پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تندروهای مجلس متحد می‌شوند؛ زمزمه طرح سوال از روحانی
 جرس: حسن روحانی از روزهای نخست آغاز به کار دولتش با چالش‌های جدی روبرو بوده است. او تحت فشار محافظه کارانی است که از جبهه نسبتا قدرتمندی در مجلس شورای اسلامی برخوردارند.

تندروهای مجلس زمزمه طرح سوال از رییس جمهور را آغاز کرده اند و بعید نیست که در ماه های آتی این طرح را اجرایی کنند. آشکار نبودن مفاد توافقنامه ژنو و نحوه این مذاکرات یکی از علل اصلی طرح احتمالی سوال از رییس جمهوری ایران است. هر چند روحانی به جز مسایل سیاست خارجی باید پاسخگوی سوالاتی درباره نحوه عملکرد دولتش و سیاست داخلی هم باشد چرا که در ۹۰ روز پایانی سال٬ ۱۲۱۳ تذکر از مجلس دریافت کرده که برخی از این تذکرات در زمره سوالات احتمالی مجلس به شمار می‌رود. گرچه پیش از این هم طبق گزارشی که در آذر ماه گذشته منتشر شد روحانی در ۹۶ روز ۱۴۲۹ تذکر از بهارستانی‌ها دریافت کرده بود اما این تذکرات از روند پرسش از رییس جمهوری- که تابوی آن در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد شکسته شد -نمی کاهد. آنچه در پی می‌آید محورهای برخی از سوالات احتمالی نمایندگان پارلمان ایران از رییس جمهوری است.

 

بسته شدن هفته نامه ۹ دی

توقیف روزنامه بهار، توقیف روزنامه آسمان و گلایه روحانی از اینکه توقیف آخرین راه است باعث شد تا بسیاری بر او بتازند که با رسانه‌هایی مماشات می‌کند که مواضعشان مغایر با اصول دین است. همین‌ها سبب شد تا رییس جمهوری ایران باز هم بر گشوده بودن فضای نقد و باز بودن دست رسانه در انتقاد از دولت تاکید کند اما با بسته شدن هفته نامه ۹ دی که منتسب به حمید رسایی نمایندی تندروی پارلمان است انتقادات از روحانی برای برخورد با رسانه‌ها به تریبون نماز جمعه هم کشید و نامه‌های پر عتاب و خطاب تندروهایی چون حمید رسایی و دیگر دوستانش به پاستور روانه شد اما این پایان ماجرا نبود چرا که شایعه فیلتر شدن سایت خبری جهان نیوز منتسب به زاکانی دیگر نماینده مجلس انتقادات بیشتری از سوی اصولگرایان را متوجه دوت کرد که دولت تاب و تحمل حضور رسانه‌های منتقد را ندارد. ماشااله شمس الواعظین که سال گذشته تحت فشارهای خاص محفلی نتوانست روزنامه نشاط را منتشر کند از روحانی خواست تا هوشمندانه‌تر برخورد کند و اجازه ندهد مسایل قانونی توقیف یک نشریه از طیف مقابل تبدیل به مستمسکی برای انتقادات غیر منصفانه از او شود. با این حال توقیف ۹ دی سبب شد تا حمید رسایی این بار جدی‌تر دست به کار شود و طرح سوال از رییس جمهور در مجلس را دنبال کند. یکی از محورهای طرح سوال از روحانی نحوه برخورد او با رسانه‌های منتقد است. از سوی دیگر حامیان دولت می‌گویند نباید این رسانه‌ها توقیف شوند چرا که منتقد قلم به دست به مراتب بهتر از منتد چماق به دست است. پیش از این‌ها جواد کریمی قدوسی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس٬ روحانی را تهدید کرده و با اشاره به طرح سوال از وزیر اطلاعات گفته بود: «وزیر اطلاعات باید پاسخگوی اظهارات یونسی، برخورد با رسانه‌های منتقد و سکوت در قبال هجمه به مقدسات باشد. اگر بگویید پاسخ به این سؤال‌‌ها وظیفه من نیست بر اساس حرف ایشان، طرح سؤال از رئیس‌جمهور را تهیه خواهم کرد» این طور که به نظر می‌رسد رسایی در مجلس تنها نیست.

 
توافقنامه ژنو از سوگواری تا تامین منافع ملی


توافقنامه ژنو و آَشکار نشدن نحوه مذاکرات از محورهای اصلی سوالات احتمالی از روحانی است. منتقدانش معتقدند تیم مذاکره کننده اعتبار کشور را زیر سوال برده و امتیازاتی به طرف مقابل واگذار کرده که ننگین‌تر از عهدنامه ترکمنچای است. خبرگزاری تسینم و فارس، نیسم و باشگاه خبرنگاران با ارسال پیامک انبوه در فضا سازی علیه مذاکرات در کنار رسانه‌هایی چون کیهان و وطن امروز و البته ۹ دی ایستادند. رسانه‌های منتقد دولت در همین راستا در یک رفتار هماهنگ در روز اجرایی شدن توافقنامه ژنو صفحات اول روزنامه خود را به رنگ سیاه چاپ کردند و حمید رسایی از تریبون مجلس این روز را تسلیت گفت. حسین تامینی لیجائی چندی پیش با بیان اینکه باید از این به بعد منتظر سوالات و استیضاح‌های بیشتر و جدی تری باشیم، گفت: «الان بحث سوال و استیضاح از وزرا بسیار جدی‌تر از بحث سوال از رئیس جمهوری دنبال می‌شود و احتمال استیضاح از برخی وزرا قطعی است». او درباره برخورد مجلس با وزرای دولت یازدهم توضیح داد: «مطمئن باشید که بعد از سال جدید یک سری اتفاقات مهم در خصوص وزرا خواهد افتاد که زمینه آن را هم قبل از سال جدید در مجلس خواهیم دید». تامینی لیجائی افزود: «اگر بحث سوال و استیضاح وزرا نتواند منتقدان دولت را راضی کند، قطع به یقین طرح سوال از رئیس جمهوری جدی خواهد شد».
این نماینده رشت درباره زمان احتمالی طرح سوال از رئیس جمهور نیز گفت: «با‌‌ همان سرعتی که ظرف کمتر از شش ماه نیروهای منتقد در مجلس با دولت وارد موضع تقابلی شدند، بحث طرح سوال از رئیس جمهور هم می‌تواند اجرا شود. پس خیلی بعید نیست که ظرف مدتی کوتاه، حتی تا اوایل تابستان موضوع طرح سوال از رئیس جمهور جدی و یا حتی اجرا شود».


ارسال پیامک تبریک نوروز


نوروز برای ایرانیان امسال یک تفاوت عمده با سال پیش داشت چرا که آن‌ها بر روی تلفن‌های همراه خود تبریکی دریافت کردند که زیر آن نوشته شده بود حسن روحانی رییس جمهوری – ارسال پیامک انبوه برای تبریک از سوی رییس جمهور به مردم هر چند با استقبال مردم روبرو شد و فضای مجازی را تحت تاثیر خود قرار داد و تصاویر این اس‌ام اس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد اما برای منتقدان دولت خوشایند نبود. آن‌ها به سرعت لب به انتقاد گشودند و این کار را تحمیل هزینه به مردم دانستند و گفتند این همه هزینه برای چه انجام شد؟ به عقیده آن‌ها روحانی از طریق تلویزیون به همه تبریک گفته بود و نیازی به این هزینه هنگفت برای تبریک اس‌ام اسی از سوی وی نبود. برخی هم یک گام جلو‌تر رفته و طرح سوال از او را پس از تعطیلات در بهارستان پیش کشیدند و گفتند رییس جمهور باید پاسخ بدهد چرا این هزینه هنگفت را صرف بک کار بی‌مورد کرده است. کار تا جایی پیش رفت که روز سوم عید مشاور مطبوعاتی دولت در گفت‌و‌گویی اعلام کند دولت هیچ هزینه‌ای برای برای ارسال پیامک متقبل نشدهاست بلکه اپراتور‌ها به صورت اسپانسرینگ این کار را انجام داده‌اند. با اینجال به نظر می‌رسد منتقدان این عمل از سوی روحانی٬ از توضیح مشاور مطبوعاتی دولت قانع نشده‌اند و زمزمه طرح سوال از رییس جمهور همچنان ادامه دارد.
 

ارسال به :