سه‌شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ -
- 28 Jan 2020
02 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اطلاعات خاکستری و هجوم رسانه‌ای در ایران
اطلاعات نادرست، بدیل‌های تازه‌ای در برابر حقیقت در ذهن مخاطب می سازد و از شدت اعتماد مخاطب به حقیقت می کاهد. 

 

گزارش نادرست و غیراخلاقی که این هفته از سوی دو رسانه ایرانی حامی حکومت ایران درباره مسیح علی‌نژاد، روزنامه نگار ساکن لندن منتشر شد بار دیگر بحث هایی را درباره هدف و ماهیت این گونه اقدام‌های رسانه‌ای مطرح ساخت که به ویژه در چهار سال اخیر به شکل پیوسته و گسترده‌ای علیه روزنامه نگاران و فعالان مدنی و سیاسی ایرانی به کار برده شده است.


چنین اقدام هایی را می توان به دلیل انتشار اطلاعات از بنیاد نادرست و یا به دلیل ناروایی اخلاقی مطرح کردن اتهام‌های اخلاقی در رسانه، یا تخلف رسانه‌ای و کاری غیر اخلاقی نامید اما این توصیف روشنگر کارکرد و هدف و پیامد این اقدام رسانه‌ای نیست.


برای وارسی دقیق تر شاید بهتر باشد این اقدام بخشی از فرایند انتشار اطلاعات خاکستری نامیده شود.


اطلاعات خاکستری نام فنی است که در دستگاه‌های امنیتی یا سازمان‌های هدایت کننده پروپاگاندا برای بازگویی سازمان یافته آنچه در عرف نامیده می شود به کار برده می شود.


این اصطلاح می کوشد ماهیت اخلاقی این رفتار را پنهان سازد یا به تعبیر دقیق تر آن را در سطح تکنیکی مطرح کند که فراتر از نظام ارزش داوری اخلاقی دیده شود. اگر به این پدیده از این منظر نگریسته شود امکان بیشتری برای بررسی کارکردهای دروغ‌های رسانه‌ای فراهم می شود.

"از این طریق یک دورغ همیشه سنگ بنای دروغ بعدی است که هدف آن سازمان دادن نگرش تازه است. مجموعه‌ای از دروغ‌ها همراه با استنتاج‌های درست از نظر صوری نظام تازه‌ای از مفاهیم را شکل می دهد که شبه حقیقت است."


از منظر نظریه کلاسیک ارتباطات، هدف از انتشار اطلاعات یا ایجاد ارتباط اقناع گیرنده اطلاعات یا مخاطب ارتباط است. بر این مبنا هدف از انتشار اطلاعات خاکستری اقناع از طریق انتشار اطلاعات نادرست است.


در فرآیند انتشار اطلاعات نادرست، هدف محدود به ایجاد باور نسبت به اطلاعات نادرست نیست (اگرچه از تکنیک‌های رایج باور پذیر کردن مانند گفتن‌های بزرگ که کسی احتمال به آن بزرگی را نمی دهد یا دادن جزییات به ظاهر فرعی که مخاطب احتمال بودن آن را نمی دهد یا دادن اطلاعات درست و مشهور در لابلای اطلاعات نادرست، استفاده می شود) بلکه هدف اصلی مخدوش کردن اطلاعات درست یا آن نگرش یا باوری است که از نظر دستگاه پروپاگاندا ناپسند است.


از نظر روانی لازم نیست مخاطب خبری را باور کند تا بر او اثر کند، شگرد قدیمی همه دروغ گوها این است که فقط روی باور کردن توسط مخاطب حساب باز نمی کنند، آن‌ها روی اثر فردی و جمعی دروغ حساب باز می کنند.


به تعبیر دیگر اثر یا اطلاعات نادرست فقط باور کردن آن نیست. بدیل‌های تازه‌ای در برابر حقیقت در ذهن مخاطب می سازد و از شدت اعتماد مخاطب به حقیقت می کاهد.


از این طریق یک دروغ همیشه سنگ بنای دروغ بعدی است که هدف آن سازمان دادن نگرش تازه است. مجموعه‌ای از خبرهای همراه با استنتاج‌های درست از نظر صوری نظام تازه‌ای از مفاهیم را شکل می دهد که شبه حقیقت است.


نظامی از باورها و نگرش‌های تازه که صرفا به دلیل جاخوش کردن در ذهن و در نقل رسانه ای، جایگزین نظامی از باورها و نگرش هایی می شود که حقیقت نامیده می شود یا از نظر حرفه‌ای یا اخلاقی معتبر است.


در سطحی کلی تر، هدف از انتشار این اطلاعات خاکستری استفاده از حساسیت‌های مخاطب برای شکل دادن به برداشت هایی است که زمینه را برای توجیه پذیرکردن اقدام‌های دستگاه سازنده پروپاگاندا یا نظام‌واره فراهم می کند.


به زبان نظامی، این‌ها آتش تهیه توپخانه‌ای است که پیش از وارد عمل شدن نیروهای پیاده نظام به کار برده می شود.


بر این اساس به نظر می رسد واکنش اولیه کسانی که پس از شنیدن این دروغ‌ها به آن لبخند می زنند و روی واضح بودن بودن آنان حساب می کنند نوعی خوش بینی است.


صرف نظر از این که معلوم نیست همه کسانی که دروغ را می شنوند تکذیب آن را هم بشنوند و یا این که از توانایی تجریه و تحلیل آن برای فهم نادرستی آن برخوردار باشند، این اقدام اثرات مخرب خود را به جای خواهد نهاد.


بنابر این نشان دادن واکنش صریح، رسمی، حقوقی و عملی در باره این اقدام‌ها نباید در پشت این نگرش ظاهرا اخلاقی پنهان شود که می پندارد بی‌اعتنایی یا سکوت ناشی از صبوری می تواند چاره کار باشد.


نوع کاربرد این دروغ‌ها و زمان استفاده آن نشان می دهد که این اطلاعات خاکستری هر یک اهداف خاصی دارد. مثلا در بسیاری از موارد افرادی نشانه گرفته می شوند که به دلیل برخورداری از مخاطب بسیار ممکن است به سخنگویانی صاحب نفوذ تبدیل شوند.


هدف این دروغ‌ها گاهی ایجاد زمینه ذهنی منفی یا دامن زدن به زمینه‌های ذهنی منفی پنهان درباره افراد است. گاهی این اقدام‌ها می تواند برای حمایت از یک برنامه سیاسی باشد.


مثلا در زمانی که جریانی در داخل ایران سخن از بازگشت روزنامه نگاران به کشور می گوید جریان رسانه‌ای جناح مقابل به مجموعه‌ای از اخبار که هدف آن ساختن چهره منفی از همین افراد است دامن می زند.


تا زمانی که دولت محمود احمدی نژاد و سیاست پیشین آن در ایران مسلط بود شاید سخن گفتن از موضع مدیران رسانه‌ای در ایران درباره جریان انتشار اطلاعات خاکستری یا دروغ‌های رسانه‌ای نمی توانست معنای عملی داشته باشد.


علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت حسن روحانی به صراحت گفته است که هدایت بخش‌های فرهنگی و رسانه‌ای وزارت ارشاد را دستگاه‌ها و چهره‌های امنیتی برعهده داشته اند که به تعبیر او امور را "دیکته" می کرده اند.


اما اکنون که چنین رویه‌ای از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار می گیرد، انتظارها برای واکنش نشان دادن مسئولان رسانه‌ای کشور نسبت به این جریان سازی یا انتشار اطلاعات خاکستری و بالا گرفته است.


این که گروهی از روزنامه نگاران و فعالان مدنی و سیاسی ایرانی در خارج از کشور زندگی می کنند و دستشان از پیگیری حقوقی شکایت کوتاه است نمی تواند مجوزی برای نادیده گرفتن حقوق آنان توسط رسانه‌ای در درون ایران باشد.


تاکنون در موارد زیادی دیده شده است که انتشار این اخبار جهت دار و اطلاعات خاکستری تا چه حد توانسته پیامدهای ناگواری بر زندگی و اعتبار حرفه‌ای افراد داشته باشد.


بنا بر این شاید زمان آن رسیده باشد که روزنامه نگاران و فعالان مدنی و سیاسی از طرق عملی و قانونی بر تلاش خود برای کاستن از این نوع جریان سازی مخرب رسانه‌ای و امنیتی بیافزایند.


منبع: بی بی سی 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.