شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ -
- 25 Jan 2020
28 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
زلزله‌ای به قدرت ۸.۲ شیلی را لرزاند
جرس: زمین‌لرزه‌ای که بزرگای آن هشت و دو دهم درجه در مقیاس ریشتر تخمین زده شده، ساحل شیلی را در غرب آن کشور لرزاند و به هشدار در مورد وقوع سونامی در آن کشور، پرو، اکوادور و دیگر کشورهای حاشیه اقیانوس آرام در آمریکای لاتین انجامیده است.

 

به گزارش رادیو فردا، هنوز از خسارت‌ها یا تلفات احتمالی این زمین‌لرزه گزارشی دقیق منتشر نشده است اما بنا بر گزارش‌های اولیه دست کم پنج نفر کشته و سه نفر نیز زخمی شده‌اند.

میشل باشله، رئیس‌جمهوری شیلی، با اعلام این موضوع که خود به منطقه سفر خواهد کرد، گفته است مقام‌های نظامی را به شمال شیلی فرستاده تا «جلوی غارت و بی‌نظمی» احتمالی گرفته شود.

این زمین‌لرزه در ساعت ۸:۴۶ دقیقه شب دوازدهم فروردین به وقت محلی (ساعات اولیه بامداد ۱۳ فروردین به وقت ایران) در عمق ده کیلومتری و در فاصله ۸۳ کیلومتری از ایکویکو، در مناطق ساحلی شمالی آن کشور رخ داده است.

مقام‌های شیلی خود، بزگای این زمین‌لرزه را ۷.۹ درجه در مقیاس ریشتر تخمین زده‌اند. مرکز زمین شناس آمریکا قدرت این زمین لرزه را تا ۸.۲ ریشتر اعلام کرده است.

به گفته مرکز زمین شناسی آمریکا چون این زمین لرزه در ۱۰ کیلومتری سطح زمین روی داده احتمال وقوع سونامی قوی در سواحل غربی کشورهای آمریکای لاتین وجود دارد.

مقام‌های رسمی گفته‌اند امواج سونامی می‌توانند بیش از دو متر ارتفاع داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رافائل کوره‌آ، رئیس‌جمهوری اکوادور، در حساب توئیتر خود نوشته است همه کسانی که در ساحل این کشور زندگی می‌کنند «باید آماده و گوش به زنگ باشند».

همین خبرگزاری از قول یکی از فرماندهان نیروی دریایی شیلی گفته است هشدار به معنی رصد اوضاع است و هنوز وقوع سونامی را تائید نمی‌کند.

در عین حال مرکز رصد سونامی در اقیانوس آرام، در مورد کلمبیا، پاناما و کاستاریکا نیز هشدارهای اولیه‌ای صادر کرده است.

روزنامه سانتیاگو تایمز، چاپ شیلی، پیشتر خبر داده بود که به دلیل افزایش فعالیت‌ گسل‌ها در سواحل شمالی آن کشور، زمین‌شناسان از نزدیک لرزه‌ها را رصد می‌کنند. مقام‌های رسمی نیز برای آمادگی در مورد رخدادهای احتمالی دیدارهایی داشته‌اند.

در سال ۲۰۱۰ میلادی زمین‌لرزه‌ای ۸.۸ ریشتری مرکز و جنوب آن کشور را لرزاند و به سونامی‌ای انجامید که ده‌ها شهر را تخریب کرد. آن زمین‌لرزه بزرگ بیش از ۵۰۰ کشته و ۳۰ میلیارد دلار خسارت برجای گذاشت.

ارسال به :