سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
13 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مادر مجید دری: امیدوارم دولتی که آمده آزادی و حق تحصیل را برای همه فراهم کند
جرس: منور هاشمی، مادر مجید دری، فعال دانشجویی محبوس در زندان کارون اهواز امیدوار است که دولت جدید بر اساس وعده هایی که داده و امیدهایی که ایجاد کرده حرکت مثبتی برای آزادی زندانیان سیاسی انجام دهد.  

 

 مجید دری، عضو شورای دفاع از حق تحصیل، ١٨ تیرماه سال ۱۳۸۸ در شهر قزوین بازداشت و در آذر ماه همان سال از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی، به دلیل اتهاماتی چون محاربه، اقدام علیه امنیت ملی و بر هم زدن نظم عمومی به یازده سال زندان همراه با تبعید محکوم شد. حکمی که در دادگاه تجدید نظر به ۶.۵ سال زندان در تبعید کاهش یافت.

 

مادر مجید دری در گفت و گو با کلمه، با بیان اینکه پسرش روز یکشنبه هفته ی گذشته به زندان کارون اهواز برگشت می گوید: دو بار تمدید کردند و بعدا هم گفتند که باید برود و خودش را معرفی کند که یکشنبه رفت. نمیدانیم چرا تمدید نکردند اما از نظر جسمی مشکلاتی دارد و چند بار دکتر هم رفته و مدارک پزشکی اش را هم ما بردیم دادستانی و دادیم. در واقع مرخصی دوم هم به خاطر مدارک پزشکی اش بود. یک غده چربی هم در چشم مجید بود که دکتر گفت باید عمل کنیم که به خاطر شرایط آنجا جای مناسبی نبود عمل نکردند چشمش را. حالا صبر کردیم که انشاالله هر موقع آزاد شد عمل کنیم.

 

مجید دری که شهریور ماه امسال برای اولین بار بعد از چهار سال حبس در تبعید به مرخصی آمده بود به گفته ی مادرش در شرایط روحی وضعیت مناسبی داشته و علیرغم وضعیت نامساعد زندان اهواز و آب و هوای وخیم آنجا روحیه و توان خود را حفط کرده است.

 

یکی از معضلاتی که پس از مدتی برای زندانیان سیاسی و خانواده های آن ها هویدا می شود آسیب هاییست که هم خانواده ها و هم زندانیان پس از بازگشت از مرخصی ها دچارش می شوند. اغلب می گویند دو هوایی شدن آزار دهنده است و تحمل شرایط را سخت تر می کند. مادر این فعال دانشجویی دربند می گوید که آن ها هم این مسئله را درک کرده و از آن رنج برده اند: هم برای ما خیلی سخت است و هم برای خودش. دیروز وقتی زنگ زد از صدایش معلوم بود که خوشحال و سرحال نیست. البته سرماخوردگی هم داشت که یک مقدار بهتر شده بود.

 

علاوه بر مجید دری، ابوالفضل عابدینی و ضیا نبوی دو زندانی سیاسی سبز دیگر محبوس در زندان کارون اهواز هستند که هیچ کدام تا به حال به مرخصی نیامده اند. مادر مجید دری می گوید: آنها هم مثل مجید هستند و من زیاد خبر دقیق ندارم وقتی می پرسم بچه ها چطورند؟ میگوید خوبند. مثل خودش، وقتی در باره ی خودش هم میپرسیم میگوید خوبم. به خاطر اینکه ما ناراحت نشویم خیلی از مسایل را به ما نمیگویند. وقتی آمده بود اصلا صحبت نمیکرد. آنجا خیلی اذیت می شوند.

 

چند روز پیش منابع خبری اعلام کردند مسئولان زندان کارون به زندانیان اعلام کرده‌اند که طی بخشنامه‌ای که از سوی سازمان زندانهای استان صادر شده است برخی امکانات رفاهی زندانیان مانند آشپزخانه بزودی جمع خواهد شد.

 

بر اساس این گزارش از آنجا که جیره غذایی زندان قابل خوردن نیست اکثر زندانیان با هزینه شخصی خود اقدام به پخت غذا می‌کنند. اما بر اساس اعلام مسئولین بزودی آشپزخانه زندان جمع آوری خواهد شد و زندانیان مجبور به خوردن جیره دولتی زندان خواهند بود.

 

مادر مجید دری می گوید که از این دستور بی خبر است و مجید به او چیزی نگفته است اما در ادامه گله می کند: چه امکاناتی دارند که بخواهند کم کنند؟ خیلی از چیزهایی که باید داشته باشند را ندارند حالا همانی هم که دارند خب حالا هر کاری از دستشان بر میآید انجام میدهند هر کس زورش میرسد هر کاری می کند دیگر. ما که همش نگران و دلواپس هستیم. ولی کاری از دستمان بر نمیآید و باید صبر کنیم. انشاالله که امکان آزادی همشان فراهم شود.

 

مادر این زندانی سیاسی می گوید: مجید که هفت سال است از تحصیل محروم است. دو سال قبل از بازداشتش از تحصیل محروم بود و بعد هم ستاره دارش کردند و الان هم روزهایی که بیرون بود چند بار به دانشگاه مراجعه کرد، پیش وزیر علوم هم رفت و یک درخواست و نامه نوشت. ولی فعلا هیچ ترتیب اثری نداند و مدارکش را هم گفتند که بعدا باید بیایی بروی حسابداری حساب کنی تا بتوانی مدارک دیپلمت را بگیری. حالا چه کار بعدا می خواهند بکنند نمیدانم ولی در حال حاضر که ممنوع التحصیل است و ستاره دار.

 

منور هاشمی در پایان با بیان اینکه از بس این مدت رفتیم و آمدیم خودمان هم نمیدانیم چه بگوییم که اثر داشته باشد جایی حرفمان، و با اشاره به وعده های دولت روحانی می گوید” من در حال حاضر نمیدانم چه بگویم که اثر داشته باشد. امیدوارم دولت جدید و مسئولانی که جدید آمدند کاری بکنند برای همه، تا آزادی همه فراهم شود تحصیلات برای همه باشد و رفع مشکلات زودتر حصل شود. ما امیدوارم اینهایی که آمدند کاری برای ما هم انجام دهند. 

ارسال به :