یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
28 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حمله تندروها به صلح طلبان
در شرایطی که پس از نطق اخیر باراک اوباما در مراسم سخنرانی سالانه ریاست جمهور در کنگره، حامیان جنگ طلب اسرائیل در امریکا از اعمال تحریم های بیشتر علیه جمهوری اسلامی توسط دولت و حتی تصویب آنها در مجلس سنا ناامید شده اند، این افراد دیگر گروه های سیاسی و بعضا یهودی ایالات متحده را به بی تفاوتی در مورد امنیت اسرائیل متهم می کنند.  

البته وقتی این اتهامات جدی‌تر می‌شوند که موضوع مسئله صلح اعراب و اسرائیل باشد. همزمان پس از شروع به اجرای توافقنامه ژنو از بیستم ژانویه موضع گیری‌های کوبنده تندرو‌ها در ایران علیه این توافق شدت گرفت تا جایی که با مثال‌هایی تاریخی دولت روحانی را به خیانت در امانت متهم کردند. در این میان نکته جالب توجه شباهت بسیار زیاد موضع گیری این گروه‌ها ی تندرو در ایران و امریکاست. تندروهایی که با بیش از ده هزار کیلومتر فاصله از یکدیگر هدف مشترکی دارند؛ شکست مذاکرات برای همیشه.


در ادامه نوشته‌ای از تام ویلسن (۱) تحلیلگر تندرو سیاسی و متمایل به اسرائیل می‌آید. آقای ویلسن اهل بریتانیاست و کتابهای او دو سوی اقیانوس اطلس توسط انتشارات امریکایی و بریتانیایی چاپ شده است. متن زیر سی‌ام ژانویه در ماهنامه کامنتاری (۲) منتشر شد. در متن پیش رو توجه شما را به نوع اتهاماتی که متوجه گروههای حامی صلح و هم چنین دولت ایالات متحده می‌شود جلب می‌کنیم. نوشته‌ای که مقایسه آن با اظهارات تندرو‌ها در تهران برای ممانعت از برقرای صلح حکایت از تشابه‌هایی قابل ملاحظه دارد.

 

آخرین خبر‌ها نشانگر کاهش دوچندان حمایت دموکرات‌های سنا از وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران است. باید به این نکته توجه کنید که تلاش‌های بی‌وقفه‌ای برای تصویب تحریم‌های بیشتر به رهبری یهودیان و گروه‌های خود خوانده لیبرال- صهیونیستی در جریان بوده است. چندی پیش مارک کلایمن (۳)، استاد دانشگاه کالیفرنیا در لس انجلس، از کسانی که «اسم‌های یهودی دارند» خواست که با سناتور‌های خود بر ضد تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران رایزنی کنند. چرا که او می‌دانست تاثیر این رایزنی‌ها زمانی بیشتر خواهد بود که توسط کسانی انجام شوند که ظاهرا طرفدار اسرائیل هستند.
برخی لابی‌ها در واشنگتن که البته ادعای طرفداری از اسرائیل را دارند، اعتبار و سابقه خود را در اختیار یک سازمان ائتلافی قرار داده‌اند تا علیه تحریم‌های ایران رایزنی کند. اخیرا جی استریت (۴) و امریکا برای صلح (۵) نیز به این ائتلاف پیوسته‌اند. ائتلافی که از طرف مقامات رسمی کاخ سفید خط می‌گیرد. دیگر افراد و سازمان‌هایی که به این گروه پیوسته‌اند در خوش بینانه‌ترین حالت راجع به سرنوشت اسرائیل کاملا بی‌تفاوتند، مثل انجمن ملی ایرانی امریکایی‌ها (۶).
با این حال بعید است که انگیزه این گروههای دست چپی یهودی از پیوستن به این ائتلاف تمایل آن‌ها به طرفداری از ایران باشد. بلکه حداقل به طور مشخص در مورد جی استریت به نظر می‌رسد که این عمل نشانگر وفاداری رقت بار حزبی این گروه به دولت دموکرات و سیاستگذاری‌های جناح چپ این حزب است. زمانی که در همین جولای گذشته دولت اوباما از تحریم‌ها به عنوان جایگزین حمله نظامی حمایت کرده بود، جی استریت صراحتا از اعمال تحریم پشتیبانی کرد. حالا که دولت در حال زمینه سازی برای از میان برداشتن تحریم هاست، جی استریت هم دقیقا در همین راستا شروع به فعالیت کرده است. امریکا برای صلح، بر خلاف اسمش، کمی بیشتر در مقابله با تحریم‌ها ثابت قدم بوده است. حتی زمانی که دولت تحریم را بهترین روش برای تشویق ایران به شرکت در مذاکرات می‌دانست، آن‌ها با اعمال تحریم‌ها مخالفت کردند.


ائتلاف توسط پلوشرز فاند (۷) ایجاد شد. طنز ماجرا در این است که آن‌ها مدافع جهانی عاری از صلاح هسته ای‌اند. اعضای این ائتلاف در تلاشند تا دلیلی منطقی و اخلاقی برای توجیه مواضع غیر قابل دفاع خود پیدا کنند. آن‌ها با پیچیده نشان دادن مسئله سعی در نادیده گرفتن شواهد دارند. در عین حال اینکه کوشش‌ها در مخالفت با تحریم‌هایی که به طور مشخص برای جلوگیری از ایجاد یک ایران هسته‌ای وضع شده‌اند، توسط افرادی با ادعای مبارزه با تسلیحات هسته‌ای رهبری می‌شود، چیزی ورای تناقض است. لازم به یادآوری است که اکثر افرادی که در مخالفت با جنگ عراق مبارزه می‌کردند با این ادعا که خواهان روش‌های غیر خشونت آمیزند،‌‌ همان کسانی بودند که قبلا به تحریم‌ها علیه عراق اعتراض کرده بودند. حالا درمورد ایران آنهایی که مخالف گزینه نظامی بودند امروز در تلاش و تدارک به منظور مقابله با گزینه تحریم‌ها هستند. در واقع، برخی در این ائتلاف با وارونه نمایی تمام، حامیان تحریم‌ها را به «جنگ طلبی» متهم می‌کنند. سوال این است که از نظر این افراد که مدعی مبارزه با اشاعه هستند، چه فشاری برای جلوگیری از تکثیر تسلیحات هسته‌ای قابل قبول است؟


در مورد این دو گروه ظاهرا حامی اسرائیل، حمایتی که امروز زیر سوال رفته، باید افزود که نقش آفرینی آن‌ها در این ائتلاف هر چه هست نمی‌تواند در ادامه آن تعهدی باشد که به عنوان یک گروه یهودی نسبت به سرنوشت و رفاه اسرائیل دارند. جی استریت زمانی که دولت به شدت در حال رایزنی برای نامزدی چاک هیگل (۸) برای وزارت دفاع بود به وضوح نشان داد که دستورات خود را از دولت اوباما می‌گیرد. اظهارات متعدد ضد اسرائیلی و حتی ضد یهودی هیگل زبانزد خاص و عام و موضع گیریش در قبال ایران به طرز نگران کننده‌ای مبهم بود. جی استریت نتن‌ها نتوانست که با نامزدی او مقابله کند بلکه به پشتیبانی از او برخاست.


امریکا برای صلح ممکن است کمتر سرسپرده دولت اوباما باشد، اما مقابله همیشگی آن‌ها با روش‌های جلوگیری از دستیابی ایران به بمب خود خیانتی است به منافع کشورهای غربی و به طور اخص بقای اسرائیل.
یهودی‌های امریکا و دوستان اسرائیل شاید با روش‌ها و حتی سیاست‌های آیپک (۹)، زوآ (۱۰) و هیئت اضطراری اسرائیل (۱۱) موافق نباشند. با این حال آن‌ها می‌توانند مطمئن باشند که این گروه‌ها واقعا طرفدار اسرائیل هستند. حال اینکه در مورد جی استریت و امریکا برای صلح چنین اطمینانی ساده لوحی تمام است.
(۱) Tom Wilson
(۲) Commentary Magazine
(۳) Mark Kleiman
(۴) J Street:
گروهی لیبرال و مدافع پایان دادن به درگیری‌های اعراب و اسرائیل از طریق دیپلماتیک و با می‌انجی‌گری ایالات متحده که در آوریل ۲۰۰۸ تشکیل شد.
(۵) American» s for Peace Now:
سازمانی غیر انتفاعی مستقر در ایالات متحده که در سال ۱۹۸۱ تشکیل و هدف رسمی آن کمک به رسیدن به یک توافق سیاسی جامع برای مناقشه اسرائیل و فلسطین است.
(۶) National Iranian American Council:
سازمان غیر انتفاعی مدافع حقوق جامعه ایرانی امریکایی‌ها که مقر آن در واشنگتن است. این سازمان در سال ۲۰۰۲ توسط رئیس کنونی‌اش تریتا پارسی تاسیس شد.
(۷) Ploughshares Fund:
موسسه‌ای عمومی است برای جمع آوری کمک‌های مالی و هزینه به منظور جلوگیری از اشاعه استفاده تسلیحات هسته‌ای، شیمیایی، بیولوژیکی و دیگر سلاح‌های جنگی و همچنین جلوگیری از درگیری‌هایی که ممکن است به استفاده از آن‌ها منجر شود. این موسسه توسط فعال حقوق بشر، سلی لیلنتال (۲۰۰۶-۱۹۱۹) در سال ۱۹۸۱ در اوج جنگ سرد تشکیل شد و در سانفرانسیسکو مستقر است.
(۸) Chuck Hagel
(۹) AIPAC (American Israel Public Affair Committee):
لابی مدافع سیاست‌های حمایتی ایالات متحده از اسرائیل که در سال ۱۹۵۱ تشکیل شد. این لابی در سیاست گذاری‌ها در کنگره نقش تعیین کننده‌ای ایفا می‌کند و از تاثیر گذار‌ترین گروههای سیاسی ایالات متحده است. ریس کنونی این گروه آقای مایکل کسن است.
(۱۰) ZOA (Zionist Organization of America):
یکی از اولین ارگانهای رسمی صهیونیستی در ایالات متحده که در ۱۸۹۷ با نام اولیه فدراسیون صهیونیست‌های امریکا تاسیس شد. این گروه با بیش از سی هزار نفر عضو همچنان از جمله برجسته‌ترین موسسات طرفدار اسرائیل در خاک ایالات متحده است.
(۱۱) Emergency Committee for Israel:
گروهی جوان و دست راستی که بخاطر مقابله با بعضی نامزدهای انتخاباتی در انتخابات سنا و کنگره به اتهام دشمنی با اسرائیل، مستند انتقادی از سیاست‌های مربوط به اسرائیل اوباما و همینطور انجام تبلیغاتش در شهر‌های نیویورک و واشنگتن علیه برنامه هسته‌ای ایران شهرت یافته است.

منبع: کامنتاری

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.