سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
13 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سخنگوي دولت: نهادهایی موظف به اجرای نظم هستند، در جريان بازداشت‌هاي راهپيمايي نيستيم
جرس: در پی بازداشت گروهی از اصلاح طلبان در جریان راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب در تهران، سخنگوی دولت با بیان اینکه "در جريان بازداشت‌هاي راهپيمايي نيستيم"، مدعی شد: "به هر ترتيب دستگاه‌هاي انتظامي و امنيتي درخصوص نظمي كه بايد در راهپيمايي طبق قانون لحاظ شود، اقداماتي انجام مي‌دهند."

 

به گزارش اعتماد، محمدباقر نوبخت گفت: در جلسه ديروز ابتدا گزارش حضور گسترده، معني‌دار و اميدبخش مردم در شهرهاي مختلف توسط وزراي محترم ارائه شد و با توجه به اينكه اغلب وزرا در مراكز استان‌ها براي سخنراني دعوت شده بودند فرصتي پيش آمده بود تا آنچه را مشاهده كردند بيان كنند.

وي افزود: آقاي رييس‌جمهور و هيات وزيران به جهت حضور گسترده و حماسي مردم در روز 22 بهمن مراتب قدرداني و تشكرشان به پيشگاه مردم را اعلام كردند. نوبخت گفت: در جلسه ديروز بر اين نكته تاكيد شد كه حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن، حضور دوم بعد از 24 خرداد بود و در راستاي مطالبه و انتظار مقام معظم رهبري صورت گرفت و ما شاهد نمادي از يكپارچگي ملي حول رهبري بوديم و قطعا اين حضور و حماسه جايگاه برتري را براي ايران در مذاكرات خارجي فراهم مي‌كند و باعث خواهد شد كه ايران عزتمندتر اين مسير را طي كند.

 

به گزارش اعتماد، سخنان نوبخت درباره راهپيمايي 22 بهمن مقدمه‌يي شد تا از او صحت برخي اخبار درباره بازداشت پنج نفر در اين راهپيمايي را جويا شويم كه گفت: به هر ترتيب دستگاه‌هاي انتظامي و امنيتي درخصوص نظمي كه بايد در راهپيمايي طبق قانون لحاظ شود، اقداماتي انجام مي‌دهند. ما گزارشي حاكي از اينكه دستگيري صورت بگيرد، در هيات وزيران نداشتيم اما مي‌توانيم اطلاعات بيشتري در اين مورد داشته باشيم.

 

اصلاح‌طلبان واقعيتي از كشور هستند

سخنگوي دولت در ادامه در پاسخ به سوال ديگری مبني بر اينكه آقاي روحاني اخيرا در سخنراني‌هايشان مردم را دعوت مي‌كنند كه پرچمدار آشتي ملي باشند اين تاكيد‌هاي رييس‌جمهور آنقدر پررنگ است كه در مقابل برخي اصولگرايان گفته‌‌اند كه مگر مردم با هم قهرند كه بخواهند آشتي كنند، منظور رييس‌جمهور از وحدت ملي و آشتي ملي چيست و آيا دولت براي رفع برخي اختلافات سال‌هاي اخير جناح‌هاي سياسي كشور برنامه‌يي ويژه‌يي در دست دارد؟ گفت: بايد قبول كنيم كه در راهپيمايي سه‌شنبه، طي 35 سال گذشته يك ويژگي وجود داشت و آن يكپارچگي ملي و برخورداري از يك رهبري هوشمندانه در اداره انقلاب اسلامي بوده است كه همزمان در زمان حضرت امام نيز اين موضوع به خوبي انجام شد و هم‌اكنون نيز شاهد همين استمرار از سوي مقام معظم رهبري هستيم. اين دو از اركان و دلايل موفق بودن انقلاب اسلامي طي 35 سال گذشته به رقم فشارهاي بدخواهان و دشمنان انقلاب اسلامي بود. وي با بيان اينكه اين يكپارچگي به اين معنا نيست كه ما سلايق سياسي در كشور را نداشته باشيم، خاطرنشان كرد: كسي نمي‌تواند كتمان كند كه اصلاح‌طلبان واقعيتي از اين كشور هستند كما اينكه اصولگرايان هم واقعيتي در اين كشورند و اين موضوع با يكپارچگي ملي مغايرتي ندارد چراكه هرجا بحث منافع ملي در ميان باشد اين دو در كنار هم هستند.

 

همه با هم فرصتي براي خدمت داشته باشيم

نوبخت گفت: آقاي رييس‌جمهور از جريان‌هاي متنوع در كشور دعوت كردند كه در راستاي يكپارچگي ملي در راهپيمايي حضور داشته باشند، بنابراين مي‌شود هر دو تنوع وجود داشته باشد و افراد سلايق خود را داشته باشند. سخنگوي دولت همچنين گفت: شاهد بوديم كه قوه مجريه از تمامي سلايق سياسي با برخورداري از وجه شايستگي استفاده كرده و اين موضوع به اين معنا نيست كه آنها اعتقادات‌ و نگرش‌هاي خود را كنار بگذارند، اما اين موضوع مورد توجه است كه همه با هم فرصتي براي خدمت به مردم و تبيين منافع ملي و رسيدن به وحدت داشته باشيم و آقاي روحاني به دنبال اين موضوع است. سلامت مرزداران پراهميت است نوبخت در ادامه نشست خبري‌اش همچنين درباره اينكه چه اقداماتي براي آزادي سربازان گروگان گرفته شده انجام شده است، گفت: براي دولت تامين سلامت و امنيت تمامي آحاد ايراني به خصوص كساني كه مرزداران ما هستند بسيار پراهميت است و از اين جهت درباره اين موضوع در جنبه‌هاي مختلف اقدامات متناسب را كه اثر بخش باشد، انجام مي‌دهيم. از نوبخت پرسيده شد كه آيا به زنده بازگشتن اين سربازان اميدوار باشيم كه وي پاسخ داد: حتما، ضمن اينكه نتيجه اقداماتي را كه در حال انجام است اعلام خواهيم كرد.

 

توجه به سفرهاي مردم در هيات دولت

در ادامه اين نشست وي همچنين گفت: موضوع امنيت غذايي و توجه به سفره عده‌يي از مردمان خوب و شريف كه نيازمند اهميت بيشتر هستند نيز در هيات وزيران مدنظر قرار گرفت و بر اين نكته تاكيد شد كه اين موضوع به عنوان سند غيرقابل تغيير در سياست‌هاي دولت تدبير و اميد خواهد بود.

 

مشكلات سبد كالا را رفع مي‌كنيم

خبرنگار ديگري به نوبخت گفت گويا برخي اقلام در سبد كالا به مردم داده نمي‌شود كه وي در اين باره اظهار كرد: به هيچ‌وجه بحث كم شدن تعداد اقلام مورد نظر را نداشتيم و در اين زمينه گزارشي وجود نداشته است و اصل براي ما اين است كه آن اقلام ارائه مي‌شود. وي همچنين تاكيد كرد كه اگر مشكلاتي در توزيع سبد كالا وجود داشته باشد، آن را رفع مي‌كنيم، ولي معتقديم كه اجراي آن درست بوده است.

 

انتشار گزارش ويژه‌خواران به زودي

خبرنگاري در مورد سرانجام گزارش ويژه‌خواري پرسيد كه وي پاسخ داد: در دستورالعمل مورد نظر يك مهلت زماني مقرر شده بود، ضمن اينكه مواردي كه بايد اظهارنظر مي‌شد، از سوي معاون اول رييس‌جمهور به آقاي رييس‌جمهور تقديم شده و اقداماتي هم كه لازم است انجام شده، بنابراين به زودي گزارش كاملي از اين دستورالعمل ارائه خواهم داد.

 

روحاني نگفت منتقدان دولت بي‌سوادند

خبرنگاري به نوبخت گفت آقاي روحاني در دانشگاه، دانشجويان و اساتيد را به شكستن سكوت دعوت كرده است، آيا دولت در اين راستا كه دانشگاهيان وارد بحث‌هاي سياسي شوند، برنامه‌يي دارد؟ كه سخنگوي دولت در اين باره اظهار كرد: آقاي روحاني در دانشگاه به هيچ‌وجه نگفتند كه منتقدان دولت بي‌سواد هستند. ايشان از جامعه دانشگاهي دعوت كردند كه به جاي دادن نامه‌هاي موردي سخن بگويند. آقاي روحاني از افراد بادانش درخواست كردند كه همان طور كه به صورت مكتوب صحبت مي‌كنند در دانشگاه‌ها نيز حضور فعال‌تري داشته باشند، چراكه اگر آنها حضور پيدا كنند، افراد كم‌سوادتر سخن مي‌گويند.

 

دولت يازدهم دولت راستگويان است

نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر موضع دولت در خصوص دروغگو خواندن رييس‌جمهور از سوي برخي علما و همچنين اقدامات دولت براي استفاده از نظرات نخبگان و دانشگاهيان در اداره امور مملكت گفت: دولت يازدهم دولت راستگويان است و خودش را موظف مي‌داند كه به راستي با مردم صحبت كند و آنجايي هم كه اشتباهي پيش‌ آيد و در اجرا و عمل براي مردم زحمتي ايجاد شود با كمال صداقت از مردم عذرخواهي كند. سخنگوي دولت تاكيد كرد: آقاي روحاني در رسانه ملي با صراحت، بيان كردند دولت نقد را مي‌پذيرد و انتظار دارد حتما نظرات منتقدان بيان شود ايشان نه‌تنها راه را براي ارائه نظرات ارشادي نبستند بلكه تشويق و تقدير هم كردند. وي ادامه داد: دولت از ابتدا تاكنون سخن راست، صادقانه و صريحي با مردم داشته است و هر جا هم اگر با همه درست بودن هدف در روش اشكالي وجود داشته مثل موضوع توزيع سبد كالا، رييس‌جمهور صميمانه از مردم عذرخواهي كرده‌اند. اين عذرخواهي در شرايطي صورت گرفت كه دولت بيش از هزار ميليارد تومان براي اين هدف يعني توجه به سفره محرومان جامعه پرداخت كرد اما از آنجايي كه زحمتي را هم براي بخشي از مردم به همراه داشت بنابراين ايشان عذرخواهي كردند كه در حال حاضر مي‌بينيم كه شرايط عادي شده و استفاده‌كنندگان از اين سبد كالا كاملا رضايت دارند.

 

جابه‌جايي نهاونديان و نعمت‌زاده صحت ندارد

در ادامه وي همچنين در قالب پاسخ به سوال خبرنگاري اظهار كرد كه بحث جابه‌جايي آقاي نهاونديان و نعمت‌زاده صحت ندارد و بي‌پايه است.

 

وزارت ازدواج و طلاق قابل طرح نيست

خبرنگاري به نوبخت گفت گويا يكي از نمايندگان مجلس پيشنهاد داده كه به جاي وزارت ورزش و جوانان، وزارت ازدواج و طلاق جايگزين شود كه سخنگوي دولت در اين باره اظهار كرد: اين موضوع اصلا در هيات وزيران مطرح نشده و قابل طرح هم نخواهد بود.

ارسال به :