سه‌شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ -
- 20 Feb 2018
04 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اتحاد تندورها و قوه قضاییه؛  موج تازه سرکوب منتقدان
اتحاد تندورها و قوه قضاییه؛  موج تازه سرکوب منتقدان
جرس: گروه های تندرو در تلاشی سازمان یافته برای اعمال محدودیت های تازه علیه آزادی بیان اقدام به ایجاد فضای سرکوب روانی علیه منتقدان وضع موجود کرده اند. اقدامات تندروها با همراهی نهادهای قضایی و امنیتی روبروست و موج بازداشت ها و پرونده سازی ها علیه فعالان منتقد نشانگر این همراهی است. 

خرین نمونه از این همراهی مربوط به سخنرانی سعید رضوی فقیه فعال سیاسی اصلاح طلب در همدان بود که ابتدا با تجمع عده‌ای از افراد بسیجی و روحانیون حوزوی این شهر روبرو شد و بلافاصله نیز دادستانی همدان با ارسال پرونده وی به تهران خواستار تعقیب کیفری وی به خاطر اظهاراتش شد.


آزادی بیان و عقیده از جمله مواردی است که در قانون اساسی به صراحت مورد تاکید قرار گرفته اما این اصل مهم نیز همچون اصل برپایی اجتماعات و راهپیمایی مورد غفلت واقع شده است.
تند رو‌ها این روز‌ها از درون پارلمان گرفته تا محافل رسانه‌ای تلاش مضاعفی را برای تحت فشار گذاشتن فعالان سیاسی آغاز کرده‌اند بطوری که کوچک‌ترین اظهار نظر صاحب نظران و کار‌شناسان مختلف را با موجی از جو سازی توام با افترا و توهین پاسخ می‌دهند.


پیگرد علی مطهری به علت اظهاراتش


تحت فشار قرار دادن افراد به خاطر اظهاراتشان با نطق علی مطهری در مجلس آغاز شد. او در ۸ دی ماه سالجاری با تاکید براینکه تنها راه پایان دادن به ماجرای ۸۸ محاکمه علنی و همزمان موسوی، کروبی و احمدی‌نژاد است، گفت: «حصر خانگی طولانی مدت بدون محاکمه توجیه قانونی و شرعی ندارد.»


وی افزود: «بهتر است رئیس قوه قضائیه به جای شعار دادن در باره این موضوع به حل آن بپردازد و حل آن مستلزم وجود یک قوه قضائیه مستقل است، نه قوه‌ای که از این نهاد و آن دفتر و از دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی تاثیر بپذیرد.»


این اظهارات مطهری بلافاصله با واکنش دادستانی روبرو شد که او را مورد پیگرد قرار داد. وی زیر بار قبول این پیگرد نرفت و هیات نظارت مجلس نیز اظهارات او را مجرمانه تشخیص نداد. در این میان نامه نگاری‌هایی نیز میان مطهری و دادستانی صورت گرفت و در ‌‌نهایت پیگرد وی بلا موضوع شد.


درخواست پیگرد زیبا کلام


با این حال نگرانی از بابت بیان برخی مسائل از سوی سایر فعالان سیاسی همچنان وجود داشت. «صادق زیبا کلام» از دیگر کارشناسانی است که اظهاراتش بعضا با واکنشهای منفی تندر رو‌ها روبرو می‌شود. او قبلا در اظهاراتی گفته بود: «بنده کشور اسرائیل را به رسمیت می‌شناسم چراکه سازمان ملل آن را به رسمیت شناخته است.»


در همین رابطه «سیدحسین نقوی حسینی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اظهارات حقوقی وی گفت: «باید دستگاه‌های امنیتی و قضایی این موضوعات را پیگیری کنند. افراد می‌توانند دیدگاه‌های خود را بگویند ولی بعضی از تصمیمات در حوزه سیاست خارجی و یا سیاست داخلی ارتباط مستقیم با منافع ملی کشور و اصول سیاست خارجی ما دارد و مورد اجماع نظام و ملت است. در این موارد هر کسی نمی‌تواند نظر بدهد و موضوعی را مطرح کند و به ارزش‌ها و اصول نظام جمهوری اسلامی حمله کند.»


به دنبال سایر واکنشهای تند، زیبا کلام اعلام کرد که از اظهارات وی سوء برداشت شده است.
وی افزود: «بدون مقدمه اعلام نکردم که اسرائیل را به رسمیت می‌شناسم، معتقدم که آنچه که تحت عنوان از بین بردن اسرائیل تبلیغ می‌شود به مصالح و منافع ملی ایران ضربه می‌زند.»


خطر بیخ گوش روزنامه نگاران و فعالان مدنی


تن‌ها با گذشت چند ماه از روی کار آمدن دولت اعتدالگرای حسن روحانی در ایران، دو روزنامه به علت انتشار مطالبی در باب مسائل دینی به محاق توقیف رفتند. روزنامه اصلاح طلب بهار به علت تفکیک مقام معنوی امام علی از مقام سیاسی و روزنامه نوپای اسمان به علت انتقاد از اجرای حکم قصاص با هجمه سنگین تندرو‌ها در ‌‌نهایت توقیف شدند.


دولت در این میان می‌گوید از عملکرد تند رو‌ها راضی نیست و حسن روحانی در چند سخنرانی خود اقدامات تند رو‌ها را به باد انتقاد گرفته است.. حتی علایمی از نارضایتی رهبر جمهوری اسلامی از رفتار و مواضع گروههای تند رو مشاهده شده بطوریکه وی یک بار به مخالفات تذکر داد که در انتقاد کردن از دولت جانب انصاف را رعایت کنند. با این حال هجمه محافل تندرو به اظهارات فعالان سیاسی و مدنی با خطر پیگرد و تعقیب و آزار مخالفان همراه است.


در دو مورد اخیر یعنی اظهارات فایزه هاشمی رفسنجانی دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره آزاد بودن زنان در رژیم فعلی و گذشته طی مصاحبه با یک رسانه خارجی محافل افراطی شدیدا در برابر اظهارات او موضعگیری کردند. اظهارات سعید رضوی فقیه فعال دانشجویی و از اعضای دفتر تحکیم وحدت در همدان در انتقاد شدید از آزادی عمل برخی ارگانهای نظام از جمله شورای نگهبان و ناکار آمدی سیاسی ناشی از اقدامات آن‌ها نیز با هجمه شدیدی همراه بود بطوری که در ‌‌نهایت با تجمعات سازماندهی شده بسیجیان و طلاب، دادستان همدان حکم پیگرد و تعقیب سعید رضوی فقیه را صادر و پرونده وی را جهت رسیدگی به تهران انتقال داد.


حتی دولتی‌ها هم مصون نیستند!


به نظر می‌رسد که حتی اعضای دولت هم از گزند هجمه محالفان به خاطر بیان عقایدشان در امان نیستند. طی روزهای گذشته آیت الله مصباح یزدی تئوریسین دولت احمدی‌نژاد و از روحانیون تند ر٬و اقدامات دولت روحانی در خصوص تنظیم سند حقوق شهروندی را شدیدا مورد حمله قرار داد و گفت: «برخی‌ها در باب حقوق شهروندی اظهاراتی را به زبان می‌آورند که حتی بنی صدر هم جرات بیان آن‌ها نداشت.»
علی جنتی وزیر ارشاد دولت روحانی هم از دیگر افرادی است که به علت بیان عقیده‌اش در باره شبکه‌های اجتماعی و از جمله فیس بوک با انتقادات شدیدی روبرو شده است. شواهد گویای آن است که آزادی بیان در ایران به قدری در معرض مخاطره قرار گرفته که حتی خود دولتی‌ها هم مصونیتی ندارند، چه رسد به فعالان سیاسی.


نگرانی از ابراز بی‌دغدغه عقاید در حالی است که مسئولان قضایی جمهوری اسلامی بار‌ها آزادی بیان در غرب و به خصوص امریکا را مورد انتقاد قرار داده‌اند. محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات گزارشهای احمد شهید در خصوص نقض گسترده حقوق بشر و آزادی بیان را مغرضانه دانسته و او را عروسک خیمه شب بازی غرب خوانده است. برادر او یعنی آیت الله آملی لاریجانی نیز که ریاست دستگاه قضا را بر عهده دارد با حملات شدید به حقوق بشر غربی گفته بود برداشت اسلام با آنچه غربی‌ها آن را حقوق بشر می‌نامند، مغایر است.

 

ارسال به :