چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ -
- 18 Sep 2019
17 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ناگفته های پرونده ریحانه جباری؛ جعبه سیاه پرونده کجاست؟
تاکید می کنم، بنده یقین دارم که ریحانه جباری قاتل اصلی پرونده نیست. قاتل اصلی فرد دیگری است که...


امروز مادر، پدر و خواهر ریحانه قرار بود که به سمت شهر ری روند تا ریحانه را ملاقات کنند اما نوع ملاقات بسیار متفاوت بود. ریحانه را سوار بر خودرو نموده و ملاقات در فضای باز بیرون از زندان برگزار شد. این خانواده امروز به این صورت غیر طبیعی ریحانه را ملاقات کردند. اینگونه ملاقات ها نشانه خوبی نیست و می توان گفت که می تواند آخرین ملاقات باشد. هنوز هیچ وقتی برای اجرای اعدام تعیین نشده است اما گویا قرار بر این است که بی آنکه کسی مطلع شود حکم اجرا گردد. این در حالی است که متاسفانه هنوز به ابهامات موجود در پرونده پاسخ داده نشده است. در اینجا مطالبی را به نظرتان می رسانم تا شاید بتوانید به ریحانه کمک کنید. شاید بتوانید رضایت اولیای دم را بگیرید و یا اینکه تلاش کنید تا به هر نحوی از انحا اعدام نشود.

من یقین دارم و قسم یاد می کنم که ریحانه مستحق اعدام نیست و درخواست توقف اجرای حکم را هم از جانب رییس قوه قضاییه و هم از سوی خانواده محترم مقتول می نمایم چرا که هیچ بی گناهی نباید، به ناروا مجازات گردد و اگر هزار مجرم آزاد باشند بهتر از آن است که بی گناهی مجازات گردد، آن هم مجازاتی که برگشت ناپذیر است.

۱. تاکید می کنم، بنده یقین دارم که ریحانه جباری قاتل اصلی پرونده نیست. قاتل اصلی فردی به نام "ش" است که متاسفانه به دلایل نامعلومی امکان بازداشت وی فراهم نشده است. هر چند ریحانه اعدام نموده است که ضربه چاقو را او وارد کرده است اما ضربه چاقو به نفسه نوعا کشنده نبوده و درگیری های بعدی که  صورت گرفته است باعث مرگ مقتول سربندی شده است.

در تاریخ ۱۵.۴.۱۳۸۶ قتل مرحوم سربندی حادث می شود، در این روز تحقیقات بسیاری زیادی برای بازداشت قاتل صورت می گیرد اما بعد از کوتاهی ریحانه در منزلش بازداشت می گردد. اما تا زمان بازداشت ریحانه تحقیقات بسیار زیاد دیگری هم صورت گرفت و از همه تحقیقات، شنودها و دلایلی که به دست آمده بود سی دی تهیه می گردد. این سی دی در اصل جعبه سیاه این پرونده بوده است اما این سی دی توسط آقای شاملو بازپرس پرونده معدوم می گردد چرا که روال بر این حاکم شده بود که ریحانه جباری متهم اصلی پرونده شناخته شود. در این پرونده دست های بسیاری بوده است که اجازه این را نداد تا حقیقت مشخص شود و خانواده محترم سربندی نیز می دانند که حقیقت آن چیزی نیست که اتفاق افتاده است.

در صفحه چهار کیفرخواست صادره از سوی بازپرس این پرونده به معدوم شدن سی دی و اینکه سی دی ادله جرم بوده است اشاره شده است اما برخلاف عدالت قضایی و قانون این سی دی معدوم می شود و تاکنون نیز هیچ کس علت معدوم نمودن این دلیل قاطع بر بی گناهی ریحانه را نپرسیده است.

در این سی دی ارتباط های تلفنی مقتول و با چند نفر دیگر و از جمله "ش" وجود داشته است. یقین دارم که محتوای این سی دی حکایت از بی گناهی ریحانه داشته است.

۲. در پرونده ریحانه تحقیقاتی هم از سوی وزارت اطلاعات صورت گرفت، تحقیقاتی که در پرونده های دیگر قتل صورت نمی پذیرد. وزارت اطلاعات می توانست در کمترین زمان امکان فرد سوم و اصلی این پرونده را بازداشت کند اما این کار را نکرد. چرا؟ این هم سوالی است که تاکنون پاسخی برای ان پیدا نشده است. آیا قاتل اصلی می توانست یکی از مقامات کشوری باشد؟ آیا قاتل اصلی فرزند یکی از مقامات می تواند باشد؟ "ش" فردی است که نامش بارها در پرونده آمده است و دادگاه تنها اشاره ای که به وی نمود این بود که بودن و نبودن این فرد لطمه ای به مسیر پرونده نمی زند در صورتیکه چنین نیست. این امکان وجود دارد که "ش" در اصل تمام زمینه های جرم را فراهم کرده باشد یا اینکه وی اجازه عدم مراجعه مقتول را به بیمارستان داده باشد.


در این پرونده ابهامات بسیار زیادی وجود دارد که به هیچ یک از ابهامات تاکنون پاسخ روشنی داده نشده است.
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


 

ارسال به :


نظرات
محمد : ۲۴ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۱۰:۴۸ قبل از ظهر
جناب آقای مصطفایی،
کاملا" درست است آقای "ش" میتواند وبیشتــرایشان میتواند فرزند برومنــد! یکی از مسئولین باشــد، درگذشته هم داشته ایم که محسن جان همانند رستم یک شهروند بینوا ویک پلیس را میکشــد واعلام میشود درحفاظت وحراست ازجان یک مسئولی درمقابل منافقین کور دل محسن جان قهرمانه چون رستم ایستاد!
آری،اگرقاضی پرونده کسی مثل قاضی صلواتی باشــد که فاتحه خوانده است چون ایشان هرگزوقت خواندن ندارد! هزارماشاالله اوکیلــویی حکم صادرمیکند...اعـدام،30سال،20سال وبا یک درجه تخفیف10سال! چانه زدن(دفاع)ممنوع!!
دانیال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۶:۱۰ بعد از ظهر
فقط میتونم اینو بگم که خیلی ناراحتم از این بی عدالتی.
Afshin jam, afshin : ۲۴ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۸:۵۷ بعد از ظهر
یادداشتی مهم و فوری برای خانوادهٔ محترم سربندی؛

بدون زیاده گویی، میلیونها انسان ازچهارگوشهٔ گیتی‌ هروز یا هر ساعت برای آزادی و سرنوشت ریحانه بانگرانی‌ واضطراب و اعصاب پریشان موضوع راباجدیت پیگیری میکنند، خود شاهد رفتار بسیاری از این انسانهای بیقرار و گرفتار هستم. موضوع اعدام ریحانه نه تنها زندگی‌ دو خانواده راسالهاست مختل کرده بلکه اخیرابارفتن حکم اعدام به دفتر اجرای احکام، زندگی‌ هزاران دلنگران ، هزاران مصیبت دیده و داغدار ، .... را مختل کرده و ظاهراهیچ کسی‌ نمیداند چه خواهد شد.
در یک سال گذشته نزدیک به ۷۰۰ انسان به درستی‌ و یا به اشتباه در ایران اعدام شدند ، آنچه که این حکم اعدام را پررنگ کرده ، همان گونه است که حکم اعدام دلارا ، سکینه ، نوروزی ، نازنین مهاباد ...را پررنگ کرد. عدالت خواهی ،شفافیت،و مهمتر آنکه آیا جرم و آنچه از پرونده میدانیم هرانچه ناقص آیا با مجازات حکم اعدام مناسبت دارد و آنهم با این عجله ؟ پرسشی است که ذهن همه رامغشوش و اعصاب هارا"داغون" کرده.
اگرچه عدالت در جمهوری اسلامی باهر معیاری، لغت بی مفهومیست ولی زمانی‌ هست که مردم بیش از هر زمان برای آنچه در بالا گفته شد حساسیت بخصوص بخرج میدهند ، به عنوان مثال ؛ هر دو خانواده به روشنی گفته ا‌ند که نکاتی بسیار تاریک ، بیجواب ،مبهم و غیر شفاف در پرونده و خارج از پرونده هست که پاسخ برای حل این مصیبت را چندین برابر مشگل ترمی‌کند. نکاتی‌ مطرح شده که هنوز مشخص نیست این حادثه بروشنی چگونه اتفاق افتاده، بگفته اقای مصطفاای وکیل سابق این پرونده شخص دیگری به نام "ش" از ابتدا تا انتها در این جریان شرکت داشته ، پس چرا از او نامی‌ برده نمی‌شود ؟چگونه ممکن است مردی به جثه و قدرت شادروان با یک ضربه آنهم به کتف از پا دراید؟ دیگر ابهاماتی کلان در این پرونده وجود دارد که اگر خانوادهٔ محترم سربندی به دنبال واقعیت هستند، اگر واقعا نمیخواهندبا شک و تردید کسی‌ را اعدام کننداگرنمیخواهند یک عمر گرفتار کابوس مرگ کسی باشند ، اگر منطق بایدجایگزین احساسات شود ؛راه حال انسانی‌، خدا و دنیاپسندانه این است که تاریخ اعدام را چند ماه به عقب بیندازند ، و با مشارکت فرهیختگان و متخصصین و وکلا ی مجرب ، بار دیگر صحنه سازی وتمام جزیات،شواهد،یافته هابادقت مرور شوند، سپس به نتیجه نهائی برسند ، در این باز یابی‌ و کاوش آنچه بدست آید بدون هیچ پیش داوری مورد قبول همگان خواهدبود .
کسانیکه در تماس با خانواده سربندی هستند ، نوشتار بالا را به اضافه این پرسش که عجله برای گرفتن جان یک نفر ، بی‌ گناه یا با گناه چیست؟ جان ریحانه قانونا در دست شماست ، شتاب نکنید، درخواست توقف اعدام برای چند ماه آرامش شما را به تصمیم درست و عادلانه رهنمود خواهد کرد. مطمنم این کار را خواهید کرد.
ا.فشین جم ، ونکوور، کانادا
شهرزاد : ۲۵ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۳:۳۸ بعد از ظهر
چه ریحانه مقصر اصلی باشه و چه نباشه مجازات اعدام مجکوم است
را که خون جواب خون نیست ... اعدام بدترین وغیر انسانی ترین مجازات است که در دنیای مدرن مردود است !!!
ایرانی : ۲۶ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۱:۰۹ بعد از ظهر
تورابخدا خانواده محترم سربندی دست نگهداری تاقاتل اصلی بیدابشه
خدانگهدارشما
الهام : ۲۶ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۱:۳۱ بعد از ظهر
خانواده محترم سر بندی ۰هیچ کس نمی تواند خودش را جای شما بذاره به هر حال شما دردی که کشیده اید قابل درک برای من وامثال من نیستش ولی اگر شما ریحانه رو به خدا ببخشیدبزرگی خودتون رو نشون داده اید ۰ این دنیا محل گذر است ۰ قصاص حق مسلم شماست ۰ولی شما زندگی رو به این دختر دوباره هدیه بدهید ۰با خدا معامله کنید ۰ اگر ریحانه رو اعدام کنید پسر شما زنده نمیشه
زهرا : ۲۶ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۳:۰۹ بعد از ظهر
خدای من چه کشور مسخره و چه قوانین مسخره ای چرا یه دختر برای دفاع از خودش و حریمش باید اعدام شه؟
سعید : ۲۶ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۱۰:۳۹ بعد از ظهر
نگذاریم مرگ ریحان بچیند!!!
هم شما و هم من میدانیم وقتی پای آقا زاده ای وسط باشد....حتما باید سر بیگناهی روی چوبه ی دار باشد....
ایران : ۲۷ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۱۰:۲۴ قبل از ظهر
دو مسئله به اسم وجدان و قیامت اینجا مطرح میشه که بر این اساس خانواده مقتول باید در نظر بگیرند با این سماجت و ابروریزی پدر خانواده یک نفر دیگه نا عادلانه اعدام و 4 نفر از اولیای دم و مقتول و حاکمین اعلام کننده حکم باید پس از مرگ جوابگو باشند اگر ما مسلمان هستیم به روز جزاء اعتقاد داریم باید باید اعدام رد شود . لطفا حضرات تاثیر گذار عادلانه تصمیم بگیرین روز جواب نزدیک است و خیلی زود دیر میشه که جای جبران اشتباه دیگه ای نیست .
سمیه : ۲۷ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۳:۳۲ بعد از ظهر
من علاقه ای به بخش حوادث روزنامه ها ندارم اما درباره این پرونده که ابهامات آن بسیار زیاد است از یکی از افرادی که در جلسات دادگاه حضور داشته شنیدم که پرونده به این سادگی نیست. ریحانه خانم این پرونده هم به این مظلومی نیست. و البته اون نوشیدنی هم داروی بیهوشی نداشت.ه بعدشم هیچ درگیری ای اتفاق نیفتاده و خیلی موارد دیگه... اینجوری داستان قابل درک تره: دوستی، اشتباه، ارتباط و یک جنازه... انگار من بی علاقه پیگیر تر از شما بوده ام. البته من هم امیدوارم که ریحانه اعدام نشه.
تنها دلیلی که من هم هم صدا با بقیه از خانواده مقتول خواهان بخشش هستم یک مساله هست اون هم جوونیه... اگر خانواده مقتول که من هم همراه اون ها ریحانه را گناهکار می دونم این مطالب را می خونن ازشون خواهش می کنم این دختر رو به خاطر جوونیش، بچگی ای که کرده ببخشن. به خاطر ارزش بخشش : آن لذتی که در بخشش هست در انتقام نیست. همینو بس
مهمان : ۲۷ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۵:۱۶ بعد از ظهر
برای من این سئوال مطرح است که زمانیکه پرونده هنوز گوشه های نا معلوم دارد چگونه حکم قطعی صادر میشود.
نیوشا طبیبی : ۲۸ فروردین ۱۳۹۳, ساعت ۱۰:۰۳ قبل از ظهر
جناب آقای مصطفایی از دسته وکلای محترمی هستند که از نمد گرفتاریهای پیچ در پیچ مردم بلدند به خوبی برای خود کلاهی بسازند. از پرونده سکینه آشتیانی پناهندگی به کشورهای اروپایی و اشتهار عاید ایشان شد و از اظهار نظر کردن و نقش بازی کردن در پرونده های دیگر مطرح شدن در رسانه های عمومی!
این اظهار نظر های قاطعانه (!) در این موقعیت خطیر چه کمکی به نجات زندگی ریحانه میکند؟ معنی این فرمایشات این است که تلاش بیهوده نکنید ریحانه اعدام میشود چون پای ش در میان است!!! حال آنکه در این چند روز جامعه مدنی موفق شده است که حکم را به تعویق اندازد.
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.