جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ -
- 15 Nov 2019
17 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دیدار اشتون با فعالان زن؛ حقوق بشر در دستور کار مذاکرات!
جرس: دیدار روز یکشنبه کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با گروهی از فعالان زن در ایران توجه رسانه های داخلی و بین المللی را به همراه داشته است. سفر اشتون به تهران با هدف تسهیل مذاکرات میان ایران و قدرت های جهانی برای رسیدن به توافقی بر سر برنامه هسته ای انجام شد. 

 او نخستین بار بود که در طی سالها مذاکره با مقام های جمهوری اسلامی پا به تهران می گذاشت و دیدارش با فعالان زن در حاشیه این سفر نه فقط مهم و قابل اعتنا بلکه تا حد زیادی غیرمنتظره بود. مقام های ایران در ماه های گذشته بارها گفته بودند که اجازه کشیده شدن موضوعات مورد گفتگو با غرب به مسائل مربوط به حقوق بشر را نخواهند داد اما اکنون به نظر می رسید که این اجازه داده شده است.


دیدار غیرمنتظره

کاترین اشتون درباره انگیزه هایش از دیدار با فعالان زن در ایران گفته است « کسی نباید تعجب کند که در سفر من تمرکز زیادی بر موضوع حقوق بشر بود، با فعالان زن درباره شرایط زنان در ایران گفتگو کردم؛ فعالیت‌هایی که از روزنامه‌نگاری تا کمک به پناهندگان افغان، بخش‌های مختلف جامعه مدنی را در بر می‌گیرد.» هنوز اسامی کامل فعالانی که اشتون با آنها دیدار کرده به رسانه‌ها راه نیافته است اما عکس‌ها و فیلم دیدار او با نرگس محمدی فعال حقوق بشر و گوهر عشقی مادر ستار بهشی در رسانه ها منتشر شده است. نرگس محمدی نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در مهر ماه سال ۱۳۹۰ به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود اما حکم او در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال کاهش یافت و سرانجام با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. گوهر عشقی نیز مادر کارگر ۲۳ ساله ای است که به دلیل وبلاگ نویسی بازداشت شد و سپس در جریان بازداشت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت و جان داد. مقام های امنیتی و قضایی تلاش های فراوانی برای تطمیع و تهدید گوهر عشقی کردند تا او را به سکوت درباره پرونده فرزندش وادارند اما او علیرغم فشارها به اعتراض خود ادامه داد و در مصاحبه با رسانه ها از این فشارها پرده برداشت

حملات هماهنگ محافظه کاران

کاملا قابل پیش بینی بود که دیدار مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با گروهی از فعالان زن٬ صدای اعتراض محافظه کاران را دربیاورد. آنها حمله‌ای هماهنگ علیه دولت را آغاز کرده اند و بیش از همه وزارت امورخارجه را هدف گرفته اند. برای نمونه جواد کریمی قدوسی٬ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در این‌باره گفته «متاسفانه فضایی برای غرب درست شده است که آن‌ها اجازه چنین اقداماتی را به خود می‌دهند.»
او با پیش کشیدن پای وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات در این زمینه گفته که این دو وزارت خانه باید در مورد دیدار خانم اشتون با «محکومین فتنه که بر خلاف قوانین کشور صورت گرفته» پاسخگو باشند.
ابراهیم آقا محمدی یک عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز با اظهار تعجب از دیدار اشتون و فعالان زن در تهران گفته «اشتون شخصیت مستقل نیست و به نوعی پادوی آمریکا و غرب است.» او به دیدار دو ماه پیش هیات پارلمانی اتحادیه اروپا با نسرین ستوده فعال سرشناس حقوق بشر و جعفر پناهی فیلم ساز شناخته شده که آذرماه گذشته در محل سفارت یونان در تهران انجام شد نیز اشاره کرده و گفته «ظاهرا اشتون هم مثل هیات پارلمانی اروپا از میزبانی جمهوری اسلامی برای دیدار با فتنه گران سوء استفاده کرده است.» پس از دیدار هیات پارلمانی اروپا با ستوده و پناهی نیز موج مشابهی علیه وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات به راه افتاده بود و حتی وزیر اطلاعات برای پاسخ به سوال های اعضای مجلس پا به صحن علنی گذاشت. گرچه در آن زمان محمود علوی وزیر اطلاعات در پاسخ به سوال نمایندگان گفت که با انجام این دیدار مخالف بوده است اما پاسخ او برای طراحان سوال قانع کننده نبود. اکنون نیز به نظر می رسد که فاز مشابهی از حمله علیه دولت به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد به ویژه از این جهت که ماجرای دیدار مقام های اروپایی با قربانیان نقض حقوق بشر در ایران به فاصله کوتاهی تکرار شده است.

سکوت تاییدآمیز 

بعید به نظر می رسد که مقام های دولت این بار مدعی شوند که با دیدار اشتون و فعالان زن در تهران مخالف بوده اند. تشریفات دیپلماتیک حکم می کند که تمام دیدارهای هیات عالی رتبه ای در سطح مسوول سیاست خارجی اطلاعیه اروپا به اطلاع میزبان برسد و طبیعی است که این دیدارها از سوی ایران مورد تایید قرار گرفته است. بنابراین به نظر می رسد که دولت حتی اگر موافق چنین دیداری نبوده ولی نسبت به آن مخالفت جدی هم نداشته است. این دیدارها البته برای کسانی که موضوع حقوق بشر در ایران را رصد می کردند معنای مثبت و دلگرم کننده ای دارد. حتی اگر در پس پشت دیدارها نیت‌های سیاسی هم پنهان باشد اما به نظر می رسد که چنین دیدارهایی دستکم به فعالان حقوق بشر در ایران تا حدی مصونیت می دهد. دیدار هیات های سیاسی اروپایی با فعالان حقوق بشر همچنین این پیام واضح را با خود دارد که پیشبرد مذاکرات اتمی به معنای فراموشی حقوق بشر در ایران نخواهد بود. این دغدغه ای است که در ماه های گذشته از سوی بسیاری از چهره های اپوزسیون جمهوری اسلامی بیان شده و آنها نگرانی خود را از تحت الشعاع قرار گرفتن حقوق بشر به واسطه مذاکرات اتمی بیان کرده اند. در شرایط کنونی علیرغم موضع سرسختانه محافظه کاران مبنی بر عدم هرگونه مذاکره با غرب بر سر حقوق بشر این موضوع به طور عملی در دستور کار قرار گرفته است و پیشرفت در آن بر مناسبات تهران و جامعه جهانی تاثیری تعیین کننده خواهد گذاشت..

 

 

 

 

ارسال به :