جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ -
- 22 Nov 2019
24 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
محاکمه یک بازجو، عدالت یا بی‌عدالتی

 

 

هر روز در گوشه و کنار کشورهای جهان سوم، جنایت انجام می‌گیرد، زندان‌ها پر شده از مظلومانی که فکر می‌کردند اجازه دارند "حق‌گویی" و یا به عبارت ما "نهی از منکر" کنند.


چرا که از دیدگاه مسلمانان، حقیقت‌گویی نوعی امر به معروف است که گفتنش اجتناب ناپذیر می‌نماید. لذا در دنیای رسانه‌ای امروز، توجه حاکمان به این نکته بسیار مهم است که نام رژیمی که انتخاب می‌کنند چه باشد.


مثلا آنها که رژیم خود را ۱. جمهوری (یعنی مستقیما مردم) و ۲. اسلامی (اجرای احکام اسلام) نهاده‌اند وظیفه دارند تحمل امر به معروف و نهی از منکر را داشته باشند. یعنی وقتی چند میلیون نفر یک تقلب انتخاباتی را بعینه می‌بینند و علیه آن اعتراض می‌کنند، اسلام عزیز می‌فرماید طبق قانون، خاطی محاکمه و حق به صاحبان آن مسترد گردد. فراموش نکنیم مردم به اسلامی رأی دادند که رهبرش فرمود: اگر در حیطه حکومتم خلخالی از پای زنی یهودی کشیده شود، اگر مردی از غصه بمیرد قابل سرزنش نیست.


پیشنهاد می‌کنم حضرات، سری به جنایات مستند سال ۸۸ بزنند و تفاوت خود و مسلمانی را بسنجند و بیش از این با طبل "فتنه" صدای اسلام را خفه نکنند.


البته کاستی و تجاوز در همه جای دنیا وجود دارد، اما خصوصیتی که جمهوری اسلامی را از دیگران مجزا می‌کند، اسلام و شیعی بودن حکومت است که اجازه نمی‌دهد جوانی را به جرم گفتن حق، از خانه‌اش بیرون کشیده، شکنجه کرده و به شهادت برسانی و در آخر هم قاتل نزد مادر مقتول ادعای بخشش کند آن هم با زور و تهدید! حقیقتا آیا این نوع برخورد حتی در حکومت جاهلیت قبل از اسلام یافت می‌شود؟ و از همه جنایتکارانه‌تر، نام این جنایت را قتل غیرعمد نهادن قاضی است! وقتی از نظر حقوق اسلامی در مورد قتل ستار بهشتی دو جرم بزرگ صورت گرفته است: یکی این که با هزینه بیت المال جلوی روشن شدن حق گرفته شده است (به دست آقای جنتی، رحمت اسلام تبدیل به زحمت و نفرت شده است) و دوم این که به نام اسلام، عامل به معروف و ناهی از منکر، شکنجه و به شهادت رسیده است.


با این اوصاف به نظر می‌رسد از دیدگاه دلسوزان اسلام، دو راه بیشتر نمانده است:


یک) نام اسلام عزیز، از حکومت ایران حذف شود تا بیش از این به باتلاق واپسگرای جاهلیت و ابتذال، سقوط نکند.


دو) اقتدارگرایان در عمل به قانون اسلام احترام بگذارند. (اسلام خدایی که حتی به شیطان اجازه ابراز عقیده و فرصت داد زیرا ماهیت حق، نگرانی ندارد)


مسئولین باید به این درک برسند که همیشه جنایت، هزینه دارد و امروز، محاکمه این بازجو، صرفا به نوعی تعیین جایگاه عدالت و بی‌عدالتی نزد مردمی است که حسین (ع) را معیار عدالت و یزید را ملاک بی‌عدالتی می‌دانند و این مهم با شعار، ماندنی نیست. 
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.