سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
انفجار مرگبار در منطقه شیعه نشین بیروت
جرس: درادامه بحران های منطقه ای، انفجاری شدید در جنوب بیروت، پایتخت لبنان رخ داده و وزارت بهداشت لبنان می‌گوید که این انفجار دست کم پنج کشته بر جای گذاشته است. همزمان نیروهای دولتی در عراق در حال نبرد با شبه‌نظامیانی هستند که بخش‌هایی از دو شهر فلوجه و رمادی را تصرف کرده‌اند.  

 

به گزارش بی بی سی، انفجاری شدید در جنوب بیروت، پایتخت لبنان رخ داده است. وزارت بهداشت لبنان می‌گوید که این انفجار دست کم پنج کشته بر جای گذاشته است.

منطقه ضاحیه، که این انفجار به وسیله یک خودروی بمبگذاری شده در آن به وقوع پیوسته است، از مناطق تحت نفوذ حزب‌الله لبنان به شمار می‌رود.

حداقل ٢٠ نفر هم در این انفجار زخمی‌شده‌اند.

کمتر از یک هفته پیش، محمد شطح، وزیر سابق اقتصاد و از چهره‌های سیاسی منتقد حزب‌الله لبنان و سوریه در یک بمبگذاری در بیروت کشته شد.

در ماه‌های اخیر بیروت و طرابلس صحنه‌ درگیری‌های خشونت‌بار، بمب‌گذاری و حملات انتحاری بوده‌‌اند. از جمله در حمله‌ای دو مهاجم انتحاری سفارت ایران در بیروت را هدف قرار دادند.

تداوم جنگ داخلی سوریه به تشدید اختلافات سنی-شیعه در لبنان انجامیده است.

 

گروه شیعه حزب‌الله لبنان در سوریه به پشتیبانی از بشار اسد می‌جنگد.

در مقابل بخش چشمگیری از گروه‌های سیاسی لبنانی به طور سنتی مخالف بشار اسد هستند و از حضور حزب‌الله لبنان در این درگیری نظامی انتقاد می‌کنند.

 

تداوم بحران در عراق

همزمان این منبع خبری اعلام کرده است که شبه‌نظامیان "حکومت اسلامی عراق و شام" چند ایستگاه پلیس را تصرف و در نقاطی از شهر فلوجه ایست‌های بازرسی برپا کرده‌اند.

 

فرمانده نیروهای ضد تروریستی عراق گفته است که نبردی سنگین در شهر فلوجه در جریان است.

یک مقام ارشد پلیس عراق هم گفته است که شبه‌نظامیان تعدادی از زندانیان را هم آزاد کرده‌اند.

 

پیکارجویان موسوم به "حکومت اسلامی شام و عراق" تصاویر ویدیویی از خود منتشر کرده‌اند که آنها را در حال آتش زدن خودروهای دولتی و خواندن بیانیه‌های هشدارآمیز علیه دولت نوری مالکی، نخست وزیر شیعه عراق نشان می‌دهد.

براساس گزارش‌ها، اعضای بعضی قبایل سنی منطقه هم به خیابان‌ها آمده‌اند تا در کنار نیروهای دولتی و علیه پیکارجویان سنی مبارزه کنند.

روز دوشنبه (۳۰ دسامبر) اقدام نیروهای عراقی در شهر رمادی، برای برچیدن چادر معترضان سنی، به برخوردهای شدیدی منجر شد که در نتیجه آن ۱۴ نفر جان خود را از دست دادند.

در اعتراص به این اقدام ۴۴ نماینده از ائتلاف سیاستمداران سنی استعفانامه خود را به پارلمان عراق ارائه دادند.

گروه‌های سنی در عراق می‌گویند که دولت شیعه این کشور با برخوردهای تبعیض‌آمیز آنها را تحت فشار گذاشته و از نظر سیاسی به حاشیه رانده است. دولت آقای مالکی این اتهامات را رد می‌کند.

روز شنبه، ۲۸ دسامبر هم بازداشت احمد العلوانی، یکی از نمایندگان سنی پارلمان عراق به رویارویی خشونت‌باری منجر شد که دست کم ۵ نفر در آن کشته شدند.

در ماه‌های اخیر خشونت‌های فرقه‌ای در عراق به شدت افزایش یافته است.

سازمان ملل متحد می‌گوید در سال ۲۰۱۳ که خونبارترین سال عراق در پنج سال گذشته بوده، ۷۸۱۸ غیرنظامی و ۱۰۵۰ نفر از ماموران امنیتی انتظامی کشته شده‌اند 

ارسال به :