 

کشتی آرای پیش بینی کرد قیمت ها تا پایان سال افزایش نیابد.

 

اما پس از کاهش قابل توجه قیمت ها در بازار سکه، طلا و ارز در ساعات ابتدایی صبح امروز، دوباره بازار شاهد افزایش نسبی قیمت بود. به طوری که قیمت دلار پس از اینکه صبح امروز ۲۸۷۵ تومان معامله شده بود، حوالی ظهر به قیمت ۲۹۵۰ تومان رسید. دلار در بازار دیروز نیز با همین قیمت معامله شده بود. همچنین بازار طلا نیز پس از شوک صبح امروز، حوالی ظهر به ثبات نسبی قیمت رسید. هر سکه تمام بهار آزادی در بازار با قیمت ۸۵۴ هزار تومان معامله شد.

 

بازار مسکن

 

رئیس اتحادیه املاک کشوری نیز در اظهارنظری درباره واکنش بازار مسکن به توافق ژنو گفت:‌ واکنش بازار مسکن به توافق ژنو تا ۱۰ روز آینده خود را نشان می‌دهد.

 

مصطفی قلی خسروی در پاسخ به این سؤال خبرگزاری فارس، که واکنش بازار مسکن به توافق ژنو چگونه خواهد بود، افزود: مطمئنا بازار مسکن فعلا به این سرعت نسبت به توافق ژنو واکنشی نخواهد داشت، بنابراین باید تا 10 روز دیگر صبر کرد و دید چه اتفاقی رخ می‌دهد.

 

قلی خسروی با اشاره به اینکه افرادی بودند که قصد داشتند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و به همین دلیل مسکن‌های ساخته شده را عرضه نمی‌کردند، تاکید کرد: برخی سوء‌استفاده‌کنندگان از بازار مسکن باید بدانند که باید به سرعت قیمت‌های خود را پائین بیاورند.
 

ارسال به :