پنج‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ -
- 17 Oct 2019
16 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حمایت چهار زندانی سیاسی دیگر از نامه به رییس جمهور برای رفع حصر
جرس: سعید مدنی، علیرضا رجایی، محمدامین هادی و محمد داوری با امضای طوماری خطاببه  رئیس جمهور، به جمع هزاران امضاکننده‌ای پیوستند که از حسن روحانی، وفای به عهد در رفع حصر را خواستار شده‌اند.

 

امضاکنندگان https://secure-kaleme.com/hasr/">این طومار اعتراضی از رئیس‌دولت خواسته‌اند تا «نسبت به انجام یکی از وعده‌های خود مبنی بر رفع حصر خانم زهرا رهنورد و آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی هرچه سریع‌تر اقدام کند.»

 

پیش‌تر جمع دیگری از زندانیان سیاسی مانند: حسن اسدی زید آبادی، عماد بهاور، محسن میردامادی، حسین رونقی، عبدالله مومنی، سیدعلیرضا بهشتی شیرازی، مصطفی نیلی، مسعود باستانی، مهدی معتمدی مهر، جمعی از دراویش گنابادی زندانی، سیامک قادری، اکبر امینی و عده‌ای از فعالان سیاسی شناخته‌شده این نامه را امضا کرده‌اند. 

 

بیش از سه سال از حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد می گذرد و این در حالی است که در طول برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، بر رفع حصر به عنوان یکی از مطالبات ملی در جهت آشتی و وحدت ملی تاکید شد. خواسته ای که بارها از سوی حسن روحانی با پاسخ مثبت مواجه شد.

 

 

سعید مدنی: بر کرسی قدرت نشستگان، با ایستادگی بر رفع حصر نشان دهند که از وفاداران به حقیقتند

 

به گزارش کلمه، سعید مدنی پژوهشگر مسایل اجتماعی، در پیام اعلام حمایت خود از این نامه ی نخبگان و فعالان نوشته است:

حصرشدگان با سه سال مقاومت در برابر شرایط سخت و دشوار تحمیل شده به خود، نشان دادند تنها وفاداری به حقیقت پای آنها را به دنیای سیاست بازکرده است. آنان در این سه سال – به قول گاندی – حقیقت را چونان درخت پهناوری که هرچه بیشتر پرورش داده شود، بیشتر و بیشتر میوه و ثمر می دهد، پاس داشتند. شما نیز اکنون که بر کرسی قدرت نشسته اید با ایستادگی بر رفع حصر نشان دهید که از وفاداران به حقیقت هستید.

سعید مدنی پژوهشگر مسایل اجتماعی، جرم‌شناس و فعال سیاسی اجتماعی ملی- مذهبی در ۱۷ دی ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت و نزدیک به یکسال در بازداشتگاه ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت بازجویی‌ قرار گرفت و پس از آن به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

مدنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباس به ۶ سال زندان در تبعید بندرعباس و ۱۰ سال زندگی در تبعید در شهر بندرعباس محکوم شد.

مطابق کیفر خواست صادره، سعید مدنی به اتهام همکاری با شورای هماهنگی راه سبز، کانون مدافعان حقوق بشر، کمیته دفاع از انتخابات آزاد، کمیته پیگیری بازداشتهای خودسرانه، شورای فعالان ملی- مذهبی و انتشار چندین مقاله و کتاب در زمینه مسایل اجتماعی با هدف سیاه نمایی وضعیت کشور مورد محاکمه قرار گرفته است.

مدنی پیش از بازداشت اخیر دو مرتبه طی سالهای ۱۳۷۳ به دلیل سردبیری مجله ایران فردا به مدیریت مهندس عزت الله سحابی و نیز سال ۱۳۷۹ به اتهام تاسیس، عضویت و همکاری با شورای فعالان ملی- مذهبی بازداشت شده بود.

 

محمد داوری: آرزو می کنم به زودی حصر بی عدالتی شکسته شود

 

 محمد داوری روزنامه نگار و سردبیر محبوس سایت سحام نیوز، در پیام اعلام حمایت خود از این نامه ی نخبگان و فعالان نوشته است:

درود بر پرچم داران بزرگ جنبش سبز ایران عزیز که با پایداری خویش سرمایه بزرگ اجتماعی را رقم زدند و اعتمادی که امید بخش فردا و تحرک بخش امروز است را به ارمغان آورده اند. آرزو می کنم به زودی پیروزمندانه و غرور آفرین حصر بی عدالتی شکسته شود و سرزمین ایران شاد و آزاد به سوی آبادی قدم بردارد.

محمد داوری جانباز جنگ هشت ساله که از شهریور ماه سال ۸۸ در زندان به سر می برد در حال گذراندن دوران محکومیت پنج ساله زندان خود بود که بار دیگر به علت شرکت در تجمعات معلمان در سال ۸۵ یک سال به محکومیتش افزوده شد.

اتهام محمد داوری، مصاحبه با قربانیان بازداشتگاه کهریزک و تهیه فیلم از آن برای ارائه به دستگاه قضایی است. وی پیش از این درنامه ای از فعالیت های خود در دفتر مهدی کروبی و ملاقات و مصاحبه با شکنجه شده های زندان کهریزک و کسانی که در این زندان و دیگر زندان ها مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، پرده برداشته و تاکید کرده بود که طی بازجویی ها و زندان، هیچ یک از مقامات مسوول نتوانسته اند صحت این مستندات را زیر سوال ببرند.

 

محمدامین هادوی: باید از ظلمی که به محصورین می شود به خداوند پناه بریم

همچنین، محمدامین هادوی، فرزند دربند اولین دادستان کل انقلاب پس از پیروزی انقلاب در پیام اعلام حمایت خود از این نامه ی نخبگان و فعالان نوشته است:

برخورد ظالمانه با رهبران جنبش سبز در این مدت مدید، هم بر خلاف قوانین موضوعه کشور بوده و هم برخلاف سیره معصومین (ع) و شرع مقدس اسلام. لذا برای مسولانی که داعیه دار شریعت و مذهب بوده و ملت را به قانونگرایی توصیه می کنند، بهتر آن است که در برابر این موازین خاضع و خاشع بوده و از هر عملی که باعث مشوه نمودن چهره تشیع در جهان باشد خودداری ورزند و از حصر چندساله فقیه عالیقدر مرحوم آیت الله الغظمی منتظری عبرت گیرند که باعث انزجار مردم از آن عمل شده بود، و همگی باید از ظلمی که به این سه بزرگوار می شود به خداوند پناه بریم که در سوره حج می فرماید:

فَکَأَیِّن مِّن قَرْیَةٍ أَهْلَکْنَاهَا وَهِیَ ظَالِمَةٌ فَهِیَ خَاوِیَةٌ عَلَى عُرُوشِهَا وَبِئْرٍ مُّعَطَّلَةٍ وَقَصْرٍ مَّشِیدٍ﴿۴۵﴾

و چه بسیار شهرها را که ستمکار بودند هلاکشان کردیم و [اینک] آن [شهرها] سقفهایش فرو ریخته است و [چه بسیار] چاههاى متروک و کوشکهاى افراشته را.

أَفَلَمْ یَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَتَکُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ یَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ یَسْمَعُونَ بِهَا فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَکِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ﴿۴۶﴾

آیا در زمین گردش نکرده‏ اند تا دلهایى داشته باشند که با آن بیندیشند یا گوشهایى که با آن بشنوند در حقیقت چشمها کور نیست لیکن دلهایى که در سینه‏ هاست کور است.

وَیَسْتَعْجِلُونَکَ بِالْعَذَابِ وَلَن یُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَهُ وَإِنَّ یَوْمًا عِندَ رَبِّکَ کَأَلْفِ سَنَةٍ مِّمَّا تَعُدُّونَ﴿۴۷﴾

و از تو با شتاب تقاضاى عذاب م ى‏کنند با آنکه هرگز خدا وعده‏اش را خلاف نمى کند و در حقیقت‏یک روز[از قیامت] نزد پروردگارت مانند هزار سال است از آنچه مى‏شمرید.

وَکَأَیِّن مِّن قَرْیَةٍ أَمْلَیْتُ لَهَا وَهِیَ ظَالِمَةٌ ثُمَّ أَخَذْتُهَا وَإِلَیَّ الْمَصِیرُ﴿۴۸﴾

و چه بسا شهرى که مهلتش دادم در حالى که ستمکار بود سپس [گریبان] آن را گرفتم و فرجام به سوى من است.

 

محمدامین هادوی در مهرماه ٨٩ به اتهام فعالیت هایی از جمله مراجعه به منزل شهدای جنبش سبز و ارتباط و ملاقات با فعالان و رهبران جنبش سبز بازداشت و از سوی قاضی پیرعباسی به تحمل ۶سال حبس محکوم شد. حکم هادوی که با وثیقه ٣میلیارد تومانی آزاد شده بود در دیماه ٩٠ اجرا شد.

فرزند هادوی اولین دادستان کل انقلاب پس از پیروزی انقلاب در دوران بازداشت به مدت ۶٠ روز دست به اعتصاب غذای تر زد زیرا ماموران امنیتی جهت تحت فشار قرار نهادن وی فرزندش را نیز بازداشت کرده بودند. نوه ی دادستان اسبق کل کشور آزاد شد اما محمدامین هادوی همچنان بی آنکه قادر باشد از حق مرخصی خود استفاده کند دوران شش ساله ی حکم خود را می گذراند.
 

علیرضا رجایی: تاریخ شهادت می دهد به مثلث سه گانه حصر، بی آنکه حکمی در کار باشد


علیرضا رجایی، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی نیز در پیام اعلام حمایت خود از این نامه ی نخبگان و فعالان نوشته است:


مثلث سه گانه حصر، بی آنکه حکمی در کار باشد. مردم اما مهر ابطال بر آن زده اند اگر که گوش شنوایی باشد. مستی ریاست محتسب نیز باری پایدار نیست، تاریخ در سکوت شهادت می دهد.

علیرضا رجایی، عضو هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران هفته ی نخست اردیبهشت ۱۳۹۰ بازداشت و به چهار سال حبس محکوم شد. او پیش از آن نیز در اسفند سال ۷۹ همراه با جمعی دیگر از فعالان ملی_مذهبی بازداشت و در زمستان ۸۱ در دادگاهی به ریاست قاضی حداد، به سه سال حکم زندان و پنج سال محرومیت از کلیه حقوق اجتماعی محکوم شده بود.

مدیر انتشارات گام نو که سابقه مدیریت گروه سیاسی هیئت تحریریه روزنامه‌های جامعه، توس و نشاط را دارد، در انتخابات مجلس ششم در سال ۱۳۷۸ در رده بیست‌ وهشتم قرار گرفته و به مجلس راه یافت، اما پس از بازشماری آراء توسط شورای نگهبان وی از فهرست نامزدهای منتخب خارج شده و جای خود را به غلامعلی حداد عادل داد.

ارسال به :