چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ایران، قطر و تشکیل دوباره اتحاد مقاومت منطقه ای
جرس: نشانه‌ها حاکی از ایجاد اتحادهایی است که دوران پسا بهار عربی را در خاورمیانه شکل خواهند داد.  

هفته گذشته اخباری از سفر رمضان عبدالله شلح (۱) دبیر کل جنبش جهاد اسلامی و از متحدان نزدیک تهران به قطر برای ملاقات با دوست قدیمی خود خالد مشعل (۲) رهبر حماس به بیرون درز کرد.
سفر کسی همچون شلح به دوحه اتفاق نادری است، چرا که قطر می‌تواند به وسیله تدابیر امنیتی قوی تحرکات او را با جزئیات تمام ردیابی کند. پس بازدید آقای شلح از دوحه تنها بعد از اعلام نظر مثبت هم پیمانان ایرانی او صورت گرفته است.


در دوحه٬ شلح و مشعل درباره سفر آتی رهبر حماس به تهران [بعد از چندین سال تیرگی روابط] گفت‌و‌گو کردند. آقای مشعل مدت‌ها منتظر صدور دعوتنامه از طرف تهران برای انجام این سفر بوده است. علت تاخیر در صدور دعوتنامه تعیین زمان مناسب برای ملاقات او با آیت الله خامنه‌ای عنوان شده است.


یک مقام رسمی ایران به المانیتور گفت که این دیدار احتمالا بعد از نوروز انجام خواهد شد، هرچند هنوز زمان دقیقی برای آن مشخص نشده است. منبع ایرانی دیگری گفت که از تابستان ۲۰۱۳ تمام جزئیات سفر مشخص شده و هماهنگی‌های لازم با حماس صورت گرفته است. این مقام ایرانی افزود «از آن زمان بیش از هشت هیئت حماس به ایران سفر کرده‌اند. فرستادگان سیاسی، نظامی و فرهنگی حماس همواره مورد استقبال ایران واقع شده‌اند ولی مشکل سفر آقای مشعل شخصی و بسیار پیچیده بود و این مشکل تقریبا برطرف شده است.»


یکی از مقامات ارشد حماس هفته گذشته در تهران به المانیتور گفت که انجام این سفر قطعی شده و تصریح کرد «روابط ما با ایران به‌‌ همان شرایط خوب قبل بازگشته و حتی بهتر هم شده است. دشمنانی که روی از بین رفتن محور مقاومت حساب باز کرده‌اند، بدانند این اتحاد که از شمال افریقا تا تهران را در بر می‌گیرد پیوسته بزرگ‌تر و قوی‌تر می‌شود.»


به گفته اسامه حمدان (۳) مسئول سیاست خارجی حماس اختلاف نظر «تاسف برانگیز» درباره سوریه در آینده نزدیک برطرف خواهد شد و گزینه‌های مثبت جدیدی با توجه به روابط حماس و دمشق در دست بررسی است. حمدان روابط حماس با حزب الله را خوب توصیف کرد و گفت اینکه او همچنان کار‌هایش را از دفتر خود در جنوب بیروت [منطقه در اختیار حزب الله] انجام می‌دهد، نشانگری است از این روابط حسنه.
یکی دیگر از مسئولان جنبش مقاومت فلسطین که به شرط فاش نشدن نام خود با المانیتور صحبت کرد به تلاش‌های صورت گرفته از سوی هر دو قدرت رقیب منطقه برای تشکیل بلوک‌های اتحادی در خاورمیانه اشاره کرد و گفت «سعودی‌ها با احیای اتحاد با اردن، مراکش، مصر، بحرین و امارات متحده عربی در حال شکل دادن به بلوک پسا بهار عربی خود در منطقه هستند که این اتحاد سیاست‌های معتدلی در قبال اسرائیل خواهد داشت. در مقابل ایران مشغول بازسازی محور مقاومت و پایداری است و می‌خواهد با ایجاد هماهنگی میان سوریه، قطر، ترکیه و گروه‌های مقاومت در لبنان و فلسطین این اتحاد را به شرایط ما قبل ۲۰۱۱ بازگرداند.» این مسئول فلسطینی ادامه داد «دوران پسا بهار عربی منطقه با ایجاد این اتحاد‌های جدید شکل خواهد گرفت. در هر دو طرف اختلاف نظرهای درونی درباره مسائل به خصوصی وجود دارد، اما اعضای هر گروه نسبت به یک مساله [اسرائیل] رویکرد مشترکی دارند.»


این مقام مسئول حماس گفت که شیخ تمیم حمد آل ثانی، امیر قطر در تصمیم گیری کنونی خود باید اولویت منافع ملی قطر بر [شرایط] سوریه را مد نظر قرار دهد. این منبع مدعی شد «دوحه در حال بازگرداندن مواضع خود به شرایط گذشته است. قطری‌ها مشغول پایان دادن به حمایت‌های خود از گروه‌های مخالف سوری هستند و تصمیم گیری بر سر آینده بشار الاسد را به عهد خود مردم سوریه خواهند گذاشت.»
تحولات اخیر در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باعث شده خیلی‌ها در استراتژی‌های خود [و نه تاکتیک‌ها] تجدید نظر کنند. این عضو حماس با اشاره به موضوع فوق گفت «فشاری را که سعودی‌ها بر قطر اعمال می‌کنند، ایران نمی‌تواند بر این کشور اعمال کند. همین فشار‌ها باعث شد که روابط قطر با تهران به شرایط خوب کنونی برسد. این موضوع در مورد ترکیه هم صدق می‌کند که حتی همین حالا از نزدیک‌ترین متحدان ایران به حساب می‌آید.» او افزود «اختصاص اولویت اول به مساله فلسطین در کاهش شکاف بین کشورهای این اتحاد نقش اساسی بازی خواهد کرد. به همین دلیل نقش حماس و جهاد اسلامی در اتحاد مجدد کشورهای محور مقاومت بسیار مهم است.»


می‌دانیم که رمضان عبدالله شلح در جریان سفر خود به قطر با شیخ تمیم و مشاور با نفوذ او عزمی بشارة (۴) دیدار کرده است. آقای عزمی بشارة بر روی پروژه راه اندازی مجموعه رسانه‌ای جدید قطر کار می‌کند که شامل یک شبکه تلویزیونی مستقر در لندن، یک روزنامه و وبسایتی در بیروت با نام العربی الجدید خواهد بود.


بنا به خبر‌های رسیده از دوحه، وظیفه این شبکه پرهزینه نمایش تصویر جدید قطر بعد از بهار عربی است. موضع گیری العربی الجدید با الجزیره که نگاهی لیبرال متمایل به چپ دارد متفاوت خواهد بود. این رسانه جدید که انتظار می‌رود کار خود را به زودی شروع کند جایگزینی برای الجزیره نیست، بلکه صدای جدید امیر خواهد بود و این صدا نماد تغییر جهت قطر و شکل گیری اتحادهای جدید در منطقه است.

نوشته: علی هاشم (۵)


منبع: المانیتور


۱- رمضان عبد الله محمد شلح:
رمضان عبدالله در سال ۱۹۵۸ در منطقه شجاعیه نوار غزه به دنیا آمد. او در دانشگاه زقازیق مصر اقتصاد خواند و مدرک دکتری خود در این رشته را از دانشگاه درهام لندن دریافت کرد. وی سپس به امریکا رفت و مرکز تحقیقات اسلامی و بین المللی فلوریدا را تاسیس کرد. او در سال ۱۹۹۵ با فتحی شقاقی بنیانگذار جهاداسلامی آشنا شد. پس از به قتل رسیدن آقای شقاقی در ۲۶ اکتبر ۱۹۹۷ در جزیره مالت توسط عوامل اسرائیلی، رمضان عبدالله به عنوان دبیرکل جنبش انتخاب شد. روش‌های جنجالی جنبش جهاد برای مبارزه، از جمله بمبگذاری و پرتاب موشک، منجر شد تا با قرار گرفتن در لیست سیاه ایالات متحده برای دستگیری او جایزه پنج میلیون دلاری تعیین شود. او به همراه همسر و فرزندان خود در سوریه زندگی می‌کند.


۲- خالد مشعل:
خالد مشعل در سال ۱۹۵۶ در رام الله متولد شد. بعد از جنگ شش روزه خانواده او به دلایل اقتصادی به کویت مهاجرت کردند. او در کویت تحصیل و ازدواج کرد و تا زمان حمله عراق به کویت در این کشور ساکن بود. سپس به اردن رفت و همکاری خود با حماس را از آن زمان شروع کرد. در سال ۱۹۹۷ دو مامور موساد به دستور نخست وزیر وقت بنیامین نتانیاهو با تزریق سم اقدام به قتل آقای مشعل کردند که در آن زمان رئیس دفتر حماس در اردن بود. بلافاصله دو مامور اسرائیلی دستگیر شدند و پادشاه اردن نتانیاهو را به باطل کردن پیمان صلح ۱۹۹۴ تهدید کرد و با مداخله بیل کلینتون اسرائیل مجبور شد که پادزهر را در اختیار اردنی‌ها قرار دهد تا جان آقای مشعل نجات پیدا کند. در سال ۱۹۹۹ بعد از تغییر رویکرد اردن نسبت به مساله فلسطین او از اردن اخراج شد و به قطر رفت. در سال ۲۰۰۱ به سوریه مهاجرت کرد و در فوریه ۲۰۱۲ پس از آغاز جنگ داخلی سوریه به قطر بازگشت و هم اکنون در این کشور زندگی می‌کند. او در سال ۲۰۰۴ پس از ترور عبدالعزیز رنتیسی به عنوان رهبر حماس انتخاب شد.


۳- اسامه حمدان:
وی در یک کمپ پناهجویان فلسطینی در نوار غزه در سال ۱۹۶۵ به دنیا آمد. او در دانشگاه یرموک اردن رشته شیمی خوانده و تا قبل از جنگ خلیج در کویت مشغول به کار بوده است. بعد از ترک کویت او در دفتر سیاسی حماس در تهران به عنوان دستیار عماد علامی مشغول به کار و در سال ۱۹۹۴ به عنوان نماینده حماس در ایران انتخاب شد. در سال ۱۹۹۸ به لبنان رفت تا سخنگوی حماس شود، او همچنان سخنگوی حماس است.


۴- عزمی بشارة
او که سابقه عضویت در پارلمان اسرائیل را در کارنامه خود دارد، سال ۱۹۵۶ در ناصریه در اسرائیل متولد شد. این سیاستمدار و روشنفکر شناخته شده و چپ گرای فلسطینی از جمله مهم‌ترین مشاوران کنونی امیر قطر و رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات سیاسی اعراب در دوحه است.


۵- علی هاشم:
این خبرنگار مشهور عرب سابقه همکاری با المیادین، الجزیره و بی‌بی سی را دارد. نوشته‌های سیاسی او در روزنامه‌های مهم عربی و همینطور روزنامه گاردین چاپ می‌شود.

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.