چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
- 22 Jan 2020
25 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حسین کروبی: پدرم همواره پیگیر حال دانشجویان زندانی است
جرس: مراسم زادروز سید ضیاء نبوی دانشجوی ستاره دار دربند، با حضور جمعی از فعالین سیاسی و دانشجویی در تهران برگزار شد.
 

به گزارش کلمه ، برای پنجمین سال پیاپی مراسم بزرگداشت تولد ضیا نبوی با حضور علی اکبر نبوی پدر ضیاء نبوی، محمد نوری زاد، حسین کروبی فرزند مهدی کروبی، جواد امام مدیر عامل بنیاد باران، مریم شربتدار قدس همسر فیض الله عرب سرخی، معصومه دهقان همسر عبدالفتاح سلطانی و تنی چند از فعالین سیاسی و مدنی، خانواده نبوی، فعالین سابق و فعلی جنبش دانشجویی و خانواده های زندانیان سیاسی برگزار شد.

 

در این مراسم، در ابتدا یکی از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل سخنان خود را با یادی از شیخ مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و تمام زندانیان در تبعید زندان کارون اهواز – مجید دری و ابوالفضل عابدینی و یادی از مادر و همسر پیمان عارفی – آغاز کرد.

سعید یعقوبی نژاد: ضیاء نبوی وزنه تعادل فعالین دانشگاه بود

در ادامه سعید یعقوبی نژاد از دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابل به شروع آشنایی خود با ضیاء در سال ۸۲ در انجمن اسلامی دانشگاه اشاره کرد و گفت :”سیدضیاء نبوی وزنه تعادل فعالین دانشگاه در آن سالها بود و از همان دوران با نگاه حذفی به شدت مخالف بود. شاخصه ای که او را از دیگر فعالین متمایز می کرد روبرو شدن او با حوادث بدون کم و کاست و قدرت بالای پذیرش آرا و نظرات مخالف بود.”

محمد نوریزاد: در برخورد با ضیاء دچار لجبازی شده اند

محمد نوری زاد از همبندی های سیدضیا نبوی در بند ۳۵۰ اوین با انتقاد از نحوه برخورد با جوانان گفت: در واقع ما گرفتار یک لجبازی بزرگ از جانب حاکمیتی هستیم که نه تنها جوان را فهم نمیکند بلکه با یک جوانی که اعتراض کردن شان و وظیفه اوست شانه به شانه می ایستد،گفت و گو می کند و از سر لجبازی با او در می افتد.

نوریزاد در ادامه عنوان کرد: ” سید ضیاء به نظر من یکی از زندانیان بی دلیل این سالهای ماست و تکرار سیدضیا را به اشکال مختلف در خودتان می توانید ببینید. ”

حسین کروبی: آقای کروبی همواره پیگیر حال دانشجویان زندانی است

در ادامه حسین کروبی فرزند مهدی کروبی از رهبران در حصر جنبش سبز که همواره رابطه تنگاتنگی با فعالین دانشجویی داشته است با بیان این نکته که شیخ مهدی کروبی از دهه ۷۰ همیشه پیگیر کار زندانیان سیاسی بوده است، گفت: ” واقعیت این است که دوستانی که هزینه پرداخت کردند من جمله آقای کروبی در مقابل هزینه دوستان دانشجو ناچیز است و حال هم که ایشان در حصر هستند، از دوستان دانشجویی که به اسم می شناسند پرس و جو می کنند و از ما می خواهد که با خانواده های این عزیزان در ارتباط باشیم و هنوز هم به یاد خانواده ها و خود زندانیان هستند. ”

میلاد فدائی اصل: ضیاء مفهوم واقعی زندگی را درک کرده است

میلاد فدایی از دیگر همبندی های سیدضیاء در زندان اوین با اشاره به تراژیک بودن مقوله ی زندان بیان کرد: ” ضیا و امثال ضیاء، نماد مسئله ای به نام سختی و تراژیک بودن زندان هستند. فکر میکنم ضیا معنای واقعی زندگی را خوب درک کرده است و احساس میکنم ضیا پس از آزادی خیلی بهتر از ما می تواند هدف گذاری کند زیرا معنا و مفهوم زندگی را درک کرده است.”

حسام سلامت: ضیاء نبوی از خود توهم زدائی کرده است

حسام سلامت از دوستان نزدیک سیدضیا نبوی و از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل به مسئله ای که همه باید به آن فکر کنیم و ضیا هم با کردارش ما را به فکر کردن وادار کرده این است که چطور میشود مقاومت کرد،با اتکا به چه نیرویی می توان مقاومت کرد؟ این سوال به این علت است که همه ی ما در عصری زندگی میکنیم که عصر پسا ایدئولوژی است و ایدوئولوژی ها دیگر هویت کلاسیک و سنتی خود را ندارند.

می توان از لابلای نامه های ضیا از زندان رد این پاسخ را گرفت که چطور نوعی خود انتقادی و خوداندیشی مداوم ضیا و دعوت به خودانتقادی در روحیه مقاومت او نقش داشته است.

نکته دیگر این است که نامه های ضیا نبوی از زندان حتی پارادایم نامه از زندان را در ایران معاصر تغییر داده است.

نکته دیگری که به چشم میآید توهم زدایی او از خود است و جدی نگرفتن خود است ، بطور مثال بازگشت دانشجو های محروم از تحصیل به دانشگاه را مرتبط به عملکرد شورای دفاع از حق تحصیل نمی داند که البته فکر میکنم این شورا بسیار عالی عمل کرد و اگر نبود بحث دانشجوی ستاره دار در جامعه پرابلماتیک نمیشد .

میلاد اسدی: تبعید جفای مضاعف در حق خانواده های زندانیان است

میلاد اسدی از اعضای سابق دفتر تحکیم وحدت که همبندی ضیاء نبوی و پیمان عارفی بوده با اشاره به یکسان بودن شرایط در تبعیدِ ضیا نبوی و پیمان عارفی ضمن همدردی با پیمان عارفی و خانواده داغدارش به تراژیک بودن پنجمین تولد سیدضیاء در زندان اشاره کرد و با بیان این نکته که تبعید جفای مضاعف در حق خانواده های زندانیان است خواستار توجه ویژه مسئولین قضایی کشور به مشکلات زندانیان سیاسی در تبعید شد.

این عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم در ادامه با نقدی بر جنبش دانشجویی اظهار امیدواری کرد فعالیت های دانشجویی منوط به گردهمایی ها و تجمعات ۱۶ آذر نباشد و با هدف گذاری جدید فعالین دانشجویی شاهد جنبش دانشجویی پویا و منتقد باشیم تا با ایجاد بستر مناسب جامعه را از رسیدن به امثال احمدی نژادها بازدارد.

زهرا توحیدی: ضیاء می گفت نقش ما در ستاره دار شدنمان را نقد کنیم

زهرا توحیدی از دانشجویان محروم از تحصیل و عضو شورای دفاع از حق تحصیل با یادآوری اولین ملاقات خود با سیدضیاء در پارک لاله گفت: ” اولین دیدار ما حول محور محرومیت از تحصیل و تشکیل شورای دفاع از حق تحصیل بود که بعد از چند جلسه متوجه این نکته شدیم که ضیاء دقیقا کسی است که بسیار خوب گوش میدهد،تحمل می کند و می تواند نقطه ثقل این جریان باشد .”

همچنین زهرا توحیدی با اشاره به پیشنهاد ضیاء برای بررسی نقش خود ِدانشجویان ستاره دار در محرومیت از تحصیل گفت : ” برای من بسیار جالب بود که چطور وقتی شخصی از حق طبیعی خود محروم شده است به نقد روند فعالیت های گذشته خود پرداخته و بدنبال راهکاری برای جلوگیری از تکرار این واقعه برای دیگر فعالین است. ”

محسن برزگر: از ضیاءنبوی تمجید کرد و راهی زندان شد

محسن برزگر از فعالین دانشجویی شمال کشور و از دوستان ضیا در انجمن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابل ضمن تمجید از منش ضیاء نبوی گفت: ” وقتی از ضیا نبوی حرف می زنیم،از یک روح، از یک وجود و گفتمان صحبت می کنیم که هنوز در جای جای دانشگاه نوشیروانی حضور دارد و تاثیر ماندگارش هنوز ملموس است.

سوال اینجاست چطور فردی که روندی متعادل تر را دنبال کرده و حتی از شرکت در انتخابات ۹۲ صحبت می کند هنوز یک روز هم به مرخصی نیامده است ؟ من این را در قدرت فردیتی می بینم که زندان می خواهد آن را نابود کند اما نمی تواند .”

محسن برزگر با ذکر جمله ای از سیدضیا گفت: ” یک نقاش بزرگ اگر همه ی نقاشی هایش را از بین ببرند برایش اهمیتی ندارد زیرا می تواند هرروز نقاشی جدیدی خلق کند و این شاید حکایت فردیت ضیا باشد در زندان که به اتهام فردیتش همچنان به مرخصی نمی آید .”

جواد امام: ضیاء نبوی هیچ تشابه فکری با مجاهدین خلق نداشت

در ادامه جواد امام از زندانیان انتخابات ۸۸ از سابقه آشنایی خود در زندان با سیدضیا گفت و رفتار و شخصیت فردی ضیا نبوی را در روند فعالیت های جنبش دانشجویی بسیار موثر دانست و ظلم مضاعف رفته بر او را نشانی از این تاثیرگذاری برشمرد.

این عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به اینکه با مطالعه کیفر خواست ضیا نبوی و اتهام های وارده به او هیچ تشابهی بین آنها پیدا نکرده است گفت: “صدور این حکم سنگین ناشی از مقاومت ضیاء در برابر اتهام واهی همکاری شورای دفاع از حق تحصیل با سازمان مجاهدین خلق بوده است.”

در پایان جواد امام با نقل و قول هایی از ضیاء نبوی از اختلاف فکری این فعال دانشجویی محروم از تحصیل با سازمان مجاهدین گفت: “ضیاء نبوی بارها به بازجوهایش اعلام کرد که من از سازمان منافقین اعلام انزجار می کنم منتها به شرطی که اجازه دهید من در ابتدا افکار خودم را بیان کنم.” مدیر عامل بنیاد باران در پایان سخنان خود ظلم رفته بر او را ناشی از فردیت و شخصیت مقاوم او دانست.

 

ارسال به :