یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
28 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
افزایش صادرات نفت؛ پیامد توافق ژنو
در سال گذشته خریداران عمده آسیایی، واردات نفت از ایران را به میزان ۱۵ درصد کاهش دادند. در این میان چین و هند به ترتیب کمترین و بیشترین کاهش واردات نفت از ایران را داشته‌اند. 

 این در حالی است که پس از توافق با غرب و کاهش تحریم‌ها، تحلیل گران افزایش سطح صادرات نفتی ایران را پیش بینی می‌کنند. با این وجود داده‌ها افزایش چندانی را در صادرات نفت ایران پس از توافق نوامبر گذشته نشان نمی‌دهند.

چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ طبق داده‌های دولتی و صنایعشان، واردات نفت خام از ایران را مجموعا به میانگین ۹۳۵۸۶۲ بشکه در روز تقلیل دادند. مقایسه این عدد با صادرات ۲. ۲ میلیون بشکه‌ای نفت خام ایران قبل از اجرای تحریم‌ها نشانگر کاهش درآمد ۴۶ میلیارد دلاری تهران است.


توافق نوامبر گذشته مابین ایران و شش قدرت جهان به این عضو اپک اجازه می‌دهد که با حفظ میزان صادرات یک میلیون بشکه‌ای کنونی گشایش‌های لازم به منظور افزایش صادرات نفت خامش در آینده را انجام دهد.
به منظور پر کردن گپ ایجاد شده بر اثر تحریم‌های غربی ایران و بعضی قطعی‌های تولید در شمال آفریقا و خاورمیانه، دیگر تولید کنندگان اپک از جمله عربستان سعودی صادرات نفتی خود را افزایش داده‌اند. لذا هرگونه افزایش تولیدی از طرف ایران منجر به کاهش قیمت‌های نفت خواهد شد.


با این وجود در مورد سرعت بازگشت صادرات نفت ایران به‌‌ همان میزان قبل از سال ۲۰۱۲ تردید وجود دارد. بخصوص با توجه به بی‌تفاوتی خریداران آسیایی نفت این کشور به منظور افزایش واردات قبل از انجام توافق نهایی بر سر مسئله هسته‌ای این قدرت خاورمیانه.
فریدون فشارکی رئیس فکتس گلوبال انرژی روز چهارشنبه در توکیو مدعی شد: «ما دلیل محکمی برای حل و فصل شدن مذاکرات در کوتاه مدت نمی‌بینیم.»


آقای فشارکی که افزایش تولید نفت ایران را تحت همین توافق موقت دویست تا سیصد هزار بشکه تخمین می‌زند گفت: «به نظر ما ممکن است این وضعیت سال‌ها ادامه پیدا کند بدون اینکه مقدار قابل توجهی از نفت ایران وارد بازار شود.»
هفته گذشته ایالات متحده و اتحادیه اروپا با لغو تحریم‌های خرید و فروش فلزات گرانب‌ها و خدمات خودرو که صادرات نفت ایران را نشانه گرفته بود اجرای تعهدات خود طبق توافقنامه هسته‌ای اخیرشان با ایران را آغاز کردند. توافقی که در نوامبر گذشته انجام و از بیستم ژانویه اجرایی شد.
طبق توافق صورت گرفته روز اول فوریه ایران اولین قسط ۵۵۰ میلیون دلاری از ۴. ۴ میلیارد دلار پول درآمد نفتی مسدود شده‌اش را در قبال محدود کردن فعالیت هسته‌ای خود دریافت خواهد کرد.

چین کمتر از همه وارداتش را کاهش داد


ایران از سال ۲۰۱۲ به دلیل برنامه هسته‌ای مناقشه برانگیز خود تحت اعمال شدید‌ترین تحریم‌ها قرار گرفت. در نتیجه این تحریم‌ها صادرات نفتی این کشور به کمتر از نصف کاهش و به کمی بیش از یک میلیون بشکه در روز رسید که ماهانه ضرری چند میلیارد دلاری را متوجه اقتصاد ایران می‌کرد.
چین، بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران، واردات خود از ایران را در سال ۲۰۱۳ تنها با ۲. ۲ درصد کاهش به ۴۲۸۸۴۰ بشکه در روز رساند. اگر توافق هسته‌ای اخیر ایران با غرب انجام نمی‌گرفت، این میزان کم کاهش واردات می‌توانست باعث ایجاد تنش مابین واشنگتن و پکن شود.
هند با خرید میانگین ۱۹۵۶۰۰ بشکه در روز ۳۸ درصد واردات نفت خود از ایران را کاهش داد. تا در سال گذشته بیش از هر کشور دیگری از میزان واردات نفت خود از ایران کاسته باشد.
کره جنوبی نیز خریدش را ۳. ۱۴ درصد کم کرد تا به میزان ۱۳۴۰۰۸ بشکه در روز برسد. در ‌‌نهایت ژاپن که در میان چهار مشتری بزرگ آسیایی نفت ایران آخرین کشوری بود که آمار وارداتش را اعلام کرد با کاهش ۴. ۶ درصدی واردات خود را به ۱۷۷۴۱۴ بشکه در روز رساند تا واردات نفتش از ایران به کمترین میزان بعد از سال ۱۹۸۱ برسد.
بر اساس گزارش‌های منابعی که جابجایی تانکر‌ها را ثبت می‌کنند، صادرات نفت ایران در ژانویه برای سومین ماه پیاپی تا حدی افزایش پیدا کرده است. با این وجود داده‌های در دسترس کنونی از بنادر آسیایی، افزایشی را در ورود محموله‌های نفت از ایران نشان نمی‌دهد.


قبل از اینکه توافقی نهایی صورت پذیرد بعید به نظر می‌رسد که خریداران آسیایی تقاضای نفت خود از ایران را افزایش دهند. پس از توافق ژنو تنها کشوری که در این بین در جهت افزایش واردات نفت از ایران قدم‌هایی برداشته چین است که در حال مذاکره برای عقد قرارداد خرید نفت خام سبک در سال ۲۰۱۴ از ایران است.
 

دور بعدی مذاکرات ایران با شش قدرت جهانی به منظور رسیدن به توافق نهایی برای از میان برداشته شدن تدریجی تحریم‌ها در برابر محدود ساختن قسمت‌هایی از برنامه هسته‌ای این کشور ماه آینده برگزار خواهد شد. برخی محافل محل برگزاری آن را وین اعلام می‌کنند در حالی که پیش‌تر یک مقام رسمی ایالات متحده از برگزاری این دور از مذاکرات در نیویورک خبر داده بود

منبع: رویترز

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.